کدخبر: ۲۲۴۰۹۸ لینک کوتاه

تحلیلگر روس: تهدید نفتی ایران درباره قطع صادرات منطقه جدی است

اقتصادنیوز: الکسی بانین مدیر دفتر شرکت نفتی «آروس ادوایزری» روسیه تهدید ایران درباره امکان نداشتن صادرات نفت از منطقه بدون ایران را «کاملا جدی و قوی» دانست.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از ایرنا؛ تحلیلگر روس در گفتگو با بخش عربی خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت: موضع ایران جدی است، زیرا در چنین حالتی صادرات نفت از عراق، عربستان سعودی و امارات قطع خواهد شد.

دکتر حسن روحانی شامگاه دوشنبه ۱۲ تیر در جمع ایرانیان مقیم سوئیس گفت: آمریکایی‌ها مدعی شده اند که می‌خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آن‌ها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه اش را ببینید.

کارشناس نفتی روس افزود: ایران خود را طرف مورد ظلم در توافق هسته‌ای خواهد دانست، زیرا آمریکا به طور یکجانبه از این توافق خارج شده است و می‌گوید این توافق را قبول ندارم و بیایید توافق جدیدی داشته باشیم. این نشان می‌دهد که هر رئیس جمهوری در آمریکا خواهان تجدید نظر در توافق‌های گذشته است.

مدیر دفتر شرکت نفتی آروس ادوایزری ادامه داد: روسیه خود را در این موضوع دخالت نخواهد داد. روسیه به اندازه کافی در سوریه مشکل دارد و نمی‌دانم که اساسا بتواند در این قضیه کنار ایران بایستد یا نه، اما این را می‌دانم که چین، حتی یک دلیل هم برای توافق با آمریکا به منظور نخریدن نفت از ایران ندارد. 

وی تصریح کرد: برخورد با ایران از موضع زور فکر بدی است و روسیه هم طرفی نخواهد بود که به ایران به خاطر درخواست شخصی (ترامپ) فشار بیاورد.

این کارشناس نفتی روس افزود: اگر آمریکا بخواهد به طرف‌های مختلف فشار بیاورد و خرید نفت ایران را متوقف کند، آشکار است که قیمت نفت به بالاترین حد خواهد رسید، زیرا کشور‌های خریدار نفت انتظار کمبود آن را در بازار خواهند داشت. برای تاجران نفتی، این موضوع سودآور است، اما نتایج چنین وضعی برای خریداران نفت اصلا خوب نیست؛ به ویژه اگر مواجهه‌ای بین عربستان و ایران رخ دهد که در آن صورت، دیگر فروشندگان نفت هم از بهای بالای آن، سودی نخواهند برد.