کدخبر: ۲۳۶۹۷۲ لینک کوتاه

آمریکا در حال تلاش برای ترغیب هند به توقف خرید نفت از ایران

اقتصادنیوز: هند و آمریکا مذاکرات دوجانبه خود برای بررسی نحوه به صفر رساندن خرید نفت ایران توسط هند آغاز کردند.

به گزارش اقتصادنیوز، بخ نقل از یورونیوز؛ همزمان با آغاز سفر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به هند، یک مقام ارشد وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که دو کشور هند و آمریکا متعهد شده‌اند تا تمامی ابعاد و موارد فنی لازم برای توقف خرید نفت ایران از سوی هند را در جریان مذاکراتی دو جانبه بررسی کنند.

به گفته این مقام وزارت خارجه آمریکا، این کشور از تمامی متحدان خود خواسته تا خرید نفت از ایران به صفر برسانند و بر این اساس، انجام این مذاکرات تنها مختص هند نخواهد بود.

مذاکرات دو جانبه آمریکا و هند روز پنجشنبه و با حضور مایک پمپئو، وزیر خارجه و جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا و به میزبانی سوشما سواراج، وزیر خارجه و نیرمالا سیتارامان، وزیر دفاع هند برگزار شد.

در جریان مذاکرات وزارء خارجه و دفاع دو کشور، آمریکا و هند یک قرارداد امنیتی امضاء کردند که راه را برای فروش تسلیحات نظامی حساس از سوی آمریکا به هند باز می‌کند.

بنابر اعلام دو طرف، این قرارداد با هدف تعمیق مناسبات سیاسی و ارتباط امنیتی دو دموکراسی بزرگ جهان منعقد شده است. همچنین گفت‌وگو بر سر اجرای تحریمهای ایران، میان وزاری خارجه و دفاع دو کشور تا به صفر رساندن خرید نفت ایران توسط هند ادامه می‌یابد.