کدخبر: ۳۲۸۳۹۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
جنگ عربستان با روسیه بر سر قیمت در بازار نفت

جنگ عربستان با روسیه بر سر قیمت در بازار نفت

اقتصادنیوز: عربستان با کاهش قیمت فروش نفت خود در بازارهای خارجی، جنگ قیمت با روسیه را آغاز کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، بلومبرگ نوشت، عربستان سعودی قصد دارد تولید نفت خود را در ماه آینده میلادی افزایش دهد و به بیش از 10 میلیون بشکه در روز برساند. به این ترتیب پاسخی سخت به فروپاشی اتحاد اوپک با روسیه داده است.

 بزرگترین صادر کننده نفت دنیا در روز شنبه با کاهش قیمت فروش نفت خود در بازارهای خارجی، یک جنگ قیمت را آغاز کرد. عربستان به طرز بی‌سابقه‌ای قیمت فروش نفت خود در اروپا، خاور دور و آمریکا را پایین آورد تا پالایشگاه‌ها به خرید نفت این کشور در برابر سایر عرضه کنندگان ترغیب شوند.

 در همین حین، عربستان سعودی به طور خصوصی به برخی از شرکت‌کنندگان بازار گفته است که می‌تواند در صورت لزوم تولید خود را بالاتر ببرد و  به رکورد 12 میلیون بشکه در روز برساند. با توجه به کاهش تقاضای نفت در نتیجه شیوع ویروس کرونا ،باز کردن چنین مباحثی می تواند بازار نفت را به آشوب بکشاند.

 طبق گفته منابع آگاه، در وهله اول تولید عربستان احتمالاً به بیش از 10 میلیون بشکه در روز در ماه آوریل می رسد. عربستان در حال حاضر 9.7 میلیون بشکه در روز تولید دارد. به نظر می‌رسد این به معنای یک اعلام جنگ است.

 این اقدام عربستان می‌تواند تلاشی باشد برای اعمال حداکثر فشار بر روسیه و سایر تولید کنندگان و بازگرداندن آنها بر سر میز مذاکره. بعد از آن احتمالاً عربستان به سرعت تولید خود را کاهش می‌دهد و یک قرارداد کاهش تولید دیگر بسته می شود.

 شاخص نفت برنت در روز جمعه 9.4 درصد کاهش قیمت داشت که بیشترین کاهش قیمت آن از زمان بحران مالی 2008 بود. نفت برنت در روز جمعه 45.27 دلار در هر بشکه معامله شد.

 افزایش تولید و کاهش قیمت نفت عربستان پس از آن اتفاق افتاد که الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه اولتیماتوم شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان را برای کاهش تولید نفت رد کرد. پس از شکست مذاکرات وین، نواک اعلام کرد کشورها آزادند از پایان ماه مارس هر چقدر که می‌خواهند تولید کنند. عربستان حالا یک جنگ تمام عیار قیمت را آغاز کرده است.

 تاجران نفت با توجه به نمودارهای تاریخی که روند کاهش قیمت نفت را نشان‌می دهند تخمین میزنند قیمت نفت به 27.10 دلار در هر بشکه برسد یعنی همان قیمتی که در 2016 طی آخرین جنگ قیمت رسیده بود ولی برخی عقیده دارند پایین تر از این هم خواهد رفت.

 قیمت نفت برنت طی یک جنگ قیمت نادر که عربستان سعودی در دسامبر 1998 به راه انداخته بود به 9.55 دلار در هر بشکه رسید.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند