کدخبر: ۲۵۷۵۴۲ لینک کوتاه

دلار عامل مزاحم بازار طلا است

اقتصادنیوز: تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت جهانی طلا در روزهای پایانی ۲۰۱۸ میلادی همچنان تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار آمریکا قرار خواهد داشت.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از سایت طلا؛ تحلیلگران اقتصادی تاکید کردند که وابستگی بیش از حد قیمت طلا به نوسانات ارزش دلار آمریکا، شرایط را برای بهبود وضعیت قیمت طلا سخت و دشوار کرده است.

بر اساس این گزارش در حالی که سال 2018 میلادی روزهای پایانی خود را سپری می کند، به نظر می رسد بازارهای بین المللی به خصوص بازار فلزات گرانبها همچنان به شدت تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار است.

قیمت جهانی طلا هفته گذشته با افت 0.9 درصدی روبرو شده است که علت اصلی این مساله ادامه نگرانی ها درباره تنش های تجاری بین آمریکا و چین و افزایش ارزش دلار بوده است. به نظر می رسد با ادامه روند صعودی ارزش دلار و کاهش ارزش یورو و یوان چین، شرایط برای افزایش قیمت طلا سخت و دشوار خواهد بود.

اوله هانسن تحلیلگر ارشد ساکسو بانک در این باره گفت: قیمت طلا فعلا بین دو عامل مهم گرفتار شده است، نخست افزایش ارزش دلار و دیگری افت شاخص سهام در بازارهای بین المللی .

توصیه تحلیلگران اقتصادی به سرمایه گذاران بین المللی این است که منتظر تحولات ارزش دلار در آغاز سال جدید میلادی باشند و پیش از سرمایه گذاری در بازار طلا به دقت وضعیت بازار سهام و ارز را دنبال کنند.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، سیاست های پولی فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی اروپا از یک سو و تحولات سیاسی اروپا به خصوص خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و بحران بودجه ایتالیا نیز می تواند تاثیر مهمی بر قیمت طلا داشته باشد.