کدخبر: ۳۵۷۵۷۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ضریب فزاینده پولی در بی سابقه ترین مقدار ماهانه

کاهش حجم پایه پولی در میانه تابستان

اقتصادنیوز: رشد پایه پولی ۴ درصدی نسبت به پایان سال ۹۸ سبب شد تا این مقدار در میانه تابستان کمتر از میانه بهار در سال جاری باشد.

به گزارش اقتصاد نیوز، رئیس بانک مرکزی شب گذشته در شبکه خبر اعلام کرد در مرداد ماه سال جاری رشد پایه پولی نسبت به پایان سال قبل 4 درصد و رشد نقدینگی در این مدت 12 درصد بوده‌است. با توجه به این ارقام و گزارش‌های پیشین بانک مرکزی، پایه پولی در ماه گذشته370 هزار میلیارد تومان و نقدینگی به 2 هزار 769 هزار میلیارد تومان رسیده‌است.

پایه پولی میانه تابستان کمتر از میانه بهار

رقم 370 هزار میلیارد تومانی پاپه پولی در میانه تابستان نشان می‌دهد مقدار این متغیر  کمتر از میانه بهار سال جاری شده‌است. به عبارت دیگر پایه پولی در پایان مرداد  7.85 هزار میلیارد تومان از مقدار اردبیشهت کمتر بوده‌است، این رقم در مقایسه با خرداد ماه نیز 16.4 هزار میلیارد تومان کاهش نشان می‌دهد. بر این اساس نرخ رشد پایه پولی در پایان مرداد نسبت به اردیبهشت منفی 2.10 درصد شده و نسبت به آخر بهار عدد قابل توجه منفی 4.27 درصد را ثبت کرده‌است.اما چرا پایه پولی در مرداد کم شده است؟

نقدینگی از خرداد 99

رکورد شکنی ضریب فزاینده نقدینگی در مرداد 99

ضریب فزاینده پولی حاصل نسبت حجم نقدینگی به پایه پولی است که قدرت خلق پول را در دوره مورد بررسی نشان می‌دهد. این مقدار در ماه مرداد مطابق با مقدار پایه پولی و نقدینگی به عددی معادل  7.54 واحد رسیده‌است که در دهه‌های گذشته بی‌سابقه بوده‌است. اما چرا این رکورد رقم خورده است؟ برای بررسی دلایل این رخداد مهم در ماه مرداد بایستی به سراغ جابجایی در سمت مصارف پایه پولی رفت.

شاخص پایه پولی درخرداد 99

آزاد شدن ذخایر اضافی بانک‌ها در بانک مرکزی

پایه پولی در سمت مصارف شامل اسکناس و مسکوک در دست مردم و ذخایر اضافی بانک‌ها نزد بانک مرکزی است. پیگیری‌های اقتصادنیوز نشان می‌دهد: بانک‌ها با هدف خرید اوراق دولتی بخشی از ذخایر اضافی خود در بانک مرکزی را برداشت کرده‌اند.در نتیجه از حجم پایه پولی کم شده است اما به جهت افزایش قدرت نقدینگی بانک‌ها بر حجم ضریب فزاینده اضافه شده‌است و در نتیجه معادله میانه تابستان این گونه رقم خورده که با وجود کاهش پایه پولی حجم نقدینگی از کانال ضریب فزاینده افزایش داشته‌است.

بر این اساس در مرداد ماه سال جاری با افزایش میزان حراج اوراق دولتی در بازار بین بانکی، بانک‌ها ذخایر خود را در بانک مرکزی کاهش داده و تبدیل به اوراق دولتی کرده‌اند که حجم این اوراق در مرداد ماه سالجاری 4هزار و 400 میلیارد تومان بوده‌است.

البته بانک مرکزی انتظار دارد با تخصیص منابع جمع آوری شده از محل اوراق از سوی دولت و برگشت مجدد آن به نظام بانکی، نرخ ذخایر اضافی بانک‌ها نزد این بانک افزایش یابد و از میزان ضریب فزاینده در ادامه کاسته شود.

رشدنقدینگی در سال 99

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند