افزایش 28 هزار و 414 واحدی شاخص بورس تهران/ 18.3 هزار میلیارد تومان معامله شد

کدخبر: 344892
اقتصادنیوز: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه با افزایش 28 هزار و 414 واحد روبه‌رو شد.

​به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه آخرین روز کاری هفته با افزایش 28 هزار و 414 واحد به رقم یک میلیون و 419 هزار و 439 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هموزن امروز 1565 واحد به رقم 432 هزار و 10 واحد رسید. امروز معامله‌گران بورس بیش از 6.2 میلیارد ورق سهام حق تقدم و سایر اوراق مالی در قالب یک میلیون و 170 هزار فقره معامله و به ارزش 11 هزار و 675 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز فرابورس که 6 هزار و 685 میلیارد تومان بود را در نظر بگیریم، امروز فعالان بازار بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران بیش از 18 هزار و 360 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

روند یک ساله شاخص بورس تهران

امروز عرضه اولیه 15 درصد سهام سرمایه‌گذاری پویا وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری تدبیر از زیرمجموعه‌های ستاد اجرایی فرمان امام با سرمایه 400 میلیارد تومانی برای اولین بار در بورس عرضه شد و همچنین قرار بود نماد صندوق واسطه‌گری دارایی یکم نیز از امروز قابل معامله شود که تا این لحظه این کار انجام نشده است.

این روزها بورس اوراق بهادار تهران اصطلاحاً روی بورس قرار گرفته و در کانون توجه خانوارهای ایرانی قرار گرفته است و کارشناسان می‌گویند، اقبال عامه مردم به بورس نکته مثبتی است که پول‌های سرگردان جامعه به سمت بازار شفاف بورس حرکت کند و امید می‌رود که این پول‌ها در تولید کشور به کار گرفته شود، اما در عین حال هشدار می‌دهند تازه‌واردان به بورس باید دقت کنند که بازار سرمایه بازار همیشه سودآور نیست و شاخص بازار همواره افزایشی بلکه حضور در بازار سرمایه الزاماً همراه با ریسک و سود و زیان است.

بنابر این تازه‌واردان ابتدا از خرید سهام ارز اولیه همچنین صندوق‌های بورسی دولت و نیز شرکت‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا صندوق‌های با درآمد ثابت استفاده کنند تا دچار زیان نشوند.

همچنین کارشناسان توصیه می‌کنند مردم از فروش دارایی‌های قابل استفاده خود مانند خانه، آپارتمان، ماشین و یا فرش و طلا برای سرمایه‌گذاری در بورس جداً‌ خودداری کنند و از پول‌های کناری و پول‌های اضافه خود برای سرمایه‌گذاری در بورس استفاده کنند که اگر احیاناً دچار زیان شدند زندگی آنها مختل نشود.

امروز شاخص‌های پتروشیمی خلیج‌فارس، ملی مس، شستا، پالایش نفت اصفهان، ایران‌خودرو، پتروشیمی پارس و گل‌گهر همگی در تقویت شاخص کل بورس مؤثر بودند.

امروز همچنین شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 2.4 درصد رشد کردند اما شاخص کل با معیار هموزن فقط 0.36 درصد رشد کرد شاخص قیمت با معیار هموزن 0.36 درصد رشد کرد.

شاخص آزاد شناور از رشد 1.6 درصد برخوردار شد. شاخص بازار اول بورس 2 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 2.1 درصد افزایش یافت.

امروز نماندهای پربیننده مربوط به بانک ملت، پالایش نفت اصفهان ، پالایش نفت بندرعباس، ملی مس،‌گلوکوزان، سرمایه‌گذاری خوارزمی و سرمایه‌گذاری غدیر بوده‌اند.

امروز همچنین در پایان معاملات فرابورس ایران شاخص کل فرابورس 101 واحد رشد کرده و به  رقم 15 هزار و 200 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران امروز به بیش از 995 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از 3.8 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 664 هزار نوبت معامله و به ارزش 6686 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای میدکو، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان، ذوب‌آهن، پتروشیمی تندگویان و پالایش نفت لاوان همی در تقویت شاخص فرابورس مؤثر بودند و نماد شرکت توسعه مولد نیروگاه جهرم بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

نمادهای پربیننده امروز شامل ذوب‌آهن اصفهان، تولید نیروی برق دماوند، بانک دی، مادیران ، سیمان لار سبزوار و کشت و صنعت شهداب ناب خراسان و صنایع کاغذ پارس و سمگا بوده‌اند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما