مدیر سابق IMF:

جایگاه دلار به عنوان ارز غالب جهانی متزلزل شد

کدخبر: 351778
اقتصادنیوز: ​یکی از مدیران ارشد سابق صندوق بین‌المللی پول می‌گوید خطر سقوط دلار از جایگاه ارز غالب جهانی به علت بدهی بالای دولت آمریکا وجود دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، ژو مین، یکی از مدیران ارشد سابق صندوق بین‌المللی پول می‌گوید خطر سقوط دلار از جایگاه ارز غالب جهانی به علت بدهی بالای دولت آمریکا وجود دارد.

براساس گزارش راشاتودی، این هشدار در حالی داده شد که ایالات متحده خود را آماده می‌کند تا دومین بسته نجات کرونا را ارائه کند.

کنگره در حال مذاکره برای تصویب بسته مالی ۱ تریلیون دلاری جدیدی است که قرار است در ادامه بسته‌های قبلی که بیش از ۲ تریلیون دلار بودند، برای اقتصاد آمریکا خرج داشته باشد.

آقای ژو که قبلاً بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ معاون رئیس صندوق بین‌المللی پول بود، می‌گوید: در حالی که فدرال‌رزرو آمریکا به سیاست‌گذاری فعال تسهیل کمی (چاپ دلار در ازای خرید اوراق قرضه از بازارها) ادامه می‌دهد، ریسک اینکه به یکباره اعتماد به دلار از بین برود، در حال افزایش است.

ژو مین در حال حاضر رئیس مؤسسه ملی تحقیقات مالی در دانشگاه تسینگوای پکن است.

ژو در مصاحبه با سوز چاینا مورنینگ پست گفت: نگرانی کنونی این نیست که آیا ارزش دلار در کل ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت یا خیر، بلکه نگرانی ما این است که سقوط ارزش دلار در یک رخداد ناگهانی اتفاق بیافتد که باعث سقوط بازارهای مالی جهان شود.

او ادامه داد: با نرخ بهره پایین در بازارهای مالی جهان، شرکت‌های زیادی رو به افزایش سطح بدهی خود کرده‌اند و آسیب‌پذیری خود را نسبت به سال ۲۰۰۸ بالاتر برده‌اند. در صورت وقوع یک شوک مالی شرکت‌های زیادی ورشکست خواهند شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما