کدخبر: ۳۱۱۳۷۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سرمایه‌گذاری یک‌هزار میلیارد تومانی در سنگان

گروه بنگاه‌ها- مدیرعامل شرکت فرآوری اپال کانی پارس از تجهیز معدن سنگان به ماشین‌آلات به روز دنیا خبر داد.

مجتبی شعبانی در این باره به خبرنگار اقتصاد نیوز گفت: با سرمایه‌گذاری یک‌هزار میلیارد تومانی در معدن سنگان انتظار می‌رود بیش از 700 نفر شغل ایجاد شود که در صورت بهره‌برداری از معدن این امر به زودی محقق خواهد شد.

مدیرعامل شرکت فرآوری اپال کانی پارس با اشاره به اینکه برای استخراج از معدن سنگان چندین بار مناقصه انجام شد که آخرین نوبت آن آذرماه سال قبل بود موفقیت‌آمیز نبود، تصریح کرد: در اردیبهشت امسال با ارائه یک قیمت منصفانه که اکنون ملاک برای سایر شرکت‌های معدنی نیز قرار گرفته است، موفق شدیم و استخراج از معدن سنگان را بر عهده گرفتیم.

وی با اشاره به این مطلب که پیش از این در تولید کنسانتره، آهن اسفنجی و گندله نیز برنامه‌ریزی کرده بودیم، خاطرنشان کرد: به دنبال تکمیل زنجیره ارزش بر آن شدیم که برای تامین سنگ‌آهن موردنیاز کارخانه‌های در دست احداث و احداث شده خودمان به طور مستقیم وارد عرصه تامین نیز شویم و به دلیل اینکه تامین سنگ‌آهن را یک طرح ملی می‌دانیم از این رو آن را تجاری تصور نکردیم و قیمت مناسبی را برای حضور در مناقصه ارائه کردیم.

شعبانی در خصوص وضعیت ذخایر معدن سنگان یادآور شد: این معادل بیش از یک میلیارد و 200 میلیون تن ذخیره قطعی سنگ‌آهن دارد برای استخراج سالانه 30 تا 35 میلیون سنگ‌آهن و  باطله بر آن برنامه‌ریزی کردیم. این معدن دارای ذخایر بکر هست و میزانی که تاکنون از آن برداشت شده نسبت به ذخایر نهایی معدن بسیار ناچیز است.

وی یادآور شد:با بهره برداری کامل از معدن  نیاز شرکت‌های حاضر در منطقه به مدت 40 سال برآورده خواهد شد و حتی پیش‌بینی می‌شود ذخایر معدن سنگان به دو میلیارد و 400 میلیون تن نیز برسد.

شعبانی با اشاره به این مطلب که برای تامین مواد اولیه و تولید به میزان 5/17 میلیون تن گندله و 5/17 فولاد وارد بحث استخراج به طور مستقیم شدیم، افزود: ماشین‌آلات خریداری شده نظیر شاول و تراک‌ها، متناسب با طراحی معدن انتخاب شده‌اند و از آنجایی که مشابه این ماشین‌آلات در معدن چادرملو نیز وجود دارد از این رو یک تیم 12 نفره را برای آموزش به معدن مزبور فرستادیم که در حال آموزش هستند.

وی اظهار داشت: علاوه بر این  منتظر ابلاغ قرارداد استخراج از معدن سنگان از سوی ایمیدرو هستیم. به محض دریافت آن ظرف یک هفته اقدام به عملیات استخراج خواهیم کرد.

شعبانی یادآور شد: به غیر از شرکت‌ اپال کانی پارس ، شرکت‌های فولاد مبارکه، توسعه ملی و کاوه پارس نیز در منطقه حضور دارند که اگر هر کدام اقدام به سرمایه‌گذاری در معادن سنگان را صورت دهند در این منطقه سرعت بیشتری را برای توسعه شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به این نکته که برای توسعه بیشتر معدن به 4 برابر سرمایه‌گذاری فعلی نیاز است ، تصریح کرد: به دلیل تسلط مدیرعامل هلدینگ بر بخش معدن، بیش از بروز افزایش قیمت ارز و تحریم‌ها اقدام به تجهیز معدن از بابت ماشین‌آلات کردیم. همزمان پیش‌بینی‌ها برای تامین نیاز واحدهای تولیدی به سنگ‌آهن را که اکنون از معضلات منطقه به شمار می‌رود صورت گرفت.

وی بر این باور است که با توسعه بخش معدن در منطقه سنگان – خواف امنیت در نقاط مرزی با امنیت شهرهای بزرگ کشور برابری می‌کند.

شعبانی معتقد است که توسعه در منطقه سنگان با قوت بیشتری نسبت به سایر نقاط کشور صورت می‌گیرد، زیرا زیرساخت‌های لازم نظیر آب، گاز و برق در این منطقه مهیاست.

وی در خصوص طرح‌های در دست اجرا یادآور شد که در طرح فولادی متعلق به شرکت، از سه هفته گذشته فاینانس آن از سوی چینی‌ها به تایید رسید.

وی گفت: واحد آهن اسفنجی اپال کانی پارس سال قبل توسط ریاست جمهوری افتتاح شد این در حالی است که کارخانه 6/2 میلیون تنی کنسانتره نیز موجود است.

شعبانی در خصوص راه‌اندازی واحد دوم کنسانتره با ظرفیت 4/2 میلیون تن خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی این واحد نیز انجام شده و کمتر از 2 سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرعامل فرآوری اپال کانی پارس به بهره‌برداری از واحد 5 میلیون تنی گندله از سوی معاونت ریاست جمهوری در بهمن‌ماه سال گذشته اشاره کرد.

وی درباره صادرات محصولات با اشاره به این مطلب که در گذشته میزان خوبی صادرات انجام شده است، گفت: فعلا مقرر شده است که برای تامین نیاز داخلی صادراتی صورت نگیرد به همین دلیل صادرات از سوی مجموعه ما نیز متوقف شده است.

وی یادآور شد: از طریق ناوگان ریلی صادرات در گذشته انجام می‌شد و این امکان در منطقه یک مزیت به شمار می‌رود.

اگرچه توسعه ناوگان حمل و نقل در منطقه سنگان از اهمیت بسزایی برخوردار است. اما با توسعه در این منطقه کم‌کم ناوگان حمل ونقل نیز روند رو به رشدی در پیش خواهد گرفت.

وی از اعلام آمادگی فرآوری اپال کانی پارس برای حضور در چند طرح نظیر احداث اورژانس جاده‌ای، دبستان، سالن ورزشی چند منظوره و ... در قالب مسوولیت اجتماعی خبر داد و گفت: همزمان با آغاز استخراج از معادن سنگان کلنگ‌ احداث 5 طرح رفاهی به زمین خواهد خورد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند