کدخبر: ۳۰۳۸۰۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

باری ایچنگرین

آیا دادلی درست می‌گفت؟

اقتصادنیوز: «باری ایچنگرین»، استاد اقتصاد در دانشگاه کالیفرنیا و مشاور سابق صندوق بین‌المللی پول است.

به گزارش اقتصادنیوز: «ویلیام دادلی»، رئیس پیشین شعبه فدرال رزرو نیویورک (یکی از۱۲ شعبه فدرال رزرو آمریکا) اخیرا به لانه زنبور حمله کرد. او به فدرال رزرو هشدار داد تا در نظر بگیرند که سیاست‌های آنها چه اثری بر انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ خواهد گذاشت. درواقع، دادلی با مشاهده اینکه سیاست فدرال رزرو می‌تواند بر سیاسیون اثرگذار باشد، یک وظیفه اجتماعی باارزش را انجام داد (که گاهی اوقات با تاثیرات عمیقی در دوره‌هایی در ایالات‌متحده همراه بوده است). اما این به این معنی نیست که توصیه‌های او هدف را نشانه گرفته بودند.

استدلال دادلی، سرراست بود. اگر فدرال رزرو نرخ‌های بهره را در واکنش به اقدامات سیاست تجاری مخل ترامپ کاهش دهد، رئیس‌جمهوری شاید تشویق شود تا بیشتر به شیوه مشابه متوسل شود. ترامپ باور دارد که آمریکا و چین در یک جنگ تجاری به سمت مرگ قفل شده‌اند. اما او همچنین تصدیق کرده است که بازار سهام به شکل منفی به تهدیدهای تجاری او، واکنش نشان می‌دهند. نااطمینانی‌های ناشی از تجارت می‌تواند رشد را تضعیف کند و این مساله به دورنمای انتخاب مجددش آسیب می‌رساند.

نگرانی این است که اگر فدرال رزرو سیاستش را شل بگیرد، به این وسیله با به حداقل رساندن نااطمینانی القا شده در سرمایه‌گذاری و رشد، ترامپ آزادی بیشتری برای تشدید حمله‌های تجاری با تمرکز چین، احساس خواهد کرد. همان‌طور که دادلی تعبیر می‌کند، فدرال رزرو باید شدیدا آشکار کند که ترامپ مسوول عواقب اقدامات خود خواهد بود.  سوال این است که دقیقا چه چیزهایی باید آشکار شود؟ مقامات فدرال رزرو می‌توانند توضیح دهند که اقدامات رئیس‌جمهوری، آنها را ناچار به کاهش نرخ‌های بهره برای برآورده کردن دو تعهد تورم ثابت و استخدام حداکثری کرده است. آنها می‌توانند نسبت به آسیب‌های تضمینی نرخ‌های بهره پایین هشدار دهند که به زندگی آمریکایی‌های با درآمد ثابت ضرر می‌رساند و ریسک‌های ثبات مالی را به وسیله تشویق سرمایه‌داران به کسب بیشترین بازدهی، افزایش می‌دهد. فدرال رزرو باید علامت دهد که این نتایج، بدون درنگ هستند. همچنین مقامات فدرال رزرو باید تاکید کنند که سست کردن سیاست پولی نمی‌تواند به‌طور کلی اثرات نااطمینانی سیاست تجاری را خنثی کند.

گالری اقتصادد مدرن

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند