کدخبر: ۳۰۶۳۶۷ لینک کوتاه

خاموشی جزیره کیش و پاسخ شرکت آب و برق:

از طوفان شن خبرنداشتیم

دنیای اقتصاد – لیلا اکبرپور: جزیره کیش آخر هفته پرماجرایی داشت ، یک حفاری غیرمجازموجب قطع کابل برق شده و چهار واحد از نیروگاه کیش از مدار خارج شد و جزیره درخاموشی فرو رفت ، برای چند ساعتی برق وصل شد ، اما غروب جمعه با ورود طوفان شن وضعیت دوباره بحرانی و برق اکثرمناطق جزیره قطع شد، به طوریکه ستاد مدیریت بحران منطقه آزاد کیش برای بررسی و پیشگیری از وقوع اتفاقات مشابه تشکیل جلسه داد و گفته می شود برای برخورد با متخلفین حفاری های غیر مجاز جرایمی درنظر گرفته می شود.

سلطانی مدیرعامل شرکت آب و برق کیش دراین باره گفت:  پیش بینی هم نمیکردیم که سطح حادثه تااین حد گسترده شده و به قسمت های دیگر شبکه هم آسیب وارد شده باشد؛ با توجه به تجربه کاری و عملکرد، نیروگاه تا حدود ساعت 13 و 30 دقیقه کل خاموشی جزیره را برطرف کردیم و شبکه به حالت عادی برگشت که متاسفانه با طوفانی مواجه شدیم که پیش بینی نشده بود و مزید برعلت شد.

پاسخ به ابهامات کیشوندان

هرچند مشکل بخش وسیعی از جزیره کیش حل شد اما صبح یکشنبه یعنی 48 ساعت بعد از وقوع طوفان، هنوزمناطقی با خاموشی و قطعی برق روبرو بودند. کیشوندان سوالات زیادی دراین رابطه داشتند و بازارشایعات هم داغ شده بود. "شرکت آب و برق عمدا بخشی از واحدهای نیروگاهی را از مدار خارج کرده است، اصلا واگذاری اداره برق به بخش خصوصی اشتباه بود ، براساس سلیقه برق مناطق خاموش را وصل کردند" .

سید محسن نایب الصدری مدیرروابط عمومی شرکت آب و برق کیش برای پاسخ به کیشوندان درگفت و گو با دنیای اقتصاد  دراین باره توضیح داد: صبح جمعه به دنبال حفاری غیرمجاز کابل های برق قطع  و  4 واحد از نیروگاه کیش از مدار خارج شدند، از آنجا که به اداره برق اطلاع داده نشد ، شناسایی نقطه آسیب دیده زمانبربود.

او با بیان اینکه سیستم های نیروگاه افت بار شبکه برق رسانی را نشان می دهند ، گفت: بعد از پیدا کردن نقطه دقیق قطع کابل ،کار تعمیرات شروع و تا غروب جمعه همه مناطق جزیره برق داشتند .

وی ادامه داد: همان شب اتفاق غیرمنتظره ای افتاد و طوفان شن به برخی از کابل ها آسیب های جدی وارد کرد ، افتادن چند درخت موجب قطعی دوباره کابل های برق شد و فرایند تعمیر دوباره از سرگرفته شد که تاصبح شنبه ادامه داشت.

وی افزود: مشکلات جزئی که از حادثه روز جمعه بصورت نقاط کور در شبکه و نیروگاه باقی مانده بود با افزایش بار شبکه در صبح روز یکشنبه هویدا  و موجب قطعی برق در چند نقطه جزیره شد که همکاران ما بلافاصله وارد عمل شده و تا قبل از ساعت ۹صبح کلیه نقاط جزیره  برق دار شدند.

او درپاسخ به پرسشی مبنی براینکه  " آیا شرکت آب و برق کیش به طور عمد برخی از واحدهای نیروگاه را از مدار خارج کرده است "، توضیح داد: خیر. به هیچ وجه چنین مطلبی صحت ندارد.

وی اظهار داشت : فلسفه شرکت آب و برق کیش همانند سایر بنگاه های خدماتی،ارائه خدمات به شکل  "اقتصادی" و در کنار آن بهرمندی از سود می باشد. بنابراین قطع شدن آب یا برق جدا از اینکه مشکلات فراوانی را برای کیشوندان در پی دارد، خسارت های مالی سنگینی نیز برای شرکت در پی خواهد داشت. عدم تولید برق و عدم توزیع آن به منزله این است که شرکت آب و برق نه تنها کیشوندان را از این خدمات محروم کرده بلکه بصورت خودجوش خودش را تحریم و از کسب درآمد محروم کرده است ! قطعا چنین چیزی معقولانه نبوده و این شرکت در وهله نخست متعهد به ارائه خدمات به کیشوندان بود و بعد از آن به دنبال کسب درآمد هم خواهد بود.

