کدخبر: ۳۰۲۵۵۲ لینک کوتاه

راهنمای طراحی و چاپ بروشور + سایز و قیمت

اقتصادنیوز؛ بروشور، یکی از رایج‌ترین ابزارهای تبلیغاتی است که سازمان‌ها و موسسات برای معرفی محصولات و یا خدمات خود از آن استفاده می‌کنند.

 سالانه میلیونها برشور تبلیغاتی در سراسر جهان چاپ می‌شود، اما درصد کمی از آنها باعث ترغیب مخاطب جهت استفاده از محصولات و یا خدمات می‌گردد.

راهنمای طراحی و چاپ بروشور

بروشور علاوه بر معرفی محصولات و یا خدمات دارای جنبه‌های تبلیغاتی بوده و به صاحبان کسب‌وکار کمک می‌کند تا محصولات خود را در سطح وسیعی از بازار هدف معرفی کنند.

هنگام طراحی بروشور بهتر است اصول اولیه آن رعایت شود تا باعث افزایش میزان تاثیرگذاری بر روی مخاطب و ترغیب آن جهت استفاده از محصولات و یا خدمات گردد.

اصول طراحی بروشور

بروشور علاوه بر معرفی محصولات و یا خدمات دارای جنبه تبلیغاتی نیز می‌باشد. از این رو ویژگی‌های زیباشناسی و بصری در آن اهمیت ویژه‌ای دارد و این ویژگی‌ها می‌تواند تاثیر بسیاری بر روی جذب مخاطب داشته باشد. هنگام طراحی بروشور حرفه‌ای باید اصولی را رعایت کنید تا باعث افزایش میزان تاثیرگذاری آن بر روی مخاطب گردد.

نحوه قراردادن محتوا، گرافیک و عکس در طراحی یک بروشور تاثیر بسیاری دارد. اگر بخواهید برای یک رستوران بروشوری طراحی کنید، باید به نحوه قرارگرفتن اسم رستوران، منوی غذا، آدرس و شماره‌های تماس توجه کنید. همچنین انتخاب عکس و رنگ مناسب باعث افزایش ویژگی‌های بصری و زیباشناسی آن می‌گردد.

موضوع بروشور

امروزه بسیاری از شرکت‌های تجاری برای معرفی محصولات و یا خدمات به طیف وسیعی از مخاطبان، از بروشورهای تبلیغاتی استفاده می‌کنند. انتخاب یک بروشور مناسب، به عنوان یکی از قدرتمندترین و متداول‌ترین روش‌‌‌های بازاریابی، می‌تواند تأثیر به سزایی در افزایش رونق کسب و کار داشته باشد. این ادعا چندان دور از واقعیت نیست که چاپ بروشورهای تبلیغاتی مؤثر و منحصر به فرد جزءِ جدایی ناپذیر هر فرایند بازاریابی موفق است.

هدف اصلی از چاپ بروشورهای تبلیغاتی برای صاحبان کسب‌وکار،  معرفی محصولات و یا خدمات و نحوه استفاده از آنها برای مشتریان می‌باشد. بروشورها معمولا حاوی تصاویر و شرحی از ویژگی‌های محصولات و یا خدمات  می‌باشند تا مخاطبان هدف هنگام مطالعه آن ترغیب به استفاده از این محصولات و یا خدمات شوند.

انواع و نمونه بروشور

بروشور شامل یک صفحه و یا صفحاتی است که بوسیله خط تا به شکل و حالت‌های مختلفی تبدیل می‌شود که اصطلاحاً به آن لت گفته می‌شود. برای معرفی انواع بروشور می‌توان به بروشور دو لت، سه لت، چهار لت و یا بروشور زیگزاگ، دروازه‌ای و آکاردئونی که جز, انواع بروشورهای سه لت و یا چهار لت هستند، اشاره کرد.

چاپ

بروشور سه لت

بروشور سه لت دارای دو خط تا بوده و از رایج‌ترین و پرطرفدارترین انواع بروشور است. اندازه و سایز لت‌ها باید با یکدیگر هماهنگ باشند، به همین منظور باید اندازه کاغذ را به طور مساوی بین لت‌ها تقسیم‌بندی کرد. برای نمایش درست نوشته‌ها در بروشور باید هر کدام از لت‌ها 5 میلیمتر از کناره‌ها و خط فاصله داشته باشند. پس از تعیین اندازه‌های بروشور باید نوع چاپ نیز مشخص شود، زیرا انتخاب نوع چاپ به اندازه بروشور بستگی دارد.

