کدخبر: ۳۲۷۶۰۵ لینک کوتاه

دو شرط عراقی‌ها برای ورود کامیون‌های ایرانی

اقتصادنیوز: سخنگوی گمرک ایران آخرین وضعیت مرزهای کشورمان با کشورهای همسایه را تشریح و اعلام کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، سید روح‌اله لطیفی درباره آخرین وضعیت مرز ایران و عراق اظهار داشت: مرز ایران و عراق در بحث مسافری غیرفعال است اما از روز گذشته مرز خسروی بر روی کامیون‌های ایرانی باز شد.

وی افزود: مرزهای منتهی به عراق در حوزه اقلیم و سایر مناطق در بحث باری باز است و تجارت مانند گذشته انجام می‌شود. البته گمرکات شرایط خاصی دارند و تمهیداتی برای سمپاشی و گندزدایی انجام می‌دهند. دولت اقلیم در مرز پرویزخان نسبت به انجام چک‌های پزشکی اقدام کرده که این عملیات باعث کاهش سرعت 20 درصدی تردد کالاهای صادراتی در این مرزها شده است که این روند طبیعی است.

سخنگوی گمرک ایران با اشاره به شرایط مرز ایران و عراق در منطقه سومار اظهار داشت: در این گمرک دو شرط از طرف عراقی‌ها برای تردد کامیون‌های ایرانی درنظر گرفته شده است اول اینکه رانندگان باید در سمت عراق نسبت به تخلیه کامیون‌ها اقدام کنند و بارگیری مجدد توسط کامیون‌های عراقی باید در خاک این کشور انجام شود.

وی افزود: شرط دوم عراق در مرز سومار این است که فقط به رانندگانی اجازه عبور می‌دهد که مجهز به ماسک، دستکش و گان باشند و در غیر اینصورت مانع ورود رانندگان و کامیون‌های آنها می‌شوند.

لطیفی با بیان اینکه از سه روز گذشته در مرز سومار 1500 دستگاه کامیون‌ ایرانی متوقف مانده بود گفت: با رایزنی‌های انجام شده و اجرای شروط عراقی‌ها در این مرز تاکنون 200 کامیون از مرز عبور کردند 300 کامیون دیگر در حال تخلیه بار هستند و حدود 900 کامیون هنوز در این مرز متوقف مانده‌‌اند.

وی درباره آخرین وضعیت مرز ایران و آذربایجان اظهار داشت: در مرز بیله‌سورا در استان اردبیل تردد تجاری در حال انجام است و تمام گمرکات ایران و آذربایجان فعال هستند.

سخنگوی گمرک ایران ادامه داد: در بخش تردد مسافری در مرز ایران و آذربایجان بعد از نامه‌نگاری‌ها بین سفارت آذربایجان و سفارت خارجه ایران، تبعه ایرانی می‌توانند از مرز بیله‌سوار به کشور برگردند و با رایزنی‌های انجام شده ممنوعیت تردد تبعه آذربایجان به آذربایجان برداشته شد و از ساعت 17:30 روز گذشته 18 مسافر آذربایجانی توانستند به کشور خود برگردند.

وی همچنین درباره وضعیت مرز ایران و افغانستان اظهار داشت: سفیر ایران در افغانستان به همراه رایزن بازرگانی ایران در ا فغانستان و سرکنسولگیری ایران در هرات در حال رایزنی با مسئولان افغان هستند تا تردد بار و مسافر در این مرز همچنان فعال بماند.

لطیفی افزود: گمرک ایران در این منطقه مجهز به دوربین حرارتی است و افرادی که مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا باشند غربالگری می‌شوند. همچنین عملیات چک‌های پزشکی و بهداشت در این مرز فعال است و تمام بارها از این نظر بررسی می‌شوند و اگر مشکلی وجود داشته باشد بارها به قرنطینه می‌روند.

وی با تاکید بر اینکه در بخش مسافری مرزهای سیستان و بلوچستان با پاکستان کاملا بسته است، گفت: اتباع ایرانی از مرز پاکستان می‌توانند به ایران برگردند و از امروز مشکل برگشت اتباع پاکستانی به کشورشان برطرف و این ممنوعیت لغو شد.

لطیفی تاکید کرد:‌ در مرز میرجاوه حدود 1400 کامیون متوقف هستند و منتظر هستیم تا مسئولان در اسلام‌آباد تمهیداتی در این باره بیندیشند. از آنجایی که اغلب بار کامیون‌های مرز ایران و پاکستان در میرجاوه گاز مایع و هیدروکربن است و می‌تواند قابلیت اشتعال داشته باشد، پیشنهاد ما این است که اظهارنامه صادراتی این کامیون‌ها باطل شود و فعلا بار به مقصد برگردد.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند