کدخبر: ۳۱۳۱۸۷ لینک کوتاه

هشدار جهانگیری: هیچ علتی برای تغییر قیمت‌ها وجود ندارد/ برای سال ۹۹ هم کالا در انبار‌ها هست

اقتصادنیوز: معاون اول رئیس جمهور گفت: در شرایط فعلی هیچ علتی برای اینکه سطح قیمت‌ها تغییر عمده کند وجود ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد تنظیم بازار با اشاره به اینکه در بخش تامین کالا از سال گذشته در برابر سیاست آمریکایی‌ها راهبرد مقاومت فعال اتخاذ شده است، افزود: یکی از ابعاد این سیاست آن بود که کالا به وفور در کشور وجود داشته باشد؛ الان نه تنها تا پایان سال ۹۸ برای نیاز‌های کشور کالا وجود دارد بلکه به اندازه ماه‌های پایانی سال ۹۹ هم کالا در انبار‌ها هست.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به راهکار‌های وزارت صمت برای تامین کالا‌ها گفت: این وزارتخانه باید به نوعی عمل کند که مطمئن باشد تا پایان سال چه در زمینه تولید و چه در زمینه واردات که بالاجبار باید واردات صورت بگیرد مشکلی نباشد همچنین بانک مرکزی باید نهایت حمایت را انجام دهد تا تولیدکننده‌ها به وزیر مراجعه نکنند و بگویند ما می‌خواهیم برای واردات مواد اولیه ارز بگیریم، اما با محدودیت روبرو شده ایم.

وی افزود: در بحث توزیع کالا روند قیمت‌ها منفی است، اما عمدتا در بحث خدمات بوده که روی قیمت‌ها تاثیر گذاشته شده؛ ستاد تنظیم بازار که تمرکز اصلی اش نظارت بر قیمت کالاهاست نباید نظارت بر قیمت خدمات را از دستور کارش حذف کند. باید گزارش دقیق داشته باشیم که کدام خدمات در ماه‌های گذشته روند صعودی داشته و چرا این اتفاق افتاده است.

جهانگیری همچنین تاکید کرد: حضور قدرتمند بازرسی و نظارت مانع کسانی می‌شود که می‌خواهند از شرایط فعلی سوء استفاده کنند؛ لذا با این شرایط علتی که قیمت‌ها تغییر عمده داشته باشد وجود ندارد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه وضع بودجه سخت است و نمی‌توانم بگویم وفور بودجه وجود دارد، افزود: حتی با چنین شرایطی باید بودجه نظارت و بازرسی به طور کامل در اختیار دستگاه‌ها قرار بگیرد؛ حقوق هیچ کسی که مرتبط با بودجه دولت است نباید عقب بیفتد، فرقی نمی‌کند کارمند قوه قضائیه، ریاست جمهوری و یا بازرسی و نظارت باشد. اگر موردی هست که پرداخت صورت نگرفته باید رسیدگی شود.

وی در ادامه با اعلام اینکه دولت مکررا اعلام کرده تا پایان سال ۹۸ افزایش قیمت در کالا‌ها و خدماتی که ارائه می‌دهد ندارد، گفت: ممکن است شایعه کنند که قیمت‌ها از جمله قیمت‌های حامل‌های انرژی ممکن است افزایش پیدا کند؛ اما من اعلام می‌کنم این‌ها واقعیت ندارد و دولت تا پایان سال هیچ تغییری در قیمت‌ها نخواهد داد.

جهانگیری همچنین بر ضرورت پیوستن وزارتخانه‌ها به سامانه جامع تجارت تاکید کرد و افزود: آخرین مهلت پیوستن به این سامانه بهمن ماه است؛ این سامانه باید به سرعت تکمیل شود تا جریان کالا از ابتدا تا انتها در کنترل باشد و همه وزارتخانه‌ها بدانند در چه انباری چه کالایی وجود دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند