نرخ بیکاری ایرانیان در شهریورماه 98 چه میزان بود؟ جدول

کدخبر: ۳۰۶۸۹۰
اقتصادنیوز: بررسی گزارش تازه مرکز آمار از وضعیت بیکاری در تابستان 98 نشان می‌دهد که جمعیت بیکار کشور با کاهشی ۴۵۵ هزار نفری به حدود ۳ میلیون نفر رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به وضعیت بازار کار ایران در تابستان ۱۳۹۸ پرداخته و نوشته است: براساس آمارهای مرکز آمار ایران، در تابستان سال ۱۳۹۸، نرخ بیکاری افراد ۱۵ سال به بالا ۱۰.۵ درصد ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود دو واحد درصد کاهش یافته است. جمعیت بیکار نیز طی این مدت بیش از ۴۵۵ هزار نفر کاهش یافته و به حدود ۳ میلیون نفر رسیده است.

براین اساس آمارها نشان می‌دهد که طی تابستان ۱۳۹۸ جمعیت فعال کشور حدود ۲۷.۶ میلیون نفر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱.۴ درصد افزایش یافته است. میزان اشتغال کشور نیز در تابستان سال جاری نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۳.۵ درصد رشد داشته و به حدود ۲۴.۸ میلیون نفر رسیده است.

نرخ مشارکت اقتصادی و بیکاری زنان و مردان

طی تابستان ۱۳۹۸، سهم زنان از کل جمعیت فعال ۱۵ سال به بالا در کشور۱۹.۶ درصد (حدود ۵.۴ میلیون نفر) بوده است. این در حالی است که جمعیت فعال مردان طی این مدت بیش از ۲۲ میلیون نفر بوده است.

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران نوشته است که با وجود رشد یک هزار و ۸۰۲ نفری جمعیت فعال زنان در تابستان سال ۱۳۹۸ نسبت به فصل مشابه سال ۱۳۹۷، اما سهم زنان از کل جمیت فعال در حدود ۲ واحد درصد کاهش یافته و به ۱۹.۶ درصد رسیده که البته این کاهش سهم به دلیل افزایش حدود ۳۸۷ هزار نفری جمعیت فعال مردان طی این مدت است.

براین اساس به طور کلی، بیش از ۹۹ درصد افزایش جمعیت فعال نیروی کار کشور در تابستان ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه ۱۳۹۷، به دلیل افزایش جمعیت فعال مردان بوده است. علاوه بر کاهش مشارکت زنان در بازار کار طی این مدت، سهم زنان از کل جمعیت بیکار کشور نیز افزایش یافته و از ۳۲.۲ درصد در تابستان ۱۳۹۷ به ۳۴.۱ درصد در تابستان سال جاری رسیده است. این اتفاق در حالی رخ داده که تعداد زنان بیکار طی این مدت حدود ۹۲ هزار نفر کاهش یافته، اما به دلیل اینکه کاهش تعداد جمعیت بیکار مردان بیشتر از زنان بوده، سهم زنان از کل جمعیت بیکار بیشتر شده است.

در حوزه اشتغال نیز با وجود افزایش تعداد شاغلان زن طی این مدت، اما سهم آنان از کل اشتغال با کاهش همراه بوده است. از کل جمعیت شاغل کشور در تابستان ۱۳۹۸، حدود ۸۲.۱ درصد آنها را مردان و ۱۷.۹ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. مقایسه سهم زنان از جمعیت شاغل (۱۷.۹ درصد) با سهم زنان از جمعیت بیکار (۳۴.۱ درصد) حاکی از مشکل‌تر بودن ورود به بازار کار برای زنان نسبت به مردان است.

وضعیت بیکاری جوانان در گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال

گزارش معاونت بررسی‌های اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد که وضعیت بیکاری برای جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال کشور به مراتب هم برای مردان و هم برای زنان نامناسب‌تر از کل جمعیت کشور است.

آمارها نشان می‌دهد بیش از ۷۵ درصد بیکاران کشور در گروه سنی ۳۵-۱۸ ساله قرار دارند و بخش قابل توجهی از آنها (حدود ۶۲ درصد) نیز مردان هستند. طی تابستان سال ۱۳۹۸، نرخ بیکاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال معادل ۱۷.۹ درصد بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲ واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ بیکاری زنان جوان در تابستان ۱۳۹۸ حدود ۳۱.۶ درصد بوده که نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۱.۷ واحد درصد کمتر شده است. نرخ بیکاری مردان جوان بین ۱۸ تا ۳۵ سال نیز طی این مدت ۱۴.۱ درصد بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲.۱ واحد درصد بهبود یافته است.

در عین حال، طی این مدت جمعیت زنان جوان بیکار نسبت به تابستان ۱۳۹۷، کاهش حدود ۷۰ هزار نفری و جمعیت بیکار مردان جوان کاهش حدود ۲۴۱ هزار نفری را تجربه کرده‌اند.

 
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی