کدخبر: ۳۰۷۳۱۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

افتتاح واحد مگامدول احیای مستقیم چادرملو به زودی

گروه بنگاه‌ها- مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی چادرملو گفت: واحد احیای مستقیم چادرملو که تولید آزمایشی خود را از اواخر سال گذشته آغاز کرده به زودی با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادنیوز؛ محمود نوریان با اشاره به تولید آزمایشی واحد احیای مستقیم چادرملو از اواخر سال گذشته اظهار داشت: این اقدام در مجتمع صنعتی اردکان آغاز شد و به سرعت به ظرفیت اسمی رسید و به زودی با حضور رئیس جمهور به طور رسمی افتتاح می‌شود.وی عنوان کرد: این واحد فولادی قادر است سالانه یک میلیون و ۵۵۰ هزار تنی آهن اسفنجی تولید کند.

نوریان، دلیل تاخیر در افتتاح رسمی این واحد فولادی را فشردگی برنامه های رئیس جمهور به ویژه برنامه دیدارهای خارجی عنوان و اظهار امیدواری کرد: با سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به استان یزد و شهرستان اردکان، این واحد عظیم صنعتی نیز به طور رسمی افتتاح شود.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو همچنین در مورد بازدید هفته گذشته خود از خطوط و تاسیسات شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس به استان‌های کرمان و یزد اظهار داشت: از آنجا که شرکت معدنی و صنعتی چادرملو همواره در جهت توسعه پایدار گام برداشته، مشارکت در این طرح نیز را از اهداف کلان و توسعه بخش شرکت و منطقه دانسته و با سرمایه گذاری قابل توجهی در تلاش برای انتقال آب به استان یزد است.

وی ادامه داد: به همین منظور در هفته گذشته به مدت سه روز به همراه مدیرعامل شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس برای بررسی روند اجرای طرح از مراحل نصب و تجهیز خط لوله و تصفیه خانه این پروژه عظیم ملی و استراتژیک از بندرعباس تا یزد از ایستگاه‌های پمپاژ و خطوط بازدید کردیم.

نوریان عنوان کرد: نصب آب شیرین کن در حال اتمام است و بخشی از پمپ های آبگیری از دریا در حال نصب است و به زودی آماده آبگیری می شود.

چادرملو

وی افزود: لوله گذاری‌ها تا مجتمع گل گهر سیرجان تقریباً به اتمام رسیده و امید داریم تا پایان امسال آب به گل گهر سیرجان برسد و از سیرجان نیز کار نصب خطوط برای انتقال آب به مجتمع مس سرچشمه و از آنجا به طور همزمان لوله گذاری به سمت استان یزد نیز در حال اجراست به طوری که بیش از ۱۵۰ کیلومتر از مسیر ۳۴۰ کیلومتری مس سرچشمه تا مجتمع صنعتی چادرملو لوله گذاری شده است و ٥٠ کیلومتر لوله در حال نصب است و تا پایان سال کل لوله گذاری این قسمت تمام می‌شود.

رسیدن آب خلیج فارس به یزد یک سال آینده

مدیرعامل چادرملو افزود: طی یک‌سال آینده آب شیرین از خلیج فارس به استان یزد و مجتمع صنعتی چادرملو برسد.

نوریان همچنین اظهار داشت: هدف عمده طرح شیرین سازی و انتقال آب نمک زدایی شده، توسط سه خط انتقال از خلیج فـارس به صـنایع جنـوب شرق کشور، تأمین بخشی از نیازها و مصارف آب مجتمع‌های تولیدی در حال بهره برداری و طرح‌های توسعه مجتمع‌های معدنی و صنعتی، گـل گهر، مس سـرچشمه و چادرملو در استان‌های کرمان و یزد است.

وی خاطرنشان کرد: مسیر خط انتقال از غرب بندرعباس آغاز شده و بعد از تأمین آب مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر به طرف مجتمع مس سرچشمه ادامه یافته و در نهایت به صنایع فولادی و معدنی استان یزد منتهی می‌شود.

چادرملو

نوریان ادامه داد: اجرای قطعه سوم طرح به طول ۳۴۰ کیلومتر از مجتمع مس سرچشمه تا صنایع فولادی در منطقه اردکان استان یزد همچنین انشعاب به صنایع معدنی چادرملو است.وی افزود: قطر نامی لوله‌های مورد استفاده در این قطعه هزار و ۳۰۰ و ۹۰۰ میلیمتر و دبی آب انتقالی در این مسیر ۱.۵ مترمکعب بر ثانیه خواهد بود.

نیاز انتقال آب به ۱۱۰ هزار میلیارد ریال سرمایه

نوریان ادامه داد: در این قطعه عملیات نقشه برداری و مسیرگشایی از طریق مناقصه عمومی به پیمانکار واگذار شده و خاتمه عملیات اجرایی مهر ماه سال ۱۳۹۹ پیش بینی شده است.

مدیرعامل چادرملو، کل سرمایه گذاری پیش‌بینی شده برای اجرای این طرح عظیم ملی را ۱۱۰ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: تا پایان سال ۱۳۹۷ بیش از ۴۷ هزار میلیارد ریال هزینه شده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند