کدخبر: ۳۲۲۴۳۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سوخت‌گیری با کاهش سهمیه؟

اقتصادنیوز: بعد از افزایش قیمت بنزین، مصرف سوخت به‌خصوص در خودروهای داخلی مورد توجه قرار گرفت.در این بین مالکان خودرو با حساسیت زیادی روند کاهش سهمیه سوخت خودروها و همچنین میزان بنزینی که در باک خودرو موجود است را رصد می‌کنند. این حساسیت منجر به آن شده که برخی ادعا کنند سهمیه کارت سوختشان با میزان بنزین مصرفی همخوانی ندارد یا برخی دیگر نیز تاکید می‌کنند بنزینی که در باک خودرو موجود است با میزان مسافت طی شده هماهنگی ندارد. حال باید گفت آیا حساسیت زیاد بعد از افزایش قیمت بنزین این سوالات را مطرح می‌کند یا در واقعیت نیز مشکلی در سوخت و سهمیه متعلق به خودروها ایجاد شده است.

به گزارش اقتصادنیوز،  در این زمینه طی هفته جاری شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با طرح این سوال که در عملیات سوخت‌گیری بنزین چگونه مانع از کاهش سهمیه بنزین شویم؟ طی اطلاعیه‌ای مالکان خودرو را با نحوه استفاده از کارت سوخت آشنا کرده است.در این اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر اینکه هنگام سوخت‌گیری خودرو، نیازی به انجام محاسبات عددی نیست و تنها براساس گنجایش باک خودرو و مقدار سوخت مورد نیاز تا سقف ۶۰ لیتر عملیات سوخت‌گیری انجام‌پذیر است، درباره نحوه سوخت‌گیری صحیح با کارت هوشمند سوخت شخصی توضیحاتی به دارندگان خودرویی که کارت سوخت دارند ارائه کرده است. طبق این اطلاعیه روال استفاده از کارت سوخت به این شرح است. در ابتدا کارت هوشمند سوخت شخصی خود را داخل کارتخوان قرار دهید و بعد از آن رمز چهار رقمی را وارد کنید حال نازل را بردارید و به مقدار مورد نیاز سوخت‌گیری را آغاز کنید. در اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاکید شده که پس از پایان سوخت‌گیری نازل را به درستی سر جای خود قرار دهید و پس از مشاهده پیام «کارت خود را بردارید» کارت سوخت خود را از کارتخوان خارج کنید.

این شرکت تاکید کرده که در صورت رعایت موارد یاد شده، هیچ عددی از سهمیه کارت سوخت کسر نمی‌شود و در صورت خارج کردن کارت از کارتخوان پیش از قرار دادن نازل در جای خود دوباره کارت را وارد کارتخوان کنید و نازل را به درستی در جای خود قرار دهید و پس از مشاهده پیام «کارت خود را بردارید» کارت هوشمند سوخت را از کارتخوان خارج کنید. به این ترتیب شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاکید کرده که با این رویه بنزینی از سهمیه سوخت دارندگان کارت‌های هوشمند کاسته نخواهد شد. در این بین اما برخی دیگر از دارندگان خودرو عنوان می‌کنند که بنزین موجود در باک خودرو آنها با مسافت طی شده همخوانی ندارد و به نوعی این موضوع را با سهمیه بندی  یا اشکال در جایگاه‌های سوخت در ارتباط می‌خوانند. در این زمینه بسیاری از کارشناسان خودرویی معتقدند که خودرو پس از مدتی استفاده به‌دلایل مختلف دچار افزایش مصرف سوخت می‌شود. این اتفاق اگر مورد بررسی قرار نگیرد باعث خواهد شد شما به‌عنوان مالک در فواصل زمانی کم ملزم به پر کردن باک خود شوید. اما سوال این است که چرا مصرف سوخت خودرو زیاد می‌شود. قبل از توضیح علل این اتفاق باید گفت که افزایش مصرف سوخت هشداری برای خرابی یکی از قطعات فنی خودرو است. برای بررسی این موضع حتما باید به مکانیک  یا نمایندگی خودرو مراجعه کنید در همین حین این کارشناسان دلایل دیگری را نیز برای افزایش مصرف سوخت ذکر می‌کنند.از جمله کثیفی فیلتر هوا، نقص در سنسور ورودی هوا، نقص در سنسور اکسیژن و سنسور دمای هوا، نقص در شمع‌ها، کثیفی انژکتور و در نهایت نقص در چرخ‌ها و سیستم‌های وابسته. به اعتقاد این کارشناسان این موارد نیز می‌تواند در افزایش مصرف سوخت خودروها تاثیرگذار باشد.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند