کدخبر: ۳۴۹۰۳۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پیش‌بینی بورس امروز/ تمایل به تزریق نقدینگی به بازار

اقتصادنیوز: بازار امروز سهام صحنه خریداران و فروشندگان روی نمادهای شاخص‌ساز است و این در حالی است که انتظارات برای فروش بالاست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای بورس، بازار امروز صحنه تقابل خریداران و فروشندگان روی نمادهای لیدر و شاخص‌ساز بازار است. با عرضه یک میلیارد و 400 میلیون سهمی «خودرو» در روز گذشته، احتمال افزایش عرضه‌‎ها در روز جاری قوت گرفته و انتظار داریم در زمان های مختلف از بازار، با فشار فروشندگان رو به رو باشیم.

شاخص ‌کل خود را به محدوده 2 میلیون واحدی رسانده است و آخر هفته نیز سهام دو شرکت برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه می شود. در نتیجه با نزدیک شدن به پایان هفته نیز می توان انتظار افزایش عرضه را داشت.

روز گذشته رکورد ورود نقدینگی توسط حقیقی‌ها به بازار سرمایه شکسته شد و از طرف دیگر، فروش حقوقی‌ها رکورد تازه‌ای ثبت کرد. برآیند این دو آمار حکایت از این دارد که افراد زیادی هستند که همچنان تمایل به ورود یا تزریق نقدینگی جدید به بازار سرمایه را دارند و فارغ از ریسک‌ها یا اصلاح‌های پیش روی شاخص‌کل، سپرده‌ها و پس‌انداز خود را به امید کسب سودهای چند صد درصدی به بازار سرمایه به دست آورند.

اما در مقابل برخی افراد کارکشته و همچنین اشخاص حقوقی با توجه به ریسک‌ها و چالش‌های احتمالی سعی دارند ریسک خود را کمتر کرده و گاهی اوقات سبد سهام خود را سبک‌تر کنند. گاهی اوقات نیز به خاطر ذخیره سود در برخی از نمادها و برای جابه‌جایی بیم گروه های بورسی، سهام خود را عرضه می کنند.  

این موضوع را می توان در عرضه‌های حقوقی‌ها در نمادهای شاخص ساز مشاهده کرد. در هر حال نتیجه این تقابل، جهت بازار در روز جاری را مشخص خواهد کرد.

نباید این نکته را هم از یاد برد که تا سال گذشته چشم سهامداران به رفتار حقوقی‌ها بود. زمانی که برخی از حقوقی‌ها سهام خود را عرضه می کردند، بازار یک دست قرمزپوش می‌شد و تا زمانی که حمایت مجدد از سمت همین حقوقی ها انجام نمی‌شد، بازار روند نزولی خود را ادامه می داد.

اما این روزها شرایط متفاوت است و حقیقی ها با نقدینگی عظیمی که وارد بازار سرمایه کرده اند، روند و رفتار بازار را تغییر داده‌اند. اگر یک زمانی هم حقوقی‌ها قصد عرضه سنگین داشته باشند، حجم نقدینگی حقیقی ها به راحتی می تواند اثر فروش‌ها را خنثی کند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند