کدخبر: ۳۱۱۳۴۳ لینک کوتاه

به پیشواز افتتاح واحد نخست نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو

پایدار و سربلند در خدمت تأمین انرژی ایران

نیاز کشور به انرژی زیرساختی برق، یک نیاز حیاتی و همیشگی است و افکار عمومی انتظار دارد در هر حالی، برق مورد نیاز کشور تأمین شود و هیچ توجیهی را برای نبود یا کمبود آن پذیرفته نمی‌داند.

ابراهیم عبدالله‌زاده
کارشناس علوم ارتباطات

 دولت به عنوان سیاستگذار و متولی تأمین برق و بخش خصوصی به عنوان تولید کننده حدود 70 درصد برق کشور، همواره زیر ذره‌بین افکار عمومی هستند و به محض بروز کوچک‌ترین مشکلی در این زمینه، مورد بازخواست قرار می‌گیرند و باید پاسخگو باشند.

خوشبختانه به مدد بارش‌های مناسب سال آبی گذشته و حفظ آمادگی تولید تمام نیروگاه‌های دولتی و غیر دولتی کشور در سایه تلاش و کوشش مدیران و کارکنان صنعت برق، نیاز کشور به برق در تابستانی که گذشت، تأمین شد و صنعت برق در این آزمون نمره قبولی گرفت و رفاه و آسایش را به ایرانیان هدیه کرد. یکی از نیروگاه‌هایی که درست در آغاز پیک مصرف برق امسال وارد مدار شد و توانست بخشی از انرژی مورد نیاز کشور را تأمین کند، نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو در استان کرمانشاه بود که واحد نخست گازی آن به ظرفیت 310 مگاوات در تاریخ 26 خردادماه وارد مدار شد. این نیروگاه که با استفاده از واحدهای جدید کلاسF  و با راندمان بالا (56 درصد) با سرمایه‌گذاری، طراحی و اجرای شرکت فراب ساخته شده، نقش قابل توجهی در تأمین برق مورد نیاز غرب کشور ایفا کرده و با وارد مدار شدن واحدهای بعدی آن با ظرفیت نهایی 910 مگاوات، ظرفیت تولید برق را در استان کرمانشاه به میزان 40 درصد افزایش خواهد داد.

از ویژگی‌های منحصر به‌فرد این نیروگاه، می‌توان به ساخت داخل بودن 49 درصد تجهیزات آن و طراحی و اجرای سازه خنک‌کن اصلی (ACC) با پایه بتنی آن اشاره کرد که سال گذشته به عنوان «پروژه برتر بتنی کشور» مورد تقدیر قرار گرفت. قرار است در چارچوب پویش #هر هفته _الف _ ب _ ایران، واحد نخست نیروگاه مدرن دالاهو به زودی به بهره‌برداری رسمی برسد و این نیروگاه که به دست فرزندان شایسته ایران ساخته شده، در خدمت آبادانی کشور قرار بگیرد. با توجه به موقعیت جغرافیایی این نیروگاه، مازاد برق تولیدی آن به کشور همسایه عراق صادر خواهد شد و در کنار ایجاد درآمد پایدار برای کشورمان، تحکیم مناسبات دوجانبه را در پی خواهد داشت. و این‌گونه است که به همگان ثابت می‌شود که فرزندان ایران کشورشان را به‌خوبی می‌سازند و فردایی بهتر را برای این سرزمین رقم خواهند زد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند