کدخبر: ۲۴۸۳۰۱ لینک کوتاه

عقب‌نشینی آمریکا در برابر شرکای تجاری در خصوص تحریم‌ها علیه ایران

اقتصادنیوز: جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا می‌گوید تحریم‌ها علیه ایران به معنای آسیب رساندن به متحدان ایالات متحده نیست. به گفته یک روزنامه هند، آمریکا با معافیت موقت شرکت‌های نفتی هند از تحریم‌های ایران موافقت کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ ایالات متحده قصد دارد با اعلام دور دوم تحریم‌های گسترده علیه ایران، نسبت به مشکلات هم‌پیمانان خود نرمش به خرج دهد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه ۹ آبان (۳۱ اکتبر) تأکید کرد که ایالات متحده با اجرای دور دوم تحریم‌ها علیه ایران در حوزه نفت و بانک، خواهد کوشید تا بیشترین فشار را بر جمهوری اسلامی ایران وارد آورد.

بولتون هم‌زمان افزود که ایالات متحده قصد ندارد با این کار به دوستان و متحدان خود آسیب وارد کند.

به گزارش رویتزر، بولتون گفت، این امر قابل درک است که برخی کشورهای منطقه و یا احتمالا دیگر کشورها قادر نباشند تا واردات نفت از ایران را به فوریت قطع کنند. به همین دلیل ایالات متحده آمریکا در نظر دارد به هنگام شروع دور دوم تحریم‌ها در ۴ نوامبر (۱۳ آبان) برای این کشورها استثنا قائل شود.

سه کشور چین، هند و ترکیه جزو پنج کشوری هستند که بزرگترین واردکننده نفت از ایران محسوب می‌شوند. این کشورها گفته‌اند که نمی‌توانند به طور کامل خرید نفت از ایران را متوقف کنند.

کره جنوبی اخیرا از آمریکا خواستار "بیشترین نرمش" و قائل شدن استثنا در مورد واردات نفت از ایران شده بود.

موافقت آمریکا با معافیت محدود هند از تحریم‌های ایران

به گزارش یک روزنامه هند، دولت آمریکا برای دولت هند استثنا قائل شده و با معافیت این کشور از تحریم‌های نفتی ایران موافقت کرده است.

روزنامه "اکونومیک تایمز" در وبگاه اینترنتی خود به نقل از یک مقام آگاه دولت هند گزارش داد که ایالات متحده موافقت کرده است که شرکت‌های نفتی هند می‌توانند تا ماه مارس سال آینده میلادی تا مرز ۲،۵ میلیون تن در ماه نفت از ایران وارد کنند.

در شرایط کنونی شرکت‌های نفتی هند واردات نفت خود از ایران را تا یک سوم کاهش داده‌اند.

آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که تنها به کشورهایی معافیت خواهد داد که واردات نفت خود از ایران را به صورت قابل توجهی کاهش داده باشند.

به گفته‌ی این مقام هندی، هند در سال ۱۸-۲۰۱۷ حدود ۲۲ میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرده و قصد داشته این میزان را برای سال‌های ۱۹-۲۰۱۸ به ۳۰ میلیون بشکه برساند. اما شرکت‌های هندی برای اینکه بتوانند شرایط معافیت از تحریم را به دست آورند، واردات خود از ایران را به میزان قابل توجهی کاهش خواهند داد. این به معنای واردات ماهانه یک میلیون و ۲۵ هزار بشکه نفت خام از ایران تا ماه مارس ۲۰۱۹ (اسفندماه) است. شرکت‌های هندی برای ماه‌های اکتبر (مهر) و نوامبر (آبان) نیز مقدار مشابهی از نفت ایران را سفارش داده‌اند.

سازوکار پرداخت بهای نفت وارداتی

مقامات هندی همچنین اعلام کرده‌اند که هند و ایران همچنان در حال مذاکره برای چگونگی پرداخت‌ها هستند و احتمالا دو کشور از مکانیسم پرداخت به روپیه استفاده خواهند کرد.

بر این اساس ۵۵ درصد از بهای نفت وارداتی ایران با استفاده از یورو و ۴۵ درصد دیگر به صورت روپیه پرداخت خواهد شد. این پول در بانک یوکوی هند سپرده‌گذاری می‌شود.

به گفته این مقام مسئول، هند نفت ایران را ترجیح می‌دهد زیرا در مقایسه با سایر کشور‌ها، نفت ایران ارزان‌تر و با شرایط رقابتی بهتری عرضه می‌شود.