تاثیر جالب توییت ترامپ بر شاخص سهام بورس‌های اروپایی

کدخبر: 344717
​اقتصادنیوز: سهام اروپا به دلیل وجود نشانه هایی از بهبود اقتصادی صعود کرد. افزایش شاخص مدیران خرید نشانه ای از احیای فعالیت های تجاری است.

به گزارش اقتصادنیوز و به نقل از فایننشال تایمز، پس از مشاهده  نشانه هایی از روند بهبود اقتصادی، سهام اروپا در روز سه شنبه صعود کرد. معیار استوکس 600 در معاملات صبح 1 درصد افزایش یافت. شاخص FTSE 100  لندن نیز 0.7 درصد افزایش پیدا کرد.

شاخص مدیران خرید فرانسه و آلمان در ماه ژوئن بیش از انتظارات اقتصاددان ها افزایش پیدا کرده است. شاخص میدران خرید فرانسه به 51.3 و بالاترین سطح در چهار ماه اخیر رسید. این شاخص در آلمان با رقم 45.8 به بالاترین سطح از آغاز همه گیری کرونا تاکنون رسید. الیوت کر، اقتصاددان در آی اچ اس مارکت که بررسی های مربوط به شاخص مدیران خرید را انجام می دهد، در این رابطه اظهار کرد: «این آمار نشان می دهد که فرانسه سرانجام وارد مرحله ی بهبودی شده است».

پس از آن که دونالد ترامپ اظهارات مشاور تجارت خود مبنی بر پایان یافتن روابط تجاری چین و آمریکا را رد کرد، سهام اروپا به شدت تغییر کرد. در ابتدا، پس از آن که مشاور تجارت کاخ سفید به فاکس نیوز اعلام کرد معامله ی تجاری فاز یک بین آمریکا و چین به پایان رسیده است، بازار سهام اروپا کاهش یافت. اما واشنگتن سریعا عقب نشینی کرد. اندکی پس از مصاحبه ی ناوارو، ترامپ در توییتی اعلام کرد توافق نامه ی تجاری با چین "کاملا دست نخورده" است. ناوارو نیز در بیانیه ای از سخنان خود عقب نشینی کرد. افزایش تنش بین دو اقتصاد برتر جهان در یک مقطع زمانی باعث کاهش 1.3 درصدی معاملات آتی سهام S&P 500  شد. در حال حاضر، این شاخص 0.7 درصد افزایش یافته است. شاخص نزدک نیز با 1.1 درصد افزایش به رکورد بالایی دست پیدا کرده است. 

سرمایه گذاران امیدوار هستند که دولت های سراسر جهان با حمایت اقتصادی جدید به افزایش اخیر در شمار مبتلایان به ویروس پاسخ دهند. اما امیدواری سرمایه گذاران در مورد بهبود اقتصادی جهانی توسط افزایش مجدد تعداد مبتلایان در آمریکا، چین و بخش هایی از اروپا به چالش کشیده شده است. آمریکا در روز دوشنبه برای پنجمین روز متوالی از ابتلای بیش از 25 هزار مورد جدید خبر داد، که بیشترین آمار مربوط به آریزونا، فلوریدا، کایفرنیا، جورجیا و تگزاس است. با این حال لری کودلو، مشاور عالی اقتصادی کاخ سفید تاکید کرد که آمریکا با موج دوم همه گیری مواجه نشده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما