کدخبر: ۲۸۱۰۶۹ لینک کوتاه

خرید بانک‌های مرکزی باعث رشد ۷ درصدی تقاضای طلا در فصل ابتدایی سال

اقتصادنیوز: بر اساس اعلام شورای جهانی طلا ،خرید های استراتژیک بانک های مرکزی باعث شده تا تقاضای جهانی طلا در سه ماهه ابتدای سال ۲۰۱۹ رشدی ۷ درصد ی ثبت کرده است .

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از طلا نیوز؛ شورای جهانی طلا در اخرین گزارش خود اعلام کرد که نیاز بانک های مرکزی برای تنوع بخشی به ذخایر ارزی خود باعث شده تا در بازه زمانی ژانویه تا مارس 145.5 تن طلا خریداری  کنند.این رقم 68 درصد نسبت به میزان خرید 651.5 تنی سال قبل افزایش داشته است که بیشترین سطح از 1967 بوده است.

الیستر هیوئیت ، رییس بخش اطلاعات شورای جهانی گفت با توجه به خریدهای استراتژیک بانک های مرکزی ، ما انتظار داریم این روند ادامه دار باشد و انتظار می رود امسال میزان خرید های بانک ها حدودی  بین 500 تا 600 تن شود .

شورا اعلام کرد میزان طلای استفاده شده جهان در کوارتر ابتدای سال 1053.3 تن بوده است ، که نسبت به زمان مشابه در سال 2018  که این رقم  984.2 تن بوده در سطح بالاتری قرار دارد.سرمایه گذاران هم به دلیل تاثیرات عومال ژئوپلتیکی ، اقتصادی و همچنین چشم انداز نرخ بهره کمتر باعث شد تا حجم سرمایه گذاری در صندوق ها 40.3 تن افزایش داشته باشد و که این رقم 49 درصد نسبت سال قبل در همین زمان بیشتر بوده است .

 

طلا به شکل سنتی در زمان های نوسان و تنش بازارها به عنوان داریی مکان امن سرمایه استفاده می شود.

همچنین استفاده از طلا در بازار جواهرات نسبت به سال گذشته در همین زمان  1 درصد رشد داشته و به 530.3 تن رسیده است ، با توجه به افزایش 5 درصدی هند و رسیدن میزان تقاضا به 125.4 تن ،که بهترنی عملکرد خرید از 2015 است ...از سوی دیگر میزان تقاضای چین افتی 2 درصدی داشته و به 184.1 تن رسیده است .

هند و چین بزرگترین مصرف کنندگان طلا در جوارهرات هستند.کاهش خرید شمش طلا و سکه در چین و ژاپن میزان سرمایه گذاری و خرید های طلا در این بخش را 1 درصد کاهش داد و به رقم 257.8 تن رسید ، با اینکه میزان خرید در انگلستان رشدی 58 درصدی داشت و 3.6 تن شده است . دیلی این افزایش خرید در بریتانیا نیاز سرمایه گذاران به مکان امن سرمایه در مواجهه با برگزیت بوده است .

طلای مصرفی در بخش الکترونیک و دیگر بخش های صنعتی افتی 3 درصدی داشته و به 79.3 تن رسیده است 

تحلیلگران شورا انتظار دارند که میزان طلای مصرفی چین در سال جاری و در بخش جواهرات بین 900 تا 1000 تن باشد  و میزان مصرف هند 750 تا 850 تن خواهد بود .

میزان عرضه طلا در سه ماه ابتدای سال نغییر چندانی ثبت نکرده است و مانند زمان مشابه در سال گذشته 1.150 تن بوده است .

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند