کدخبر: ۳۰۴۲۵۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سیاست کلی دولت پیشگیری از خام فروشی است

اقتصادنیوز: گروه بنگاه ها: وزیرصنعت ،معدن و تجارت در بازدید از فولادمبارکه گفت:سیاست کلی دولت جلوگیری از خام فروشی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه، رضا رحمانی که  به همراه معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، مدیرعامل فولادمبارکه، استاندار اصفهان، نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای تأمین شهرستان مبارکه از مجموعه فولادمبارکه بازدید می کرد افزود: در این خصوص همواره برنامه‌های راهبردی زیادی را تدوین و اجرا کرده ایم. تا جائیکه درزمینۀ صادرات سنگ‌آهن از 23 میلیون تن به زیر 8 میلیون رسیده‌ایم و هرسال روند کاهشی داشته‌ایم.

وی با تأکید بر این‌که برنامه‌ها برای پیشگیری از خام فروشی به‌شدت  در حال پیگیری است، گفت: به‌منظور تأمین حداکثری نیاز فولادسازان داخلی برنامۀ اکتشاف، استخراج و فرآوری معادن جدید را در دستور کار قرار داده و به پیشرفت‌هایی هم دست‌یافته‌ایم و با این اقدامات و برنامه‌های آتی در تأمین مواد اولیه موردنیاز فولادسازان مشکلی نخواهیم داشت.

وی با تأکید بر این‌که در کارخانه‌های فولادسازی کشور و به‌ویژه در فولاد مبارکه برای خودکفایی در صنعت فولاد و صاحب فن‌آوری شدن گام‌های مؤثری برداشته‌شده است گفت: خوشبختانه نتیجه این اقدامات به احداث و بهره‌برداری از خطوط جدید انجامیده است.بسیاری از ورق‌ها و محصولاتی که پیش‌ازاین وارداتی بودند، هم‌اکنون در کارخانه‌هایی نظیر فولاد مبارکه در حال تولید است.

وی  گفت: با تلاش و همت همۀ مدیران و کارکنان کارخانه‌های فولادسازی کشور و ازجمله شرکت فولاد مبارکه شاهد آن هستیم که بسیاری از ورق‌ها و محصولاتی که پیش‌ازاین وارداتی بودند، در کارخانه‌هایی نظیر فولاد مبارکه در حال تولید است و کشور از این حیث خودکفا شده است.

این گزارش حاکی است، جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت نیز در مصاحبه با خبرنگار فولاد در پاسخ به وضعیت ابلاغیه وضع عوارض بر صادرات سنگ‌آهن گفت: ابلاغیه انجام‌شده است و از اول مهرماه هم برقرارشده و  تا پایان سال همچنان پابرجاست. چنانچه تا پایان سال به توازنی رسیدیم، ممکن است از سوی دولت موردبازنگری قرار گیرد ولی فعلاً همین سیاست ابلاغ‌شده اجرا می‌شود و امیدواریم از این طریق حمایت از صنایع داخلی عملیاتی شده باشد. به نظر می‌رسد فعلاً عوارض بازدارنده باشد و تأمین مواد اولیه فولادسازان داخلی را تضمین کند و ما هم امیدواریم بخشی از مشکلات فولادسازان داخلی حل شود. 

در جریان این بازدید حمیدرضاعظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه ضمن ارائه گزارش مبسوطی از دستاوردهای فولاد مبارکه و برنامه‌های این شرکت برای حفظ سهم 50 درصدی در تولید فولاد کشور تا افق 1404 گفت: گروه فولاد مبارکه در سال رونق تولید علی‌رغم همه محدودیت‌ها باهمت و تلاش مدیران و کارکنان خود تلاش کرده است تا نیاز صنایع پائین‌دست به محصولات فولادی را تأمین کند و اجازه ندهد که از این حیث کشور با کوچک‌ترین خللی مواجه شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات فولاد مبارکه درزمینۀ بومی‌سازی قطعات و راهبردهای این شرکت برای این‌که کشور صاحب دانش فنی ساخت کارخانه‌های فولادسازی شود اشاره کرد و گفت: در این خصوص نیز با حمایت از تولیدکنندگان داخلی، حمایت از تسریع‌کننده‌ها و گسترش همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها به دستاوردهای خوبی نائل شده‌ایم.

گروه فولاد مبارکه در سال رونق تولید علی‌رغم همه محدودیت‌ها باهمت و تلاش مدیران و کارکنان خود تلاش کرده است تا نیاز صنایع پائین‌دست به محصولات فولادی را تأمین کند و اجازه ندهد که از این حیث کشور با کوچک‌ترین خللی مواجه شود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند