کدخبر: ۳۰۳۲۵۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
دستیابی به 37 میلیارد دلار درآمد در جهش سوم پتروشیمی

دستیابی به ۳۷ میلیارد دلار درآمد در جهش سوم پتروشیمی

اقتصادنیوز: مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار داشت: مجموع درآمد صنعت پتروشیمی ۱۷ میلیارد دلار و میزان اشتغال در این صنعت نیز ۱۰۸ هزار نفر به صورت مستقیم است که در سال ۱۴۰۰ به ۱۲۳ هزار نفر خواهد رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، بهزاد محمدی در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه صنعت پتروشیمی به لحاظ تاثیری که در اقتصاد دارد از اهمیت زیادی برخوردار است اظهار داشت: در یک نگاه کلان پتروشیمی یک بنگاه اقتصادی نیست یک نظام اقتصادی است که نقش و اهمیت آن روز به روز افزایش می‌یابد.

وی افزود: در حال حاضر صنعت پتروشیمی نزدیک 33 میلیون تن خوراک دریافت می‌کند که از این میزان 25 میلیون تن خوراک مستقیم و هشت میلیون تن مربوط به سوخت مورد استفاده در صنعت که معادل 650 هزار بشکه نفت است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ما 56 مجتمع پتروشیمی در کشور داریم که از این تعداد 54 مجتمع تولیدی و دو مجتمع تامین یوتیلیتی است، گفت: ظرفیت صنعت پتروشیمی در حال حاضر 65.8 میلیون تن است و این در حالی است که میزان تولید در سال 92 ، 57 میلیون تن بوده است.

وی ادامه داد: میزان محصول نهایی برای فروش و صادرات 31 میلیون تن است که از این میزان 22 تا 22.5 میلیون تن صادر و 8.5 میلیون تن در داخل کشور مصرف می‌شود از رقم 8.5 میلیون تن مصرف داخل پنج میلیون تن در بورس عرضه می‌شود که دو میلیون تن آن برای مصرف اوره در کشاورزی است.

محمدی مجموع درآمد صنعت پتروشیمی را 17 میلیارد دلار ذکر کرد و افزود: میزان اشتغال در این صنعت نیز 108 هزار نفر به صورت مستقیم است که در سال 1400 به 123 هزار نفر خواهد رسید.

معاون وزیر نفت اظهار داشت: در صنعت پتروشیمی 44 نوع محصول تولید می‌شود که از این میزان 18 محصول پلیمری است که خود این به 300 گرید تقسیم می‌شود و مجموعا 350 نوع محصول پتروشیمی در کشور تولید می‌شود.

وی در ادامه به بحث پژوهش و فناوری اشاره کرد و افزود: ما در این حوزه نیز در دو بخش دستیابی به دانش فنی و همچنین کاتالیست‌ها فعالیت داریم در حال حاضر در صنعت پتروشیمی 40 نوع گروه کاتالیستی داریم که از این تعداد شش گروه تاکنون بومی‌سازی شده‌اند 9 گروه در حال بومی‌سازی هستیم که تا 1400 ، 25 گروه بومی‌سازی خواهیم داشت 15 گروه باقیمانده نیز در مرحله تحقیق و پژوهش هستند بنابراین بعد از 1400 کلیه 40 گروه کاتالیستی در داخل کشور تولید خواهد شد.

محمدی در ادامه این نشست به برنامه‌های آتی صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: در سال‌های 75 تا 85 جهشی در این صنعت رخ داد و افزایش تولید قابل توجهی بعداز سال‌های انقلاب رخ داد به طوری که در سال 92 به 57 میلیون تن ظرفیت رسیدیم اکنون نیز جهش دوم و سوم را تعریف کردیم که براساس برنامه‌های تعریف شده برای جهش دوم به 100 میلیون تن ظرفیت خواهیم رسید که تا پایان 1400 محقق می‌شود یعنی میزان درآمد صنعت پتروشیمی از 17 میلیارد دلار به 25 میلیارد دلار در سال 1400 خواهد رسید.

وی با اشار به طرح‌هایی که در فاصله سال جاری تا 1400 به بهره‌برداری می‌رسند گفت:‌ طی دو و نیم سال باقیمانده تا 1400، 27 طرح به بهره‌برداری می‌رسد که از جمله آنها متانول کاوه به عنوان بزرگترین متانول جهان با ظرفیت تولید هفت هزار تن طی شش ماه آتی به بهره‌برداری می‌رسد همچنین الفین ایلام، متانول بوشهر و تخت جمشید از جمله چهار طرح تعریف شده تا پایان سال 98 هستند.

وی ادامه داد: برای سال 99 نیز 16 طرح با ظرفیت بالا به بهره‌برداری خواهد رسید در سال 1400 نیز هفت طرح مورد بهر‌ه‌برداری قرار خواهد گرفت و به این ترتیب مجتمع‌های تولیدی پتروشیمی از 56 به 83 مجتمع تا سال 1400 خواهد رسید.

وی با اشاره به برنامه‌های تعریف شده برای جهش سوم صنعت پتروشیمی در فاصله سال‌های 1400 تا 1404 تصریح کرد: برای این مدت نیز 26 پروژه تعریف شده که هر کدام دارای پیشرفت‌های متنوعی هستند و بر اساس آن ظرفیت صنعت به 133 میلیون تن افزایش خواهد یافت که منجر به 37 میلیارد دلار درآمد خواهد شد و در نتیجه آن پتروشیمی بعد از نفت یک صنعت دست‌نیافتنی خواهد بود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند