کدخبر: ۳۱۷۶۹۲ لینک کوتاه

با رأی قاطع نمایندگان تصویب شد؛

موافقت مجلس با کلیات لایحه الحاق دو بندر به منطقه آزاد چابهار

گروه بنگاهها- نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی اول دی ماه با کلیات لایحه الحاق بنادر شهیدبهشتی و شهیدکلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری‌ صنعتی ‌چابهار با ۱۴۳ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۲ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار ، در این جلسه حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس در مخالفت با الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد تجاری چابهار، گفت: کشورهایی مثل هند و چین دارای مناطق آزاد تعریف شده مشخص در کشور خودشان هستند و مناطق آزادشان تعریف شده است.

وی ادامه داد: در کشور ما مناطق آزاد و ویژه اقتصادی زیادی وجود دارد اما کار کارشناسی دقیقی بر روی آن انجام نگرفته است، منطقه آزاد چابهار و ده‌ها منطقه آزاد تجاری دیگر موفق نبوده‌اند و فقط مالیات عادی می‌دهند، در این مناطق استفاده رانتی به وجود می آید در صورتی که باید مناطق آزاد و تجاری به وزارت اقتصاد کمک کنند.

همچنین سیدکاظم دلخوش اباتری، نماینده مردم صومعه سرا در مجلس در موافقت با الحاق بنادر شهیدبهشتی و شهیدکلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی ‌چابهار، گفت: در دنیا وقتی مناطق آزاد و تجاری ایجاد می‌شود از تمام ظرفیت‌های آن استفاده می کنند و برای تحرک در تولید و صادرات کالا به سمت مناطق آزاد می ‌روند.

وی ادامه داد: بازارهای جهانی و مسائل رقابتی اقتصادی در ایجاد مناطق آزاد مطرح است و با استفاده از مناطق آزاد می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم و استفاده از بنادر در مناطق آزاد می‌تواند به کشور کمک اقتصادی کند و باعث رشد اقتصادی می‌شود.

مصطفی کواکبیان، رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس نیز به عنوان نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در موافقت با لایحه الحاق بنادر شهیدبهشتی و شهیدکلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی‌چابهار، اظهار کرد: مخالفین این الحاق هیچ استدلالی ندارند و می‌گویند خود منطقه آزاد چه گلی به سر ما زده که بنادر به آن اضافه شود.

وی ادامه داد: من از بعد اقتصاد سیاسی می‌گویم که این مناطق می‌توانند منطقه چابهار را تقویت کنند، در منطقه خاورمیانه یک رقابت جدی وجود دارد و در صورت گسترش، چابهار می‌تواند برای اقتصاد کشور مفید باشد.

علیرضا سلیمی، نماینده محلات، دلیجان نیز در مخالفت با این لایحه، با بیان اینکه هدف از تشکیل بنادر آزاد جذب سرمایه‌گذار است اما در توسعه مناطق آزاد به این مهم نرسیدیم، گفت: مناطق آزاد تاکنون موجب ایجاد 5 میلیارد دلار واردات و فقط دو میلیارد دلار صادرات شده اند، با اضافه کردن این بنادر بحث مدیریت دوگانه و تضادهای منطقه‌ای به وجود می‌آید که چاره‌ای برای آن ها پیدا نکردیم.

علاوه بر این مجتبی ذوالنوری، نماینده قم در موافقت با کلیات لایحه الحاق بنادر شهیدبهشتی و شهیدکلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری‌ صنعتی ‌چابهار، گفت: این دو منطقه و بنادر متفاوت از مناطق آزاد دیگر است، در اطراف همه شهرهای ثروتمند دنیا بندری وجود دارد که باعث توسعه اقتصادی شده است، ما می‌خواهیم در این منطقه راهبردی تغییراتی را ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: اگر چابهار را با اقتصاد این دو بندر توسعه ندهیم، بندر گوادر پاکستان نقش اصلی را برعهده گرفته و ما فرصت را از دست می‌دهیم، الحاق این دو بندر به منطقه آزاد چابهار می‌تواند ترانزیت کالاها را به بهترین شکل در این منطقه انجام دهد و تحریم‌ها را دور زده و باعث توسعه اقتصادی شود.

در پایان نیز علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: این طرح را دو شوری می‌کنیم و به کمیسیون ارجاع می‌دهیم تا محدوده و جزئیات بهتر مشخص شود و مجلس فقط به کلیات آن رأی داده است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند