کدخبر: ۲۹۴۳۳۹ لینک کوتاه

امضاء دو تفاهم نامه برای توسعه صنعت گردشگری در مناطق آزاد

گروه بنگاه ها- هجدهمین نشست معاونان و مدیران فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان های مناطق آزاد کشور امروز سه شنبه در ماکو آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادنیوز، معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در اولین روز از هجدهمین نشست معاونان و مدیران فرهنگی،‌ اجتماعی و گردشگری سازمان مناطق آزاد کشور در منطقه آزاد ماکو گفت: یکی از رویکردهای معاونت های فرهنگی در سازمان های مناطق آزاد حمایت از کارآفرینی و رونق اقتصادی در سایه مشارکت اجتماعی و نیز استفاده حداکثری از مشارکت های نهادی و مردمی است. 

محمدرضا رستمی ادامه داد: در این راستا با همکاری وزارت کشور، سند مسئولیت اجتماعی مناطق آزاد تدوین شده و به زودی به مرحله اجرا و تصویب خواهد رسید. 

وی از اعطاء تسهیلات به سرمایه گذاران و فعالان حوزه گردشگری در مناطق آزاد خبر داد و گفت: تخصیص یکهزار میلیارد تومان تسهیلات در این بخش در دستور کار قرار گرفته است. هم چنین در سال جاری ۷ مجموعه فرهنگی و گردشگری از جمله هتل و مرکز تفریحی و تجاری در مناطق آزاد توسط سرمایه گذاران خارجی به بهره برداری می رسد.

رستمی افزود: قرار است در این نشست دو روزه تفاهم نامه ای هم میان سازمان های مناطق آزاد اروند و ماکو با محوریت تبادل گردشگر و گردشگری ترکیبی متشکل از گردشگران داخلی و خارجی امضاء شود. 

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم چنین از امضاء تفاهم نامه دیگری در حوزه گردشگری خبر داد و در این باره توضیح داد: نشست هایی با مدیران سازمان صدا و سیما به منظور برقراری همکاری های مشترک در حوزه تبلیغات و معرفی ظرفیت های گردشگری در مناطق آزاد برگزار شد و در این راستا تفاهم نامه ای با سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منعقد شد تا تبلیغات مناطق آزاد و ظرفیت های گردشگری این مناطق بصورت ملی و بین المللی و بدون هیچ هزینه ای معرفی شوند.

او در ادامه این نشست به ظرفیت های فراوان گردشگری در منطقه آزاد ماکو و ساخت هتل ها و مراکز اقامتی جدید هم در این منطقه اشاره کرد و گفت: با بهره برداری از فرودگاه ماکو امکان افزایش پروازها به این منطقه از سایر نقاط کشور به این منطقه فراهم شده و با توجه به وجهه سرمایه گذاری و تجارت و نیز توسعه گردشگری در منطقه، بهره وری بیشتر از ظرفیت های فرودگاه می تواند به توسعه روز افزون ماکو کمک کند. 

شتاب‌دهنده های صادراتی در مناطق آزاد تاسیس می شوند 

رستمی همچنین با اشاره به اینکه در حوزه صنایع خلاق در بخش شتابدهنده های صادراتی، مناطق آزاد ارس و اروند پیشرو هستند بیان کرد: ظرفیت های خوبی در زمینه فعالیت شتابدهنده ها با رویکرد صادرات در مناطق آزاد وجود دارد و اقدامات اولیه هم برای تاسیس آنها انجام شده است. 

او افزود: در منطقه آزاد کیش فرآیندهای شکل گیری یکی از این شتابدهنده ها و مراکز نوآوری و فناوری در حال انجام است. هم چنین در حال تدوین برنامه نظام صنایع خلاق در مناطق آزاد کشور هستیم و اولین همایش بین المللی صنایع خلاق نیز در سالجاری در جزیره کیش برگزار خواهد شد. 

رستمی همکاری مناطق آزاد با سازمان های دولتی و غیر دولتی که در حوزه صنایع خلاق فعالیت دارند را مورد تاکید قرار داد و گفت: به وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت همکاری و تعامل نزدیکی در حوزه صنایع خلاق داریم و اختصاص میز تخصصی صادرات صنایع خلاق به مناطق آزاد نیز در همین راستا بوده است. 

ماکو

توسعه همکاری های آموزشی و دانشگاهی 

رستمی اظهار داشت: همکاری های بین المللی با دانشگاه های امیر کبیر (پلی تکنیک) و ناپولی ایتالیا در حوزه آموزش نیز در دستور کار معاونت فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد قرار دارد و توسعه همکاری مناطق آزاد از طریق پردیس های بین المللی با سایر دانشگاه ها و مراکز علمی نیز در اولویت برنامه های این معاونت است. 

او ادامه داد: ‌با تصویب شورای راهبردی علم و فناوری، طراحی زیست بوم (اکوسیستم) علم و فناوری مناطق آزاد انجام شده و منطقه آزاد کیش بعنوان پایلوت این طرح انتخاب شده است. 