نایب الصدری گفت: توجه داشته باشید، برخی مواقع برای تعمیرات و تعویض قطعات امکان دارد شرکت آب و برق ، قطعی کوتاه و موقتی و در منطقه محدود داشته باشد که از قبل از طریق صدا و سیمای کیش به اطلاع کیشوندان می رساند.

وی گفت: درمورد قطعی برق دو روز گذشته جزیره کیش ، وقوع حفاری غیر مجاز و طوفان شن برای ما قابل پیش بینی نبود و مدیران شرکت آب و برق همزمان با کیشوندان متوجه آسیب کابل های برق شدند.

نایب الصدری در پاسخ سوال دنیای اقتصاد مبنی براینکه آیا بخش خصوصی چابکی دولت را در رفع بحران های این چنینی  دارد ؟ " متذکر شد: مهندسین شرکت آب و برق کیش از بهترین پرسنل هستند، تجهیزات شرکت مشکل خاصی ندارد و تهیه قطعات و تعمیرات با سرعت انجام شده است. اگر جدیدترین نیروگاه در شرکت نصب شده بود و شبکه صددرصد نوسازی گردیده بود، بازهم طوفان شن می توانست کابل ها را قطع و واحدهای نیروگاه را از مدار خارج کند، حتی در سرزمین اصلی نیز حوادث غیر مترقبه موجب قطعی برق در شبکه می شوند و این حوادث و میزان خسارت آنها قابل پیش بینی نیستند به عبارتی بخش خصوصی نیز توانایی مدیریت را دارد و با کمک سازمان منطقه آزاد کیش تمام سعی خود را برای ایفای تعهداتش به کیشوندان به کار بسته است.

او درباره مصرف برق به کیشوندان توصیه کرد: کیشوندان حتما از محافظ برای وسایل برقی استفاده کنند ، صرفه جویی نیز در زمان اوج مصرف موجب کاهش بارنیروگاه می شود و خود این امرگام مهمی در جلوگیری از قطع برق است.

مدیرروابط عمومی شرکت آب و برق کیش در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه "طبق آمار آتش نشانی کیش ، تعداد آتش سوزی های جزیره طی یک سال گذشته 374 مورد بوده که بیشتر آنها ناشی از اتصالات سیم کشی های برق است . آیا این شرکت واحدی برای تعویض سیم کشی های برق ساختمان های قدیمی دارد؟" یادآورشد: وظیفه این شرکت تولید و توزیع برق به طور عام است. وظیفه ما وصل برق تا کنتور تمامی واحدهاست ، وظیفه تعمیرات سیم کشی ساختمان ها با مالکین است ، متاسفانه برخی از ساختمان های قدیمی بعد از سال ها همچنان با همان سیم کشی قبل کار می کنند که رطوبت جزیره آسیب های جدی وارد کرده و نیازمند سیم کشی های جدید هستند.

اوادامه داد: اما برای تعویض سیم کشی ها اگر واحدی درخواست مشاوره کرد حتما کارشناسان شرکت آب و برق مشاوره های لازم را ارایه خواهند کرد تا ازسیم کشی های غیر اصولی جلوگیری شود.

او درپاسخ به این پرسش که آیا برای برخورد با متخلفینی که حفاری های غیرمجاز انجام می دهند و این عمل به واحدهای برق رسانی آسیب های جدی وارد می کند ، جرایمی دارد گفت: در ستاد مدیریت بحران که در پی قطعی برق و رفع مشکل پیش آمده تشکیل شد ، دراین مورد مواردی طرح و بررسی شد.

وی در مورد وصل سلیقه ای مناطق نیز گفت: رفع ایراد در ابتدا از منطقه ای آغاز میشود که مشکل اصلی شروع شده و بعد از آن بر اساس تلفن های مردمی و حجم قطعی برق که در برخی مناطق بیشتر و در برخی مناطق کمتر است ، صورت می گیرد. بنابراین به هیچ عنوان اعمال سلیقه ای در رفع مشکل شبکه وجود ندارد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند