سایه کرونا بر اقتصاد سنگینی می کند

واکنش بازارها به بیکاری در آمریکا

کدخبر: 377070
اقتصاد نیوز: نرخ بیکاری در آمریکا کاهش یافت اما سایه کرونا بر بازار ها هنوز سنگینی می کند.

بر اساس گزارش اقتصادنیوز، سی‌ان‌بی‌سی ، استخدام ها در بخش‌های غیرکشاورزی در ماه نوامبر فقط 245،000 مورد افزایش یافت ، چون افزایش موارد ویروس کرونا با کاهش قابل توجه استخدام همزمان بوده، این میزان کمتر از تخمین وال استریت بوده است. زیرا آنها تصور می کردند که در این دوره از تعداد بیکاران  440،000  نفر کم می شود اما آمار نشان داد فقط 245 هزار نفر توانسته اند شغل پیدا کنند. با این وجود نرخ بیکاری در آمریکا کاهش یافت و از 6.9 درصد  ماه اکتبر به 6.7 درصد کاهش پیدا کرد.

اگرچه آمریکا سریعترین رشد سه ماهه  خود را پشت سر می گذارد، اما اقتصاددانان نگرانند که در سه ماه آینده اقتصاد با رشد منفی روبرو شود. دلیل شیوع کرونا در این کشور است.

در آمریکا هم اکنون موج جدیدی از موارد ویروس کرونا دیده می شود که سیستم مراقبت‌های بهداشتی این کشور را به شدت در معرض فشار قرار داده برخی می گویند تاب آوری سیستم درمانی به کمترین حد خود رسیده است.  نتایج پروژه پیگیری کووید۱۹ که توسط روزنامه نگاران در آتلانتیک نشان می دهد ، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از 210 هزار و 161 مورد جدیدی  در روز پنجشنبه در آمریکا به بستری منجر شده است.

دستاوردهای شغلی نوامبر در شرایط عادی قوی تلقی می شود ، اما همه گیری در مراحل اوایل بحران باعث شده میلیون‌ها آمریکایی از کار خارج شوند. آمار کل نشان دهنده کمترین رشد شغلی از زمان بهبود استخدام در ماه مه است.

بررسی ها نشان می دهد بیشترین افزایش شغل ناشی از حمل و نقل و انبارداری بوده که به لطف جهش در پیک‌ها و پیام رسان ها و همچنین انبار و ذخیره سازی بود این قسمت موجب شد 145 هزار شغل افزایش یابد.

افزایش اشتغال در خدمات حرفه ای و تجاری 60،000 و در خدمات بهداشتی 46،000 بوده است. صنعت هتل داری که طی همه گیری یکی از بالاترین آمارها در از دست دادن شغل را متحمل شده بود ، فقط توانست 31000 شغل را جبران کند.

ساخت و ساز و تولید هر کدام 27000 شغل برای ماه اضافه کردند ، فعالیت های مالی هم 15000 شغل افزایش داشته است. استخدام های دولت برای سومین ماه متوالی کاهش یافت رقم کاهش این ماه  99،000 مورد بود.

اما زنگ خطر در اقتصاد آمریکا در بخشخرده فروشی به صدا درآمد این بخش درآستانه کریسمس و تعطیلات سال نو میلادی و اوج تقاضا 35000 شغل را از دست داده است ، نشانه ای که به طور بالقوه با نزدیک شدن  فصل خرید، نگران کننده است و نشان از رکود سمت تقاضا در آمریکا دارد. این عارضه می توان بهبود اقتصادی را با چالش روبرو کند.

به طور کلی ، خرده فروشی نسبت به ماه فوریه ، ماه قبل از اعمال محدودیت های همه گیر ، کاهش 550،000 کارمند را تجربه کرده است.

بر أساس گزارش اینوستینگ،  نرخ بیکاری U6 ، که کاهش اشتغال را در کل اقتصاد اندازه گیری می کند ، از 12.0 به 12.1 افزایش یافت.نرخ U6، علاوه‌بر بیکاران، کارگران دارای جایگاه متزلزل را نیز دربر می‌گیرد،برخی از افراد U6 را به‌عنوان نرخ واقعی بیکاری قبول دارند زیرا اعتقاد داردند باور   شاغلین مشاغل موقتی و کاذب هم بیکار به حساب می آیند.

واکنش بازارها

براساس گزارش رویترز، شاخص‌های اصلی وال استریت در روز جمعه قوی آغاز کرد. زیرا رشد مشاغل کم‌تر از حد انتظار در نوامبر باعث شرط‌بندی بیشتر بسته محرک مالی جدید برای کمک به بالا بردن اقتصاد از بدترین رکود در دهه های گذشته شده است.

در ساعت آغازین داوجونز  با افزایش ۱۲۴ واحد یا 0.41 درصد، اس اند پی ۵۰۰ نیز با افزایش ۲۳.۵ واحد یا 0.33 درصد رشد کار خود را از سر گرفت. نزدک با افزایش 23.5 واحدی معادل 0.19درصد افزایش همراه بود.

قیمت طلا در بازار جهانی

براساس گزارش کیتکو، طلا در آخرین روز کاری هفته پس از یک روز افزایشی  با 1842.70 دلار در هر اونس ، یعنی افزایش 0.13  در هر اونس معامله شد. همچنین نقره با 0.82 درصد معاملات مثبت با 24.22 دلار در هر اونس معامله شده است. در بازارهای فلزات اساسی، ارزش دلار جلسه اتحادیه اروپا تحت تاثیر قرار داد. آلومینیوم (1.32٪) ، مس (1.23٪) ، سرب (0.74٪) ، روی (0.59٪) ، نیکل (0.30٪) و قلع (0.15٪) افزایش داشتند. به نظر می رسد می تواند گشایشی مناسب برای سهام فلزات پایه در اروپا باشد.

  • 2
  • 1
اخبار تیتر یک
  • شستا در صدر جدول ارزش معاملات بازار سهام امروز

    امروز شاخص کل بورس در یک ساعت ابتدایی ۲۰ هزار واحد افت کرد. اما پس از آن تغییر جهت داد و در نهایت به سطح یک میلیون و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید