واکنش زنگنه به سقوط بی‌سابقه قیمت نفت

کدخبر: 334241
اقتصادنیوز: وزیر نفت در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: افزایش تولید برخی از تویدکنندگان موجب کاهش بی‌سابقه قیمت نفت شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، بیژن زنگنه در حاشیه جلسه هیات دولت امروز در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه کاهش قیمت نفت یک اتفاق بی‌سابقه است، گفت: بحران کرونا موجب کاهش مصرف شدید فرآورده‌های نفتی در صنعت هوایی حمل مسافر به خصوص سواری‌های شخصی شد، بنابراین مصرف بنزین کاهش یافت و پالایشگاه‌ها تولیدات خود را کاهش دادند.

وی ادامه داد: طبق برآوردهای اوپک، در سه ماهه دوم سال میلادی ۳ میلیون افزایش عرضه نسبت به تقاضا داریم در جلسه ۱۰ روز پیش، این عدد به ۱۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. یعنی ۱۱ میلیون بشکه کاهش تقاضا در ۳ ماهه دوم میلادی به دلیل بیماری کرونا بود.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل بیماری کرونا از اسفند ماه جنگ قیمت بر سر بشکه نفت داشتیم که بعضی از کشورها با افزایش تولید و عرضه آغاز به رجزخوانی در این بازار کردند که این مسئله موجب تسریع و تشدید بحران قیمت نفت در بازار شد.

وی تاکید کرد: این نفت اضافه بر نیاز که مخازن را پر کرده باید از بازار جمع شود، از اول مِی تصمیم گرفتیم که تولیدات خود را حدود ۱۰ میلیون بشکه کم کنیم که در ماه آوریل دوباره تولیدکنندگان تولیدات خود را افزایش و اضافه عرضه کردند و بازارها را دچار تنش کردند.

زنگنه یادآور شد: اگر کاهش تولید ۱۰ میلیون بشکه‌ای که از مِی شروع شد صد درصد اجرا شود، در بازار نیز کاهش خواهیم داشت و این بتدریج اثر می‌گذارد، آنچه مهم است بازار این میزان را با توجه به اوضاع کنونی و وضعیت ذخایر و تقاضا و همچنین نامعین بودن پایان بحران کرونا، کافی ندانسته است.

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید