کدخبر: ۲۹۷۶۰۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
چین خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را متوقف کرد

چین خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را متوقف کرد

اقتصادنیوز: کمیته مقررات تعرفه گمرکی شورای دولتی چین با اشاره به احتمال افزایش تعرفه گمرکی بر محصولات کشاورزی آمریکا که چین پس از سوم اگوست (۱۲ مرداد ۱۳۹۸) خریداری کرده است دستور داد موسسات چینی خرید محصولات کشاورزی آمریکا را متوقف کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، خبرگزاری شینهوا نوشت، این اقدام در واکنش به افزایش 10 درصدی تعرفه گمرکی بر 300 میلیارد دلار از کالاهای چینی توسط آمریکا و همچنین بی توجهی واشنگتن به تفاهم مشترک رهبران دو کشور در دیدار اوساکا صورت گرفته است.

گزارش می افزاید با این حال نهادهای مربوط به واردات محصولات کشاورزی چین اعلام کرده اند بازار چین بزرگ است و واردات محصولات کشاورزی آمریکا دورنمای روشنی دارد اما امیدواریم که آمریکا به طور جدی تفاهم مشترک رهبران دو کشور در دیدار اوساکا را رعایت کرده و با اجرای تعهدات خود زمینه را برای همکاری کشاورزی دو کشور آماده کند.

رادیو بین المللی چین نیز آمریکا را مقصر توقف خرید محصولات کشاورزی معرفی کرده و نوشته است این اقدام لازمه مقابله طرف چین با چماق تعرفه آمریکا است که منطقی و منصفانه به نظر می رسد.

گزارش با بیان اینکه چین و آمریکا در زمینه کشاورزی مکمل یکدیگر هستند و تجارت محصولات کشاورزی با منافع مشترک دو طرف سازگار است آورده است پس از دیدار سران دو کشور در اوساکا، چین طبق تقاضای داخلی و اصول بازار در زمینه خرید محصولات کشاورزی آمریکا به پیشرفت هایی رسید و از آن زمان تا کنون 2 میلیون و 270 هزار تن سویا آمریکا برای حمل به چین بارگیری شد اما آمریکا چین را به خودداری از خرید محصولات کشاورزی متهم کرده است.

بر اساس این گزارش، چین عملا شناخت مشترک سران دو کشور در اوساکا را اجرا کرده و از خود صداقت و همکاری نشان داده است، اما آمریکا در مسیر عکس حرکت کرده و بار دیگر عهد شکنی کرده است، چماق تعرفه آمریکا کاملا شرایط لازمه برای ادامه معاملات محصولات کشاورزی چین و آمریکا را تخریب کرده است.

رادیو بین المللی چین می افزاید: اقدام چین در توقف خرید محصولات کشاورزی آمریکا، اقدامی اجباری است و هدف آن دفاع از کرامت کشور و منافع خویش است در عین حال نیز، پیامی روشن است که هیچ گونه اعمال فشار حداکثری بر چین اثر نمی کند، تدابیر متقابل چین اعلام شده و حتما عملی می شود.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا علیرغم برگزاری دور سیزدهم مذاکرات چین و آمریکا، به بهانه عدم اجرای تعهدات چین، بتازگی بر 300 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین تعرفه 10 درصدی اعمال کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند