کدخبر: ۲۳۹۵۶۵ لینک کوتاه

نخست وزیر پیشین مالزی به ۲۵ مورد مختلف متهم شد

اقتصادنیوز: نجیب رزاق، نخست وزیر پیشین مالزی روز پنجشنبه با حضور در دادسرای کوالالامپور، پایتخت در ۲۵ مورد تفهیم اتهام شد.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از یورونیوز؛ ۲۱ اتهام او در رابطه با پولشویی است و ۴ مورد دیگر به استفاده نامشروع از قدرت مربوط می‌شود. آقای رزاق متهم است در دوره ریاست خود بر دولت مالزی برای ارتکاب این جرایم صدها میلیون دلار دریافت کرده است. وی چهارشنبه شب برای سومین بار در چهار ماه گذشته بازداشت شد.

اداره مهاجرت مالزی به فاصله‌ای کوتاه پس ازاعلام نتایج انتخابات ماه مه/اردیبهشت،‌ نجیب رزاق را ممنوع‌الخروج کرد. وی پیش از این به سوءاستفاده از قدرت و خیانت در امانت متهم شده بود.

ماهاتیر محمد، نخست وزیر ۹۳ ساله مالزی پس از پیروزی ائتلاف تحت رهبری خود با دفاع از به جریان افتادن پرونده فساد مالی رئیس پیشین دولت گفته بود ا«گر مشخص شود نجیب کار اشتباهی انجام داده، آن وقت باید با تبعات آن روبه‌رو شود.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه دادستانی مالزی نجیب رزاق را به اختلاس ۶۸۱ میلیون دلار از اموال عمومی صندوق سرمایه گذاری دولتی موسوم به «توسعه مالزی برهاد» متهم کرده است؛ صندوقی که ابتکار آقای رزاق تاسیس شده بود.

پلیس مالزی حدود سه ماه پیش با یوروش به اقامتگاه‌های مرتبط با آقای رزاق مقادیر متنابهی جواهرات، کیف‌ دستی، ساعت و دیگر اشیاء قیمتی با ارزش معادل ۱.۱ میلیارد رینگیت (Ringgit) معادل ۲۷۵ میلیون دلار کشف و ضبط کرده بود.

نخست وزیر پیشین مالزی تمامی موارد اتهامی را رد کرده و خود را بی‌گناه دانسته است.