کدخبر: ۲۹۸۶۱۸ لینک کوتاه

رشد ١٠٠ درصدی سرمایه گذاری مناطق آزاد در سال ٩٨

گروه بنگاه ها- دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی داشتن برنامه و اجرای آنچه که مورد نیاز مردم و سرمایه گذاران در مناطق آزاد است را یک ضرورت دانست و افزود: داشتن برنامه و شفافیت در برنامه ها اعتماد بیشتری را برای سرمایه گذاران فراهم می کند. این برنامه و در کنار آن شفافیت در امور در ماکو به شرایط مطلوبی رسیده ولی همچنان نیازمند تکمیل شدن است.

به گزارش فرینا، مرتضی بانک امروز در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه قصدی برای تغییر مدیریت عامل این سازمان وجود نداشت و مدیرعامل قبلی بنا به شرایط خاص خانوادگی امکان حضور در منطقه را نداشت گفت: دکتر سلیمانی با حضور 14 ماهه خود در رأس مدیریت سازمان منطقه آزاد ماکو اثربخشی فراوانی در برنامه های توسعه ای منطقه داشت و  باید از وی تقدیر کرد که در شرایط سخت تحریم ها و فشارهای اقتصادی اجازه نداد در حرکت های توسعه ای منطقه خللی ایجاد شود.

بانک، با ابراز امیدواری از اینکه موفقیت ها و برنامه های مدیرعامل قبلی را مدیرعامل جدید نیز ادامه دهد، گفت: مبنای قضاوت بر عملکرد مدیران قبلی این منطقه، ثمراتی است که در منطقه به جای گذارده اند که تداوم برنامه ها توسط مدیران جدید می تواند دنباله موفقیت ها باشد.

مرتضی بانک با اشاره به اینکه مدیرعامل فعلی سازمان منطقه آزاد ماکو از همکاران با سابقه و با تجربه در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد بوده است گفت: یکی از اهداف نظام و تاکیدات رهبری استفاده از ظرفیت های جدید است و هر برنامه ای و حرکت اجتماعی ـ اقتصادی و توسعه ای نیازمند تزریق انگیزه و نشاط از سوی جوانان است که خوشبختانه کشور در حال حرکت در مسیر جوانگرایی در بدنه مدیریتی است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی داشتن برنامه و اجرای آنچه که مورد نیاز مردم و سرمایه گذاران در مناطق آزاد است را یک ضرورت دانست و افزود: داشتن برنامه و شفافیت در برنامه ها اعتماد بیشتری را برای سرمایه گذاران فراهم می کند. این برنامه و در کنار آن شفافیت در امور در ماکو به شرایط مطلوبی رسیده ولی همچنان نیازمند تکمیل شدن است.

وی ادامه داد: هم اکنون روند سرمایه گذاری در کشور با تمام مشکلاتی که دارد از سوی فعالان این عرصه با اعتماد به بدنه مدیریت پیش می رود. این اعتماد متقابل در مناطق آزاد نمود بیشتری پیدا کرده به طوریکه افزایش سرمایه گذاری در مناطق آزاد در سال 98 نسبت به سال گذشته رشدی 100 درصدی داشته است .

مرتضی بانک در ادامه این مراسم با تاکید بر اینکه مناطق آزاد شرایط و بسترهای اعتماد سرمایه گذاران به حضور و فعالیت در این مناطق را فراهم کنند، اظهار داشت: باید تلاش کنیم سرمایه گذاری که بر اساس تلاش فکری خود وارد صحنه می شود هیچ گونه آسیبی نبیند و در واقع به آنان میدان داد تا اصول کاری خود را پیش ببرد.

مرتضی بانک خطاب به سرمایه گذاران مناطق آزاد گفت: تلاش ما در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور این بوده است که سرمایه گذاران کمترین عارضه را از تحولاتی که بخش زیاد آن از دست دلتمردان خارج است متحمل شوند و برای رفع موانع و مشکلات از هیچ کوششی فروگذاری نخواهیم کرد. هنوز مشکلاتی پیش روی سرمایه گذاران قرار دارد که در تلاش هستیم به صورت کامل این مشکلات برچیده شود.

مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه  مناطق آزاد همواره در کنار فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران است، افزود: مشکلاتی همچون ثبت سفارش کالا، مسائل گمرکی، سرمایه گذاری و مالیاتی از جمله مواردی است که با هماهنگی نهادهای ذیربط در حال رفع آن هستیم  و برای کاهش آثار منفی برای اقتصاد کشور به وجود آمده برطرف کنیم.

او درباره آخرین وضعیت ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد گفت:  بالاخره تلاش ها و همکاری ما با وزارت صمت به نتیجه رسید و در چارچوب همه محدودیت های موجود و برای اینکه به برنامه های کلان دولت لطمه نخورد توافق خوبی انجام شد. امکان ثبت سفارش کالا برای ورود و خروج از منطقه فراهم شد و دیروز از سوی وزارت صمت ابلاغ شد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در عین حال این نوید را نیز داد که فعالین تجاری و بازرگانی در مناطق آزاد در چارچوب آنچه در سیستم اقتصادی این مناطق برنامه ریزی شده در آینده نزدیک به فعالیت های خود با توجه به سهمیه های ارائه شده ادامه دهند و فعالیت ها را شتابان پیش ببرند. مرتضی بانک درباره روند فعالیت صادراتی مناطق آزاد نیز گفت: میزان صادرات کشور از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال 97 حدود 19 میلیارد دلار بوده و بیش از 500 هزار نفر در این مناطق کار می کنند که البته این میزان اشتغال مربوط به افرادی است که به صورت رسمی از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره مند می شوند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند