متغیرهای پولی تا پایان بهمن به روز شد

تغییر نقدینگی در 99؛ روزی 2.5 هزار میلیارد تومان

کدخبر: 397819
اقتصاد نیوز : رقم نقدینگی از 3 هزار 300 میلیارد تومان عبور کرد.برآوردها نشان می دهد در 11 ماه سال جاری به طور متوسط روزانه 2.48 هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه شده است.

به گزارش اقتصادنیوز نقدینگی در پایان بهمن ماه از رقم 3 هزار و 300 هزار میلیارد تومان عبور کرد . آخرین آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد نقدینگی در بهمن ماه سال جاری با 2.8 درصد افزایش نسبت به دی ماه  به حدود 3 هزار و 308 هزار میلیارد تومان رسید . به جهت مقداری نیز حجم نقدینگی در بازه ماهانه 92 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

تغییرات نقدینگی در 11 ماهه

حجم تغییرات نقدینگی در بازه یازده ماهه که از ابتدای سال تا پایان بهمن را در برمی گیرد  در حدود 838 هزار میلیارد تومان برآورد می شود. درصد رشد نقدینگی نیز در این دوره 33.8 درصد رشد بوده است.

 رشد یک سال منتهی به بهمن برای این متغیر پولی حدود 39 درصد به ثبت رسیده است ،به بیان دیگر از بهمن 98 تا بهمن جاری به نقدینگی 929 هزار میلیارد تومان افزوده شده است.

رشد ماهانه نقدینگی در بهمن

در رصد روند ماهانه نقدینگی رشد  نقدینگی در بهمن ماه به لحاظ مقداری ،از بالاترین رشد های ماهانه در سال 99 است .در بهمن ماه 92 هزار میلیارد تومان به نقدینگی افزوده شده است. این افزایش در زمره  بیشترین افزایش های ماهانه ی این متغیر پولی در سال 99 است. حجم پول و شبه پول نیز به ترتیب در 3.9 و 2.5 درصد در بهمن ماه نسبت به ماه قبلی خود رشد داشته اند.با توجه به بررسی های انجام شده ،سهم حجم پول در افزایش نقدینگی در ماه های اخیر رو به افزایش است .

 

متغیر های پولی در بهمن

شبه پول در پایان بهمن 99

شبه پول در پایان بهمن ماه به رقم 2 هزار و 656 هزار میلیارد تومان رسید .شپه پول یا به بیان دیگر پول هایی که داخل حساب های بلند مدت بانکی وجود دارد ،در بهمن ماه نسبت به ماه قبلی خود 2.5 درصد افزایش را تجربه کرده است. این رشد ماهانه به ارزش 67 هزار میلیارد تومان است، به عبارت دیگر حدود 73 درصد از افزایش نقدینگی در بهمن ماه متأثر از افزایش در حساب های مدت دار بانکی بوده است .

رشد یازده ماهه شبه پول نیز  نزدیک به 30 درصد به ثبت رسیده است .همچنین رشد نقطه به نقطه ی این متغیر پولی در بهمن 35.3 درصد بوده است ،بر همین مبنا می توان گفت که در یک سال منتهی به بهمن ماه 693 هزار میلیارد تومان به شبه پول افزوده شده است .

افزایش شتاب حجم پول در بهمن

حجم پول یا اسکناس ،مسکوکات و حساب های جاری موجود در اقتصاد ایران نیز در پایان بهمن به رقم 652 هزار میلیارد تومان رسید .حجم پول در دومین ماه از زمستان جاری نسبت به ماه قبلی خود حدود 3.9 درصد رشد داشته است .این رشد ماهانه ی حجم پول در نیمه ی دوم سال بالاترین نرخ به ثبت رسیده است .

حجم پول از ابتدای سال تا کنون حدود 52.6 درصد رشد را به ثبت رسانده است .رشد یکسال منتهی به بهمن نیز برای این متغیر پولی 56.9 درصد بوده است . رشد نقطه به نقطه حجم پول در ماه های اخیر روند نزولی به خود گرفته است و از 88 درصد در مهر ماه به رقم 56 درصدی کنونی رسیده است .

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما