کدخبر: ۲۲۳۹۵۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
از دفتر رهبری پیغام داده‌اند که با لایحه مقابله با تأمین مالی تروریسم مشکلی ندارند

محمود صادقی نماینده مجلس:

از دفتر رهبری پیغام داده‌اند که با لایحه مقابله با تأمین مالی تروریسم مشکلی ندارند

اقتصادنیوز: محمود صادقی در گفت‌وگو با تابناک در باره لایحه مقابله با تأمین مالی تروریسم تاکید کرد: اقداماتی نسنجیده و نپخته و برخلاف مصالح ملی که در مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه CFT انجام شد، ضربات بسیاری به کشور وارد کرد و درواقع این دوستان ندانسته در زمین ترامپ بازی کردند.متأسفانه کسی هم پاسخگوی زیان‌های وارده به کشور نیست و توجیه هم برای کار خود آوردند و دقیقاً آمریکایی‌ها هم از این موضع در جهت توجیه جامعه بین‌المللی برای حمایت ایران از تروریسم سوءاستفاده کردند. از سوی دیگر، چند بانک کوچکی هم که با ما کار می‌کردند، این‌ها هم عقب‌نشینی کردند و ما درواقع دچار یک نوع خودتحریمی شدیم.

به گزارش اقتصادنیوز این نماینده گفت: چند وقت پیش، به یکی از این دوستان که طومارها را در مجلس آویزان کرده بود گفتم: این کار شما باعث شد تا کشور دچار بحران شود؛ اما وی در پاسخ به من گفت: خدا را شکر که اقدام ما این‌قدر اثرگذار بوده است. من از این حرف خنده‌ام می‌گیرد. درست است که برخی‌ دولت مشکل‌ دارند، ولی به ‌هر حال جزئی از مردم این کشور به شمار می‌روند؛ اما می‌بینید که کشور و سیستم بانکی را دچار مشکل کردند.

این نماینده ادامه داد: فعلاً این‌ها ما را چهار ماه دیگر در لیست خاکستری نگاه داشتند. من فکر می‌کنم که برخی‌ها غرضی ندارند اما اطلاع کافی هم از وضعیت ندارند. قرار بود ما جلسه‌ای در این خصوص برگزار کنیم، ولی فعلاً به تعطیلات برخورد کرده و بعد از آن شروع می‌کنیم. البته خود دولت هم کار اقناعی خوبی انجام نداده و حتی بسیاری از موافقان هم از جزئیات آن کامل باخبر نیستند و اگر منتقدین هم حرف جدی دارند، شنیده شود.

این نماینده مجلس همچنین یادآور شد: به گمامنم ما نباید به دست خود باعث تحریم خودمان بشویم. باید سریع دوستان توضیح لازم بدهند تا این‌ها قانع شوند. از سوی دیگر، قوای سه گانه تا حدودی در این زمینه با هم هماهنگ شده‌اند و گفته ‌شده که در مورد دو قانونی که در مجلس هست، مشکلی وجود ندارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: چیزی که من شنیده‌ام و به نظر موثق می‌آید، رهبری هم پیغام داده‌اند که منظور ایشان در صحبت‌های اخیر، مربوط به کنوانسیون CFT نمی‌شده و قبلاً هم با برخی از اعضای گروه اقتصادی دفتر رهبری هم شخصاً صحبت کردم. آن‌ها هم گفتند که مخالفتی با این موضوع ندارند و خود لاریجانی هم این موضوع را دو بار در صحن اعلام کرده است. از دفتر رهبری پیغام داده‌اند با دو معاهده کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) و کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی پالرمو مشکلی ندارند و خود مجلس باید در این موارد تصمیم‌گیری کند، که البته پالرمو تصویب شده و باید لایحه (CFT) تعیین تکلیف شود.