تعیین تکلیف شرکت‌های استانی سهام عدالت

کدخبر: 347728
اقتصادنیوز؛ عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تکلیف پذیرش شرکت‌های استانی سهام عدالت در بورس منتظر مصوبه شورای عالی بورس است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، از 49 میلیون نفر سهامدار عدالت حدود 19 میلیون نفر روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انتخاب کرده و بنا بر این حدود 30 میلیون نفر در روش غیر مستقیم سهام عدالت مانده‌اند که این افراد به طور خودکار ذیل شرکت‌های سرمایه گذاری استانی مربوطه خود قرار می‌گیرند.

همچنین علی رغم این که 30 شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت از سال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 91 فرایند پذیرششان در بورس انجام شده اما چون افزایش سرمایه نداده بودند، پذیرش آنها به صورت غیر فعال بوده و اکنون که آزادسازی سهام عدالت انجام شده و سهامداران در روش غیر مستقیم در ذیل این شرکت‌ها قرار می‌گیرند باید هر چه زودتر پرتفوی سهام افراد در شرکت‌های سرمایه گذاری استانی قرار گیرد و این شرکت‌ها ‌در بورس پذیرفته شوند.

در این زمینه محمدرضا معتمد عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بعد از تعیین فرایند قانونی مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت، با همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و اداره ثبت شرکت‌ها اقدامات قانونی لازم برای پذیرش فعال این شرکت‌ها در بورس انجام خواهد شد.

وی تأکید کرد: تعیین تکلیف شرکت‌های سرمایه گذاری استانی از نظر افزایش سرمایه توسط شورای عالی بورس تعیین خواهد شد.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین گفت:‌ کسانی که روش غیر مستقیم مدیریت سهام عدالت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انتخاب کرده‌اند، پرتفوی سهام این افراد با انتقال به شرکت سرمایه گذاری استانی مربوطه این امکان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فراهم می‌کند که این شرکت‌ها افزایش سرمایه بدهند و سرمایه گذاران به عنوان دارنده سهام عدالت در واقع دارنده واحدهای سرمایه گذاری استانی مربوطه خواهند شد.

وی همچنین این را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم گفت: سهام 36 شرکت سرمایه پذیر بورسی که در پرتفوی سهام عدالت هر دارنده سهام عدالت قرار دارد به شرکت سرمایه گذاری استانی منتقل می‌شود.

معتمد همچنین در برابر این پرسش که تکلیف 13 شرکت غیر بورسی که در پرتفوی سهام عدالت قرار دارند چه می‌شود، افزود: احتمالا 13 شرکت غیر بورسی در قالب یک هلدینگ در بورس پذیرفته می‌شوند و سهامداران چه در روش مستقیم و یا غیر مستقیم سهامدار آن مجموعه می‌شوند.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین در مورد کسانی که روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انتخاب کرده‌اند، گفت: در حال حاضر این افراد می‌توانند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حداکثر 30 درصد از سهام عدالت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ توسط کارگزاران مربوطه بفروشند.

وی در پایان تأکید کرد: روش اجرایی برای پذیرش شرکت‌های سرمایه گذاری استانی در جلسه شورای عالی بورس و با مصوبه این شورا مشخص خواهد شد.

تیتر یک
  • معامله گران سکه سودگیری کردند

    اقتصادنیوز: امرروز یک شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ دلار به راحتی از خط مقاومتی مهم ۲۳ هزار تومانی عبور کرد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما