دمکرات‌ها: اسناد معاملات ترامپ با عربستان منتشر شود!

کدخبر: 245560
اقتصادنیوز: در پی ناپدیدشدن یا قتل احتمالی جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و نویسنده منتقد عربستان سعودی، دمکرا‌ت‌های آمریکا خواستار ارائه گزارش‌‌های معاملات شرکت‌های متعلق به دونالد ترامپ و عربستان سعودی شدند.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ دمکرات‌های آمریکا در نامه‌ای سرگشاده دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور را تحت فشار قرار داده و خواستار ارائه گزارش‌ روابط مالی او با عربستان سعودی شده‌اند. آن‌ها که این نامه را در گرماگرم گمانه‌زنی‌ها در مورد سرنوشت جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان نوشته‌اند در مورد تأثیرگذاری احتمالی "منافع" رئیس‌جمهور در موضع او در برابر عربستان هشدار داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سناتورهای آمریکا از ترامپ و پسرانش که شرکت‌های او را مدیریت می‌کنند خواسته‌اند، اسناد مربوط به تراکنش‌های مالی سازمان‌های متعلق به ترامپ با پادشاهی عربستان طی ۱۰ سال گذشته را علنی کنند.

به غیر از این، آن‌ها خواستار اطلاعاتی درباره مذاکرات مربوط به معاملات احتمالی بین عربستان سعودی و سازمان‌های متعلق به ترامپ و اطلاعات مرتبط با هدایای احتمالی شهروندان عربستان سعودی به رئیس‌جمهور شده‌اند.

ترامپ که در مبارزات انتخاباتی خود به سودآوری روابط تجاری خود با عربستان سعودی و شهروندانش مباهات می‌کرد روز سه‌شنبه در توییتر نوشت، از "هیچ منفعت مالی در مورد عربستان سعودی" برخوردار نیست. او سرپرستی شرکت‌های خود را بعد از نشستن بر مسند ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۷ به پسرانش دونالد جونیور و اریک سپرده، اما سهم خود را نگه داشته است.

بعد از ناپدید شدن جمال خاشقجی ترامپ اظهارات متناقضی ارائه کرده است. او از سویی ریاض را تهدید کرد که در صورت روشن شدن دست داشتن در این ماجرا با "مجازاتی شدید" مواجه خواهد شد. اما از دیگر سو بر اهمیت شراکت با عربستان سعودی و صادرات میلیاردی تسلیحاتی آمریکا به این کشور اشاره کرده و خواستار توجه به بی‌گناهی احتمالی عربستان شده است.

ترامپ چهارشنبه این مسئله که احتمالا درصدد "لاپوشانی" جنایت احتمالی عربستان در مورد خاشقجی است را رد کرد و در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «به هیچ وجه. من فقط می‌خواهم بفهمم چه اتفاقی افتاده است.» او گفت، انتظار دارد تا پایان هفته روشن شود بر سر خاشقجی چه آمده است.

مقام‌های ترکیه معتقدند که خاشقجی بعد از ورود به کنسولگری عربستان در ترکیه به "قتل رسیده" است. روزنامه واشنگتن پست که از بازگشت خاشقجی، ستون‌نویس خود مأیوس شده اقدام به انتشار آخرین گزارش احتمالی او کرده است.

او در این گزارش بر اهمیت وجود رسانه‌های آزاد برای جهان عرب تأکید کرده و نوشته است، جهان عرب با "پرده‌ای آهنین روبروست که نه توسط عاملان خارجی بلکه توسط نیروهای داخلی قدرت‌طلب تحمیل شده است." او تأکید کرده که جهان عرب نیازمند مدرن‌سازی رسانه‌هاست به نحوی که "شهروندان بتوانند در جریان رویدادهای سراسر جهان قرار بگیرند."

با توجه به ظن شدیدی که در مورد قتل خاشقجی وجود دارد استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده که ممکن است سفرش برای شرکت در یک کنفرانس بزرگ اقتصادی در ریاض لغو شود.

از خاشقجی اثری نیست. او دوم اکتبر وارد کنسولگری کشورش در استانبول شد. مقام‌های ترکیه بر این نظرند که این منتقد پادشاهی سعودی در کنسولگری به دست مأموران به قتل رسیده است.

 

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۱۷ اسفند

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۱۷اسفند در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است…

از دست ندهید
بلیط هواپیما