کدخبر: ۳۲۵۲۹۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

اکبر ترکان:

تولید آلومینیوم بهترین گزینه مصرف صحیح انرژی

گروه بنگاه ها – آزاده حسینی- با توجه به انرژی ارزانی که در ایران وجود دارد ارزش افزوده در بخش صنایع معدنی و تولید آلومینیوم می تواند بهترین گزینه در راستای توسعه صنعتی باشد.

رییس هیات مدیره آلومینیوم جنوب اظهار داشت: با افزایش مصرف آلومینیوم در دنیا به دلیل توسعه صنعتی سرمایه گذاری در حوزه فلزات می تواند بهترین گزینه برای مصرف صحیح انرژی در کشور باشد.

اکبر ترکان افزود:در حال حاضر در کشور به دلیل دارا بودن نفت و گاز و انرژی ارزان تولید فلزاتی که انرژی بر هستند بهینه است .

 وی تصریح کرد: در حال حاضر هر کیلو وات ساعت در ایران 70 تومان است در حالیکه قیمت جهانی برق در دنیا 11 و نیم تا 12 سنت است و اگر هر سنت را 120 تومان در نظر بگیریم قیمت هر کیلو وات ساعت برق حدود 1800 تومان می شود لذا با این تفاوت فاحش قیمت انرژی بهترین گزینه استفاده آن در تولید صنعتی است.

وی افزود: حتی اگر برای تولید آلومینیوم در ایران نیاز به واردات و آلومینا و آند نیز باشد باز قیمت تمام شده این فلز نسبت به استاندارد های دنیا بهینه است و با صادرات آلومینیوم می توانیم درآمد کسب کنیم.

وی همچنین در خصوص راه اندازی کامل فاز نخست آلومینویم جنوب گفت: ایجاد آلومینیوم جنوب یکی از اقدامات خوبی بود که در راستای توسعه صنعتی و استفاده بهینه از انرژی ارزان در فضایی مطلوب شکل گرفت.

رییس هیات مدیره آلومینیوم جنوب تاکید کرد: این واحد بزرگ صنعتی کار خود را در ابتدا با دو دیگ و سپس ۱۰دیگ آغاز کرده و در ادامه ۴۰ تا ۸۶ دیگ در سالن شماره یک فعالیت خواهند کرد.

وی ادامه داد:در مجموع آلومینیوم جنوب 258 دیگ دارد که در سه فاز راه اندازی می شود که در فاز نخست 86 دیگ به تدریج مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

وی در خصوص تامین برق آلومینیوم جنوب گفت: برای راه‌اندازی فاز نخست نیاز به ۵۲۰ مگاوات برق داریم که برای تامین آن از خطوط انتقال هزار مگاواتی عسلویه به لامرد اقدامات لازم انجام شده و از این خط ۲۰۰ مگاوات برق مورد نیاز سالکو تامین شده و ۳۲۰ مگاوات نیز از طریق برق عسلویه به فسا قرار است تامین شود که امیدواریم تا تیرماه این اتفاق بیفتد.

ترکان افزود: درحال‌حاضر از ۲۵۸ دیگ یا سلول؛ ۸۶ دیگ تا پایان سال وارد مدار تولید می‌شود که برای این میزان هیچ مشکلی در تامین برق نیست و اگر تا پایان تیر ماه ۳۲۰ مگاوات برق به ما برسد بقیه دیگ‌ها نیز وارد مدار تولید می‌شوند.

به گفته ترکان شرکت آلومینیوم جنوب با سرمایه‌گذاری ۲/ ۱ میلیارد دلاری و اشتغال‌زایی هزار و ۶۵۰ نفر به‌طور مستقیم در مدار تولید قرار خواهد گرفت. این واحد صنعتی در صورت راه‌اندازی‌، به‌تنهایی ۴۰ درصد آلومینیوم کشور را تولید خواهد کرد و به تولید بیش از یک میلیون تن شمش آلومینیوم در طرح‌های توسعه‌ای خود خواهد رسید.

رئیس هیات مدیره آلومینیوم جنوب همچنین درباره تاخیر در افتتاح آلومینیوم جنوب عامل آن را تاخیر چینی‌ها در بازگشایی اعتبار اسنادی و تحریم‌ها مرتبط دانست و گفت: تحریم ها و مشکلات تامین اعتبارات بانکی از جمله مواردی بود که عامل تاخیر در بهره برداری این واحد صنعتی شد اما با تلاش های مجموعه مدیریت و کلیه پرسنل این واحد مشکلات رفع و شاهد فعالیت این کارخانه هستیم.

وی در پاسخ به صحبت های شهریار طاهر پور مدیر عامل آلومینیوم جنوب که ترکان را بنیان گذار آلومینیوم جنوب اعلام کرده بود ، اظهار داشت: واحد آلومینیوم جنوب یکی از پروژه های بزرگ ملی کشور بشمار می رود و ایجاد چنین واحد عظیمی منوط به یک شخص نیست و قطعا مساعدت ایمیدرو، غدیر و تلاش های مدیران عامل و مهندسان و همه پرسنل شرکت در راه اندازی این واحد عظیم صنعتی بی تاثیر نبوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند