کدخبر: ۳۱۶۷۰۳ لینک کوتاه

چرا بانکهای مرکزی جهان طلا می خرند؟

اقتصادنیوز: ​تازه ترین آمارهای شورای جهانی طلا نشان می دهد میزان ذخایر رسمی طلای جهان تا اکتبر ۲۰۱۹ میلادی به بیش از ۳۴۵۰۰ تن رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از سایت طلا؛ از این رقم منطقه یورو شامل بانک مرکزی اروپا بیش از 10776 تن ذخایر جهانی طلا را در اختیار دارد که معادل 57.4 درصد کل ذخایر ارزی خارجی است.

میزان خرید طلا از سوی بانکهای مرکزی جهان در ماه اکتبر به 41.8 تن رسیده که نسبت به سپتامبر 16 درصد کاهش داشته است.

این رقم در ماه سپتامبر به بیش از 49.6 تن رسیده بود. البته این رقم نیز از 59 تن در ماه آگوست 16 درصد افت نشان می دهد.

بر اساس این گزارش بانکهای مرکزی روسیه و ترکیه بیشترین سهم را در خرید طلا در ماه اکتبر داشته اند. به نظر می رسد ذخایر طلای چین در این مدت تغییری نکرده است. ولی از سوی دیگر کاهش تقاضا با افزایش ذخایر طلای صربستان جبران شده است.

تقاضای طلا از سوی بانکهای مرکزی ازبکستان، امارات متحده عربی و مغولستان نیز افزایش داشته است. در بین بانکهای مرکزی جهان تنها آلمان و قزاقستان در ماه اکتبر با کاهش ذخایر طلا روبرو شده اند.

آمارهای رسمی حاکی است ذخایر طلای بانک مرکزی روسیه در ماه اکتبر 10.2 تن نسبت به سپتامبر بیشتر شده است. ذخایر طلای آلمان با کاهش 0.3 تن روبرو بوده است.

به اعتقاد تحلیلگران بین المللی، افزایش ریسک در اقتصاد جهانی و تمایل بانکهای مرکزی برای کاهش سهم دلار در ذخایر ارزی، نقش مهمی در افزایش خرید طلا داشته است.

 

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند