کدخبر: ۲۲۳۸۹۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بانک چین، تضعیف یوآن در برابر دلار را متوقف کرد

اقتصادنیوز: یوآن پس از آنکه رئیس بانک مرکزی چین در خصوص تثبیت نرخ ارز به سرمایه‌گذاران اطمینان داد، نزدیک به یک درصد در برابر دلار آمریکا تقویت شد. همزمانی تضعیف یوآن و ریزش شاخص‌ بازار سهام در روزهای اخیر بانک مرکزی چین را به مداخله برای جلوگیری از نوسان نزولی بیشتر پول ملی این کشور واداشت. نهاد پولی خلق چین از روز سه‌شنبه با فروش دلار در بازار فردایی در راستای تثبیت نرخ ارز زمینه تقویت یوآن را فراهم کرد. افت بیش از اندازه یوآن در برابر دلار منجر به خروج سرمایه از بازار داخلی این کشور می‌شود؛ چراکه دارایی سرمایه‌گذاران با افت ارزش مواجه خواهد شد. بنابراین، بانک چین با مداخله مستقیم در بازار ارز، اجازه تضعیف بیشتر یوآن را نداد.

به گزارش اقتصادنیوز، یوآن پس از آنکه رئیس بانک مرکزی چین در خصوص تثبیت نرخ ارز به سرمایه‌گذاران  بازار داخلی اطمینان داد، نزدیک به یک درصد در برابر دلار آمریکا تقویت شد. همزمانی تضعیف یوآن و ریزش شاخص‌‌های بازار سهام در روزهای اخیر بانک مرکزی چین را به مداخله برای جلوگیری از نوسان نزولی بیشتر پول ملی این کشور واداشت. نهاد پولی خلق چین از روز سه‌شنبه با فروش دلار در بازار فردایی در راستای تثبیت نرخ ارز زمینه تقویت یوآن را فراهم کرد. افت بیش از اندازه یوآن در برابر دلار منجر به خروج سرمایه از بازار داخلی این کشور می‌شود؛ چراکه دارایی سرمایه‌گذاران با افت ارزش مواجه خواهد شد. بنابراین، بانک چین با مداخله مستقیم در بازار ارز، اجازه تضعیف بیشتر یوآن را نداد.

ریسک کاهش ارزش یوآن به دلیل نزدیک شدن تاریخ 6جولای که آمریکا اعلام کرده قصد دارد بر واردات 34 میلیارد دلار کالا از چین تعرفه اعمال کند، افزایش یافته بود. هرچند چین هم اقدام متقابل از طریق اعمال تعرفه گمرکی بر کالاهای آمریکایی را در دستور کار خود قرار داده است؛ اما ریسک خروج سرمایه باعث شد سلاح ارزی چین علیه جنگ تجاری آمریکا بطور موقت محدود شود.

برخی از خبرگزاری ها و کانال‌های خبری داخلی، تحولات بازار ارز چین را به مکانیزم حذف دلار تشبیه کرده‌اند که با توجه به گزارش‌های رسمی و معتبر صحیح نیست.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از فارس؛ بانک‌های مرکزی از طریق حفظ قدرت خرید ارزهای داخلی شهروندان، کشورهای خود را از افزایش قیمت مصرف کننده کالاها و ریسک تورمی دور می‌کند. دولت‌ها همچنین می‌توانند از طریق فروش ارز خود در بازارهای ارز جهانی آن را تضعیف کنند که این مساله در کنار آسیب‌رساندن به مصرف کننده داخلی به تقویت اقتصاد کشورهای صادرات محور نظیر چین منجر می‌شود. این اقدام به کاهش هزینه صادرات کالا و قیمت صادراتی کالاهای تولید داخل و افزایش رقابت‌پذیری آنها در بازار جهانی منجر می‌شود. 

چین در حال کاهش تدریجی ذخایر دلار خود و ترویج استفاده از یوآن است. چین همچنین اخیرا مبادله آتی نفت را به یوان که اقدامی برای به چالش کشیدن سلطه دلار بر بازار نفت محسوب می‌شود را آغاز کرده است. روسیه و چین همچنین در حال برنامه‌ریزی برای آغاز مبادلات تجاری به روبل و یوان هستند تا دلار و دیگر ارزهای بین‌المللی را از مبادلات تجاری خود حذف کنند.