رستمی در پایان گفت: در حوزه سلامت در سه منطقه آزاد انزلی، شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) و کیش احداث دهکده سلامت در نظر گرفته شده که در انزلی سرمایه گذار داخلی و خارجی مشخص شده و بزودی شاهد آغاز احداث آن هستیم و در شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) و کیش نیز در حال جذب سرمایه گذار هستند.

در این نشست ،علیرضا نصیری قائم مقام سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: مباحث مطروحه در نشست مشترک معاونان و مدیران فرهنگی،‌اجتماعی و گردشگری نقشه راه حوزه فرهنگ است .

نصیری افزود: مباحث اجتماعی بسیار حائز اهمیت است و توجه به مقوله صنایع خلاق می تواند در توسعه مناطق آزاد نقش مهمی را ایفا کند. 

وی  ادامه داد: در صنایع خلاق امکان انتقال تجارب وجود دارد و مناطق آزاد می‌توانند تجارب خود را در این حوزه با سایر مناطق آزاد و حتی سرزمین اصلی به اشتراک بگذارند. 

در همین حال ،معاون فرهنگی،‌اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو در هجدهمین اجلاس معاونان و مدیران فرهنگی اجتماعی و گردشگری مناطق آزاد کشور گفت: این اجلاس محل تبادل اندیشه و انتقال تجارب صاحبان اندیشه و ایده های قابل اجرا است و توسعه گر است که می تواند ثمرات خوبی را به همراه داشته باشد.

حسین حمزه لو افزود: مواهب خدادادی و جاذبه های تاریخی و طبیعی به همراه پیشینه ارزشمند طبیعی منطقه آزاد ماکو ظرفیتی است که می تواند باعث رشد و توسعه منطقه شود.

ماکو

وی ابراز امیدواری کرد: مباحث مطروحه در خصوص توسعه مشارکت های اجتماعی و توسعه صنایع خلاق در این اجلاس موثر و کار آمد خواهد بود.

همکاری مناطق آزاد و دانشگاه هنر پیوند دهنده هنرهای بومی در مناطق آزاد و سرزمین اصلی است

در این نشست ،عضو هیئت علمی و نماینده دانشگاه هنر در هجدهمین نشست مشترک معاونان و مدیران فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان های مناطق آزاد کشور گفت: همکاری مناطق آزاد و دانشگاه هنر در قالب تفاهم نامه حلقه اتصال و پیوند دهنده هنرهای بومی در مناطق آزاد و سرزمین اصلی است.

فائزه طاهری با اشاره به اینکه رابطه متقابل بین دانشگاه هنر و مناطق آزاد می تواند به هم افزایی و ارتقای کیفی منجر شود افزود: در دهه های گذشته دانشگاه ها از آموزش محوری به پژوهش محوری و به کارآفرینی و اقتصاد محوری تبدیل شده اند لذا یکی از بسترهای توجه به کارآفرینی و اقتصاد هنر، مناطق آزاد است.

وی ادامه داد: با استفاده از ظرفیت های اساتید دانشگاه در مناطق آزاد نقش دانشگاه ها در این مناطق پررنگ می شود  که امیدواریم با این تفاهم نامه  بسترهای لازم برای توسعه اقتصاد هنر در مناطق آزاد فراهم شود .

وی ادامه داد: دانشگاه هنر تلاش می کند با اجرای برنامه های هنری در مناطق آزاد، فضای جدید فرهنگی و هنری و خلق آثاری منحصر به شرایط هر منطقه آزاد را با جدیت دنبال کند. 

وی الگوگیری از تجربیات کشورهای توسعه یافته در حوزه های صنایع خلاق و گردشگری  را نتیجه بخش عنوان کرد و گفت:‌ دانشگاه هنر می تواند در مقوله هنر و فرهنگ  کمک بسیار خوبی به مناطق آزاد کند. 

سودابه صالحی رییس دانشکده هنرهای تجسمی نیز در این نشست گفت:‌  تقاهم نامه همکاری بین  دانشگاه هنر و مناطق آزاد در راستای همکاری در زمینه تاسیس و راه اندازی مدرسه عالی هنر و صنایع خلاق در مناطق آزاد، همکاری در زمینه انجام پژوهش ها و تحقیقات کاربردی با بهره گیری از ظرفیت های طرفین به ویژه اساتید و پژوهشگران دانشگاهی منعقد شده است. 

وی افزود: هدایت و حمایت از پایان نامه های تحصیلی همچنین کمک به توانمندسازی جوامع محلی  و تهیه و تدوین مدل و محتوای آموزشی در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر در مناطق آزاد و ویژه و تبادل تجارب و نتایج مطالعات در زمینه موضوعات مشترک از دیگر اقداماتی است که می تواند در قالب این تفاهم نامه انجام داد .

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند