کدخبر: ۲۶۳۱۹۱ لینک کوتاه

تصاویر جدید از خط تولید خودروی سایپا رهام

به تازگی چند تصویر جدید از خط تولید “سایپا رهام” منتشر شده است. بر اساس این تصاویر گویا همچنان تولید محدود این خودرو در خط تولید تهران این شرکت انجام می شود.

با پیگیری های انجام شده، رهام در جاده مخصوص تهران و در کارخانه ی تحت نظر سایپا، یعنی سوله ای در محوطه ی پارس خودرو تولید می شود. بر اساس تصاویر ارسالی و برخی اطلاعاتی که از قبل وجود دارد، سایپا رهام به شکل نیمه اتوماتیک در کارخانه تولید می شود و چند ماهی است که خط تولید مخصوص این خودرو تجهیز شده است. تا به امروز کارکنان خط تولید رهام توانسته اند تا نمونه های مختلفی از این سدان جدید ملی را تولید کنند و از آن سو، بخش های فنی مهندسی در حال بررسی نمونه های اولیه رهام هستند. چند ماه پیش، با آغاز تولید آزمایشی رهام، چند دستگاه از این خودرو به اروپا ارسال شد تا برخی استانداردهای جهانی نیز بر روی آن سنجیده شود.

سایپا تا به امروز رهام را به نمایشگاه های مختلف خودروی کشور آورده و به گفته مدیران این شرکت، قرار است که از سال ۹۸ این خودروی ملی وارد جاده های کشور شود. در حال حاضر هم تعدادی از خودروی رهام با پلاک گذر موقت سری آزمایش فنی به خیابان ها آمده تا مراحل تست های عملی و تطبیق را پشت سر بگذارد.

 

saipa-Roham-5

saipa-Roham

saipa-Roham-2

saipa-Roham-3

saipa-Roham-4

saipa-Roham-6

saipa-Roham-7

اما با حضور سایپا رهام در سومین نمایشگاه خودروی تهران نیز، حواشی مختلفی برای محصول جدید سایپا مطرح شد. این بار که به جای کارشناسان فروش، مهندسان و کارشناسان فنی این شرکت برای پاسخ به سوالات رسانه ها و بازدیدکنندگان در غرفه ی سایپا حضور داشتند، اطلاعاتی را در مورد رهام به افراد دادند که باعث ایجاد حواشی مختلف برای این خودرو شد. شرکت سایپا که قرار است برای ساخت رهام، از پیشرانه ی ۱٫۶۵ لیتری برلیانس استفاده کند، در حال حاضر به خاطر عدم امکان جا به جایی پول با کشور چین برای تامین این قطعه نیز به مشکل خورده است. همچنین بخش مهندسی سایپا به جای هماهنگ سازی این پیشرانه ی برلیانس با همان جعبه دنده ی ۴ سرعته ی هیوندای پاورتک، به سراغ جعبه دنده ای جدید و ۶ سرعته رفته اند که قطعا می تواند رهام را به استانداردهای به روزتری نزدیک کند.

حال که تحریم باعث بروز مشکلات در صنعت خودروی کشور شده و حتی چینی ها هم آنچنان تمایلی مانند گذشته را برای حضور در بازار ایران نشان نمی دهند، به گفته ی کارشناسان حاضر در نمایشگاه خودروی تهران ۹۷، احتمال دارد که در صورت لغو همکاری برلیانس با سایپا برای پروژه ی SP100 یا همان رهام، این شرکت از پیشرانه های ایران خودرو و موتور ملی EF7 استفاده کند.

اما گویا اگر سایپا بتواند مشکل تامین پیشرانه را برای تولید انبوه حل کند، آنچنان موانع خاصی برای عرضه ی رهام در کشور وجود نخواهد داشت. زیرا به غیر برخی مسائل مربوط به برق خودرو و همچنین قطعات خاص؛ قالب های بدنه، چراغ ها، صندلی ها، داشبورد، عمده تزیینات کابین و… این خودروی ملی داخلی سازی شده و مشارکت خاصی با کمپانی های خارجی برای تولید سایپا رهام در میان نیست.

هنوز به صورت رسمی و مکتوب، مدیران سایپا قیمتی را برای رهام اعلام نکرده اند. اما بر ساس گفته ی برخی کارشناسان این شرکت، سایپا رهام اتوماتیک با امکانات رفاهی و ایمنی بیشتر از برلیانس H330، دانگ فنگ S30، فاو بسترن B30، جیلی GC6 و… با قیمتی مشابه این رقبا در بازار کشور عرضه خواهد شد.