کدخبر: ۲۲۷۸۵۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نخستین خودروهای دارای استانداردهای هشتاد وپنج‌گانه وارد بازار ایران شد

اقتصادنیوز: سازمان ملی استاندارد ایران بر پایه آخرین نتایج بررسی های خود، رعایت استانداردهای ۸۵گانه را در سه خودرو سیتروئن، وانت آمیکو و فاو (محصول مشترک گروه بهمن و خودروساز چینی) تایید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سازمان ملی استاندارد ایران از سال 1394 تصمیم به ارتقای استاندارد های خودرو از 55 به 85 استاندارد گرفت که جزو استانداردهای روز اتحادیه اروپاست.

برپایه زمانبندی ها، اجرای استانداردهای 63 گانه از آغاز دی ماه سال 1396 برای خودروهایی الزامی شد که پیش از این تاییدیه برای آنها صادر شده بود.

چندی پیش «نیره پیروزبخت» رییس سازمان ملی استاندارد ایران، به خبرنگار ایرنا گفت: 16 خودرو که بیشتر آنها تولید داخل است موفق به رعایت استانداردهای جدید این سازمان تا یکم تیرماه 1397 و دستیابی به استانداردهای 63 گانه شدند.

از آغاز دی ماه امسال خودروسازان برای دریافت تمدید تایید نوع خودرو باید استانداردهای 85 گانه را رعایت کنند.

در همین پیوند امروز (دوشنبه) معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران گفت: سه خودرو جدید سیتروئن، وانت آمیکو و فاو (محصول مشترک گروه بهمن و خودروساز چینی) با استانداردهای 85 گانه مطابقت داشته و وارد بازار کشور شد.

به گزارش تارنمای سازمان ملی استاندارد ایران، «وحید مرندی مقدم» افزود: برای اجرای این استانداردها، خودروها به 2 بخش داخلی و وارداتی جدید و خودروهایی که پیش از این گواهینامه تایید نوع و تطابق تولید دریافت کردند، تقسیم شدند.

وی ادامه داد: خودروهای جدید طبق استانداردهای 85 گانه تولید یا وارد شد و خودروهایی که تایید نوع برای آنها صادر شده بود طبق زمانبندی مشخص با رعایت استانداردها تولید شدند.

** معرفی هشت خودرو فاقد استاندارد مصرف سوخت 

مرندی مقدم درباره استانداردهایی که قرار بود از آغاز تیرماه برای خودروها رعایت شود گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته مقرر بود خودروهایی که نتوانند الزام های استاندارد معیار مصرف سوخت را رعایت کنند در آغاز تیرماه معرفی شوند.

وی ادامه داد: هشت خودرو به دلیل رعایت نکردن الزام های معیار مصرف سوخت از نظر سازمان ملی استاندارد ایران تایید نشد و برای اقدام های بعدی به پلیس راهور ناجا و وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شد.