کدخبر: ۳۴۱۷۸۶ لینک کوتاه

خبرهای بد وزارت نیرو درباره سال آبی ۹۹

اقتصادنیوز: میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری(ابتدای مهرماه) تا ۱۹ خرداد به ۳۰۵.۴ میلی‌متر رسیده که حکایت از کاهش ۸ درصدی نسبت به سال آبی گذشته دارد. بررسی بارش‌ها نشان می‌دهدحوضه آبریز مرزی شرق پربارش‌ترین و حوضه آبریز دریاچه ارومیه کم‌بارش‌ترین حوضه‌های آبریز در این سال آبی و تاکنون هستند.

به‌گزارش  اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، میزان بارش‌های امسال و تا ۱۹ خرداد ماه درحالی به ۳۰۵.۴ میلیمتررسیده که این رقم در مقایسه با بارش‌های مدت مشابه سال گذشته کاهش ۸ درصدی و در مقایسه با میانگین ۵۱ ساله افزایش ۳۰ درصدی داشته است.

میزان متوسط بارش‌ها در حوضه دریای خزر ۴۲۷.۳ میلی‌متر، خلیج فارس و دریای عمان ۴۴۰.۷ میلی‌متر، دریاچه ارومیه ۳۴۴.۵ میلی‌متر، فلات مرکزی ۲۲۸.۳ میلی‌متر، مرزی شرق ۱۴۶.۶ میلی‌متر و قره قوم ۲۸۶.۸ میلی‌متر بوده است که در مجموع نسبت به متوسط ۳۳۱.۹ میلی‌متری مدت مشابه سال گذشته در کل کشور کاهش نشان می‌دهد.

میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی ۹۸ تاکنون اگر چه نسبت به مدت مشابه گذشته ۸ درصد کاهش نشان می‌دهد، اما نسبت به میانگین بارش ۱۱ ساله(۲۱۹.۳ میلی‌متر)، ۳۹ درصد و متوسط ۵۱ ساله(۲۳۵.۸ میلی‌متر)، ۳۰ درصد رشد دارد.

 بیشترین میزان کاهش بارش از ابتدای سال آبی جاری تاکنون با ۲۹ درصد مربوط به حوضه دریاچه ارومیه و عمده افزایش بارش هم با ۳۰ درصد رشد مربوط به حوضه مرزی شرق است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند