کدخبر: ۳۱۰۲۸۳ لینک کوتاه

نوریان در حاشیه برگزاری نمایشگاه ایران کانمین اعلام کرد

سرعت یافتن طرح های توسعه ای چادرملو

گروه بنگاه ها – زهرا مجتهد: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو طرح معدن D۱۹ را از مهمترین طرح های توسعه ای شرکت دانست و افزود: مجوزهای کتبی اخذ شده و کار ژئوفیزیک آن نیز به پایان رسیده است.

محمود نوریان ضمن تاکید بر این امر که پروژه های شرکت با پیشرفت مناسبی همراه است تصریح کرد:در معدن D19  آمادگی لازم برای ادامه مراحل  فعالیت در معدن انجام شده  و در حال حاضر حفاری و جاده سازی با توجه به محدودیت های محیط زیست و منابع طبیعی آماده سازی شده است که به محض انجام حفاری های و تعیین ذخیره ،به دنبال طراحی مناسب معدن با روش های جدید و بهینه هستیم.

وی ادامه داد : پس از انجام طراحی مناسب برای معدن بلافاصله باطله برداری از معدن صورت خواهد گرفت.

نوریان در ادامه به تشریح سایر پروژه های در دست اجرای شرکت پرداخت و افزود:همزمان با پیشرفت در طرح معدن D19 در صدد راه اندازی واحد گندله سازی 2 در کنار گندله سازی یک هستیم . همچنین در کنار کارخانه فولاد به دنبال راه اندازی یک واحد نورد نیز هستیم .

وی اظهار داشت : از پروژه هایی که به زودی به بهره برداری می رسد پروژه آب رسانی آب خلیج فارس به صنایع است که تا پایان امسال به منطقه گل گهر راه پیدا می کند و تا پایان شهریور سال 99 به اردکان می رسد.

مدیرعامل معدنی و صنعتی چادرملو از مشارکت در طرح "معدن استرالیا" با شرکت فکور صنعت و فولاد 10 میلیون تنی مکران خبر داد و گفت : امیدواریم که معدن استرالیا به زودی راه اندازی شود .

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به راه اندازی معدن استرالیا حمل سنگ آهن از استرالیا به مکران ارزان تر از حمل جاده ای در داخل کشور خواهد بود تشریح کرد: به طور حتم فولاد مکران از سنگ آهن خارجی باید استفاده کند چرا که مصرف داخلی اقتصادی نیست . وی ادامه داد: اگر تا زمان بهره برداری از معدن استرالیا ، مکران راه اندازی نشود ، به فروش سنگ آهن معدن استرالیا و ارسال بار اقدام خواهیم کرد.

وی درباره عوارض صادرات مواد معدنی نیز به خبرنگار اقتصادنیوز گفت: چادرملو صادرات محور نیست اما این سیاست، معادن کوچک را تحت تاثیر قرار می دهد به ویژه معادنی که امکان راه اندازی واحد فرآوری را در محل معدن ندارند. وی افزود:این معادن کوچک اگر در داخل، فروش با قیمت مناسب نداشته باشند به طور حتم مجبور به صادرات هستند تا اقتصادی شوند. این مصوبه اخیر وزارت صمت معادن کوچ را که اشتغال زایی نیز داشته اند با مشکل روبرو می کند.

نوریان گفت : من با قیمت گذاری مخالف هستم چرا که شاهدیم  در بورس کالا ، شمش عرضه شده را نوردی ها خریداری کرده  و بعد میلگرد تولیدی را با قیمتی پایین تر از نرخ شمش به فروش می رسانند. همین امر نشان دهنده اشکال در سیستم قیمت گذاری است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند