کدخبر: ۲۲۴۰۷۲ لینک کوتاه

چشم‌انداز افزایشی قیمت نفت

اقتصادنیوز: مورگان استنلی یکی از بانک‌های مطرح دنیا است که هر ماه پیشبینی خود در خصوص روند آتی قیمت نفت جهانی را منتشر می‌کند. مورگان استنلی در آخرین پیش بینی خود اعلام کرد قیمت‌ نفت برنت در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ میلادی به ۸۵ دلار خواهد رسید.

به گزارش اقتصادنیوز: مورگان استنلی یکی از بانک‌های مطرح دنیا است که هر ماه پیش بینی خود در خصوص روند آتی قیمت نفت جهانی را منتشر می‌کند. مورگان استنلی در آخرین پیشبینی خود اعلام کرد قیمت‌ نفت در نیمه دوم سال 2018 میلادی به دلیل تلاش آمریکا برای حذف صادرات نفتی ایران تا ماه نوامبر، فراتر از انتظارات قبل منجر به کاهش عرضه در برابر تقاضا خواهد شد.

سیاست خصمانه آمریکا در قبال ایران به معنای آن است که همزمان با تقاضای بالا برای نفت، تولید ایران ممکن است به میزان ۱.۱ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند. مورگان استنلی پیش‌بینی کرد تولید نفت در لیبی و آنگولا بیش از آنچه پیش از این برآورد شده بود کاهش پیدا خواهد کرد و بازار نفت را با کمبود عرضه به میزان ۶۰۰ هزار بشکه در روز در نیمه دوم سال میلادی جاری مواجه می‌کند. همزمان، ریسک قریب به یقین کاهش تولید ونزوئلا نیز به کمبود بازار جهانی دامن خواهد زد.

بنابر همین دلایل، این بانک پیش‌بینی قیمت نفت برنت در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ را ۷.۵۰ دلار افزایش داد و به ۸۵ دلار به ازا هر بشکه رساند.

نفت برنت در حال حاضر حدود ۷۸ دلار در هر بشکه معامله می‌شود و فاصله چندانی با رکورد ۸۰.۵۰ دلار ماه می میلادی ندارد. بهای معاملات برنت هفته گذشته پس از آنکه یک مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن از خریداران نفت ایران خواسته است خرید نفتشان از ایران را تا چهارم نوامبر متوقف کنند، نزدیک به 5 درصد صعود کرد.

بر اساس گزارش سی‌ان‌بی‌سی، مورگان استنلی انتظار دارد تولید نفت عربستان سعودی در نیمه دوم امسال به ۱۰.۸ میلیون بشکه در روز صعود کند که بالاتر از برآورد قبلی ۱۰.۱ میلیون بشکه در روز است. همچنین انتظار می‌رود روسیه، امارات و کویت نیز نفت بیشتری تولید کنند؛ اما این بانک خاطرنشان کرد که افزایش تولید این کشورها برای متعادل کردن بازار کافی نخواهد بود و قیمت نفت نیز به همین دلیل بالا خواهد رفت.