کدخبر: ۲۹۷۱۲۲ لینک کوتاه

رعایت روندهای قانونی در انتصاب مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری

گروه بنگاه ها :اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری توضیحاتی درباره روند قانونی انتصاب مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ارائه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، در پی مطرح شدن برخی مباحث در خصوص وجود ایراد قانونی در فرآیند انتصاب آقای دکتر سید میعاد صالحی بعنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، نکاتی به استحضار میرسد:

بنابراین گزارش سید میعاد صالحی، مطابق با قانون اصلاح ماده ۱۱۳ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۸، با پیشنهاد هیأت امناء و تأیید و حکم وزیر تعاون، رفاه و تأمین اجتماعی بعنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری منصوب شد.

همچنین با استناد به ماده 127 قانون مدیریت خدمات کشوری مبنی بر اینکه  «کلیه قوانین و مقررات خاص و عام ... مغایر با این قانون از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون لغو می‌گردد»، تبصره 1 ماده 17 قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی مصوب 1383 لغو گردیده و نافذ نیست و انتصاب مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری بر اساس نص قانون و بدون نیاز به هرگونه استعلام از سایر مراجع صورت گرفته است.

علی رغم لغو تبصره ۱ ماده ۱۷ قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، اما با فرض استمرار اعتبار این تبصره تاکنون، انتصاب مدیرعامل و اعضای هیأت‌مدیره صندوق بازنشستگی با شرط داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد با پنج سال سابقه کار تخصصی در رشته های مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصاد، انفورماتیک و گروه پزشکی و پس از تایید احراز شرایط سِمت از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نافذ است. لذا به منظور رفع شبهات مطروحه در این خصوص، از تنها مرجع ذکر شده در قانون یعنی سازمان اداری و استخدامی کشور (که از سال 1395 جایگزین سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در این حوزه شده است) استعلام صورت گرفت.

یادآوری می شود سید  میعاد صالحی دانش‌آموخته دکتری مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و دارای بیش از 10 سال سابقه کار تخصصی در رشته‌های مدیریت، مالی و انفورماتیک در دستگاه‌های مختلف همچون مشاوره چهار وزیر در وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، عضو هیأت مدیره صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک و مشاورت دو معاون رئیس‌جمهور بوده‌اند و مستندات مربوطه به سازمان اداری و استخدامی کشور ارائه شده است. ایشان همچنین دارای سوابق ارزشمند نخبگانی از جمله رتبه اول جشنواره خوارزمی و دانشجوی نمونه کشوری و همچنین تاییدیه بنیاد ملی نخبگان هست.

پس از استعلام صورت گرفته از سازمان اداری و استخدامی کشور در سال 1395  طی نامه شماره 1502 درباره عبارت «داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد با پنج سال سابقه کار تخصصی در رشته‌های مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصاد، انفورماتیک و گروه پزشکی»، این سازمان طی نامه شماره 756968 اعلام داشته است که منظور قانون، داشتن مدرک کارشناسی ارشد (بدون لحاظ رشته تحصیلی) و 5 سال سابقه کار تخصصی در رشته‌های مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصاد، انفورماتیک و گروه پزشکی است. بنابراین همانگونه که از پاسخ سازمان اداری و استخدامی روشن است، داشتن مدرک کارشناسی ارشد برای انتصاب مدیرعامل صندوق بازنشستگی، ضروری است اما الزامی ندارد که وی در یکی از رشته‌های مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصاد، انفورماتیک و گروه پزشکی تحصیل کرده باشد.

سازمان اداری و استخدامی کشور به عنوان تنها مرجع ذکر شده در قانون برای احراز صلاحیت مدیرعامل صندوق بازنشستگی، طی نامه شماره 206837 اعلام نموده است که با توجه به مدارک و مستندات ارسالی و بررسی‌های بعمل آمده، انتصاب سید میعاد صالحی بعنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری بلامانع است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند