کدخبر: ۳۲۰۵۲۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

طلا از قله هفت ساله پایین آمد/ افزایش قیمت طلا فروکش کرد

اقتصادنیوز: با صعود بازارهای سهام و کاهش تنشهای خاورمیانه، تب افزایش قیمت طلا در معاملات بازار جهانی فروش کرد و بهای این فلز ارزشمند روز جمعه برای دومین روز متوالی کاهش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از سایت طلا؛  هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۳ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۵۴۷ دلار و ۵۵ سنت رسید. قیمتها روز پنج شنبه حداکثر یک درصد سقوط کرده و به ۱۵۳۹ دلار و ۷۸ سنت رسیدند که پایین ترین قیمت از سوم ژانویه بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۳ درصد کاهش، ۱۵۴۹ دلار و ۲۰ سنت معامله شد. معاملات این بازار روز پنج شنبه با حدود شش دلار کاهش قیمت بسته شد.

بهای معاملات طلا از ابتدای هفته جاری تاکنون ۰.۲ درصد کاهش داشته که بزرگترین کاهش هفتگی از هفته منتهی به ششم دسامبر است.

طلا که در شرایط ابهامات سیاسی و  اقتصادی به پناهگاه مطمئن دارایی تبدیل می شود، روز چهارشنبه در واکنش به پاسخ کوبنده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به حمله تروریستی آمریکا، حداکثر ۲.۴ درصد صعود کرده و از مرز ۱۶۰۰ دلار عبور کرده بود.

عاملی که رشد قیمت طلا را محدود کرد، رشد ارزش دلار بود که در مسیر ثبت بزرگترین رشد هفتگی در دو ماه گذشته قرار دارد.

بر اساس گزارش رویترز، سرمایه گذاران اکنون منتظر آمار اشتغال بخش غیرکشاورزی آمریکا و امضای فاز اول توافق تجاری میان آمریکا و چین هستند.

موجودی طلای "اس پی دی آر گلد تراست" که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز پنج شنبه ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۸۸۲.۱۲ تن رسید که منعکس کننده تمایل کمتر سرمایه گذاران به این فلز ارزشمند است.

پس از آنکه ترامپ به جای واکنش نظامی به اقدام تلافی جویانه ایران، اقدام به وضع تحریم هایی تکراری علیه تهران کرد، بازارها تا حدودی از نگرانی وقوع جنگ رها شدند. به دنبال کاهش سطح تنش در خاورمیانه شاخص ها در بازارهای بورس جهان نیز به ارقام بی سابقه ای افزایش یافت.

روز پنجشنبه و در ادامه شکست های سیاسی ترامپ پس از اقدام تروریستی هفته گذشته، مجلس نمایندگان امریکا با صدور قطعنامه ای ضمن محدود کردن اختیارات ترامپ، وی را از هرگونه اقدام نظامی علیه ایران منع کرد.

سرمایه گذاران اکنون روز فاز نخست توافق تجاری بین آمریکا و چین که قرار است هفته آینده در کاخ سفید امضا شود متمرکز شده اند.

اما حجم بالای خرید سویای چین از برزیل و برخی اقدامات سیاسی پکن امیدهای آمریکا برای دو برابر کردن صادرات محصولات کشاورزی خود به چین در سال جاری میلادی را کمرنگ ساخته است.ترامپ گفته دولتش مذاکره بر سر فاز دوم توافق تجاری را به زودی آغاز خواهد کرد، اما اضافه کرده که وی ممکن است برای انعقاد هرگونه توافق دیگری ممکن است تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر صبر کند.

این مطلب برایم مفید است
301 نفر این پست را پسندیده اند