 

بروشور درسی

این نوع بروشور در مدارس و مراکز آموزشی در بین دانش آموزان و اولیای آنها پخش می‌شود. بروشور درسی حاوی اطلاعات آموزشی، اخبار مرتبط با حوزه آموزش و اعلام برنامه‌های آموزشی می‌باشد که هدف اصلی از طراحی آن اطلاع رسانی و افزایش سطح دانش افراد می‌باشد.

 

بروشور خلاقانه

همانطور که از نام بروشور خلاقانه پیداست، این بروشور طراحی و ظاهری متفاوت نسبت به بروشورهای معمولی دارد و این تفاوت‌ها باعث افزایش هزینه‌ها در چاپ و تولید آن می‌گردد. این نوع بروشورها به خاطر خلاقیتی که در طراحی و ظاهر آن بکار گرفته می‌شود،  انگیزه مخاطب را برای دریافت و مطالعه آن افزایش می‌دهد.

چاپ2

 

نحوه چاپ بروشور

چاپ بروشور مانند سایر محصولات چاپی از دو روش دیجیتال و آفست استفاده می‌شود و در طی روند تولید و بعد از پروسه چاپ به شکل تعیین شده خط تا می‌خورند. چاپ آفست دارای مراحل لیتوگرافی، اپراتور، مواد اولیه و فرآیند تولید بوده و  باعث تفاوت این روش با روش دیجیتال می‌گردد. همچنین چاپ آفست برای تیراژ بالا و چاپ دیجیتال برای تیراژ پائین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

چاپ بروشور خاص

برای چاپ این نوع بروشور نیاز به رعایت مراحل خاص و نکات بیشتری است که می‌توان به مراحل تیغه سازی و قالب سازی هنگام طراحی و مرحله لترپرس هنگام چاپ اشاره کرد.

طراحی این دسته از بروشورها به خاطر نیاز به دقت و ظرافت، امکان خطا را بسیار افزایش می‌دهد. گاهی اتفاق افتاده، که این نوع بروشورها در مرحله تولید به خاطر خطاهای میلیمتری در این مرحله متوقف می‌گردند.

 

سایز بروشور

تعیین سایز جزء گام‌های اصلی در طراحی و چاپ بروشور می‌باشد، یا در بیانی دیگر  تعیین سایز بروشور اولین قدمی است که قبل از طراحی و  تصمیم گیری در مورد تعداد صفحات آن باید بررسی شود. سایزهای A4 و یا A5 جزء متداول ترین اندازه‌هایی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته می‌توان از اندازه‌های دیگری برای طراحی آن استفاده کرد که این اندازه‌ها بستگی به تعداد موضوع و محتوای متنی و یا تصویری بکار رفته در بروشور دارد.

 

 لیست قیمت چاپ بروشور

انواع بروشور

 

بروشور آفست

قیمت از(تومان)

 

بروشور لوکس

990.000

 

بروشور اقتصادی

243.000

 

بروشور دیجیتال

قیمت از(تومان)

 

بروشور سه لت

103.200

 

بروشور دو لت

56.600

 

بروشور چهار لت

198.000

 

 

 

چاپ بروشور در چاپ آقا

امروزه موسساتی مانند چاپ آقا (chapagha.com) با بکارگیری تکنولوژی جدید و با دریافت سفارشات به صورت آنلاین باعث صرفه جوئی در زمان و  کاهش هزینه‌ها می‌شوند.

در حال حاضر چاپ آقا دارای خدمات متنوعی است که از جمله آن می‌توان به چاپ انواع کارت ویزیت، بروشور، فولدر،سربرگ، ست اداری، تقویم رومیزی، تراکت، پاکت، ساک دستی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.­­

چاپ آقا با دارا بودن متخصصان این صنعت و تلاش جهت افزایش رضایت مصرف‌کننده و همکاری با سازمان‌ها و موسسات بزرگی مانند ماموت، ازکی، الوپیک، یکتانت، بانک ملت، ال جی، فیلیمو و ... جزء برترین‌های این صنعت به ویژه در حوزه آنلاین می‌باشد.

این سازمان با تلاش‌های مستمر و برنامه‌ریزی‌های کوتاه و بلند مدت خود امیدوار است تا بتواند با بکارگیری تکنولوژی روز دنیا باعث افزایش میزان رضایت مصرف‌کننده و افزایش کارآمدی در امور چاپی گردد.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند