کدخبر: ۲۴۹۳۴۷ لینک کوتاه

جنایت داعش تایید شد: ۲۰۰ گور دسته جمعی در عراق واقعی است

اقتصاد نیوز: سازمان ملل متحد از کشف ۲۰۲ گورجمعی در مناطق تحت کنترل داعش در عراق خبر داده. در این گورها جنازه هزاران نفر از شهروندان عراق مدفون شدند که در فاصله ژوئن تا دسامبر سال ۲۰۱۴ به دست اسلام‌گرایان افراطی داعش به قتل رسیدند.

به گزارش اقتصاد نیوز، به نقل از دویچه وله؛

سازمان ملل متحد سه‌شنبه ۱۵ آبان (۶ نوامبر) اعلام کرد در عراق ۲۰۲ گور جمعی دیگر در مناطق شمال و غرب این کشور پیدا شدند. جنازه‌هایی که در این گورها مدفون هستند در چند ماه نخست قدرت گرفتن شبکه تروریستی داعش در عراق به قتل رسیده‌ا‌ند.

اسلا‌م‌گرایان افراطی داعش پس از تصرف مناطقی در شمال و غرب عراق اعلام خلافت کردند و هر کس که با آنها مخالف بود را به قتل رساندند.

به گزارش سازمان ملل متحد در گورهایی که به تازگی پیدا شدند، جنازه هزاران زن، کودک و فرد سالخورده و معلول و حتی نیروهای پلیس و ارتش عراق مدفون شده بودند.

سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود که ۳۳ هزار شهروند غیرنظامی عراق به دست نیروهای داعش به قتل رسیده و بیش ۵۵ هزار نفر مجروح شده‌اند.

این آمار حال با یافتن گورهایی که در چهار استان نینوا، کرکوک، صلاح‌الدین و انبار در شمال و غرب عراق نزدیکی مرز سوریه پیدا شدند بسیار بالاتر خواهد رفت.

شبه‌نظامیان داعش تا دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی که از نیروهای ارتش عراق و ائتلاف جهانی ضد داعش به رهبری آمریکا شکست خوردند، این منطقه از عراق را تحت کنترل خود داشتند.

داعش با ایجاد رعب و وحشت و اعدام‌ افرادی که با دولت مرکزی ارتباط داشتند یا از اقلیت‌های قومی و مذهبی بودند یا حتی تمایلات جنسی‌شان سازگار با باورهای داعش نبود، در این مناطق حکومتی تحت عنوان خلافت تشکیل داده بودند.

 سازمان ملل متحد می‌گوید این گورها نشان دهنده کشتار نظام‌مند و خشونت گسترده داعش علیه شهروندان عراق است که می‌توان آن را "جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی" خواند.

در گورهای جمعی کوچکتری که در موصل و اطراف این شهر کشف شده، از هشت تا چهار هزار جنازه مدفون بودند. دولت عراق تا کنون تنها اندکی از گورها را بررسی کرده و هویت تعداد کمی از جنازه‌ها روشن شده است.

آمریکا که ائتلاف ضد داعش را رهبری می‌کند، تخمین می‌زند که شش تا ۱۲ هزار جنازه در ۲۰۲ گورجمعی تازه کشف شده مدفون شده باشند. 

سازمان ملل می‌گوید  این گورها باید تا زمانی که کسانی که دست به چنین جنایاتی زدند مورد پیگرد قرار گرفته و پاسخگو شوند، مورد حفاظت قرار گیرند. اما دولت عراق می‌گوید به دلیل کمبود نیرو نمی‌تواند از تمام گورهای جمعی پیدا شده در این کشور حفاظت کند و تحقیق در مورد هویت جنازه‌های مدفون شده در آنها نیازمند زمان است. 

یان کوبیش، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق اما تأکید دارد که آگاهی از مرگ یک عضو خانواده برای بازماندگان او اهمیت بسیاری دارد و این حق آنهاست که از حقیقت مطلع شوند و خواستار اجرای عدالت باشند.

سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۶ نوامبر در گزارشی کشف بیش از ۲۰۰ گور دسته‌جمعی در مناطق تحت کنترل گروه داعش در سال‌های اخیر را تائید کرد.

بر اساس گزارش دفتر ماموریت در عراق و دفتر حقوق بشر سازمان ملل، بازرسان این سازمان و نیروهای دولتی تا کنون ۲۰۲ گور دسته جمعی را در شمال عراق شناسایی کرده‌اند.

در این گورهای دسته‌جمعی ۶ تا ۱۲ هزار جسد بوده و سازمان ملل در گزارش خود آنها را «میراث تروریسم داعش» می خواند.

داعش در فاصله زمانی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ کنترل بسیاری از مناطق عراق را در دست داشت. ستیزه جویان این گروه، هنگام ورود و حتی عقب نشینی از هر منطقه تعداد زیادی از شهروندان اقلیت مذهبی و همچنین مخالفان خود را قتل‌عام می‌کردند که نسل کشی اقلیت ایزدی (یزیدیان) در منطقه شنگال از جمله این موارد است.