کدخبر: ۲۵۰۷۵۹ لینک کوتاه

حمایت دولت بریتانیا از طرح خروج از اتحادیه اروپا

ترزا می پس از یک نشست پنج ساعته با اعضای کابینه اعلام کرد که دولت بریتانیا از طرح خروج از اتحادیه اروپا پشتیبانی می‌کند. توافق‌های دولت بریتانیا با اتحادیه اروپا بر سر "برگزیت" با مخالفت‌های زیادی روبرو شده است.

به گزاش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ نخست‌وزیر بریتانیا شامگاه چهارشنبه ۲۳ آبان (۱۴ نوامبر) پس از یک نشست طولانی با اعضای کابینه اعلام کرد که دولت او از طرح پیشنهادی برای خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) پشتیبانی می‌کند.

ترزا می نشست مشترک با اعضای دولت و بحث درباره پیش‌نویس توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را "پرحرارات" توصیف کرد و گفت که این طرح روز پنج‌شنبه به اعضای پارلمان ارائه خواهد شد.

مذاکرات اتحادیه اروپا با لندن درباره برگزیت حدود ۱۷ ماه طول کشیده و پیش‌نویس توافق‌نامه دو طرف که هنوز جزئیات آن اعلام نشده در ۵۸۵ صفحه تنظیم شده است.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید مذاکرات درباره برگزیت "تقریبا" به نتیجه نهایی رسیده است. او به کشورهای عضو این اتحادیه توصیه می‌کند که با توافقهای به دست آمده موافقت کنند.

ترزا می با بیان این که پیش‌نویس مورد توافق بهترین نتیجه‌ای بود که می‌شد از مذاکره با اتحادیه اروپا گرفت، تاکید کرد که با این توافق بریتانیا کنترل مرزها و اقتصاد خود را دوباره به دست خواهد گرفت.

توافق‌نامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در میان موافقان و مخالفان برگزیت با انتقادهای شدیدی روبرو شده است. برآورد می‌شود که لندن تا پایان پروسه برگزیت مجبور به پرداخت حدود ۴۵ میلیارد یورو به اتحادیه اروپا شود.

یکی از ابهام‌های پیش‌نویس توافق‌نامه برگزیت به نحوه کنترل مرزهای ایرلند شمالی با جمهوری ایرلند مربوط می‌شود. ایرلند شمالی بخشی از بریتانیا محسوب می‌شود و دولت ترزا می برای ادامه کارش به حمایت حزب حاکم این منطقه نیاز دارد.

دولت بریتانیا زیر فشار مخالفان

ظاهرا توافق شده است که قوانین گمرکی مشترک اتحادیه اروپا با بریتانیا و قوانین خاصی که برای ایرلند شمالی در نظر گرفته شده تا زمانی که هیچ‌توافق‌نامه تجاری نهایی تصویب نشده، همچنان به قوت خود باقی بمانند.

نخست‌وزیر بریتانیا روز چهارشنبه در پارلمان این کشور ابراز اطمینان کرد که طرح خروج از اتحادیه اروپا راه رسیدن به نتیجه همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ را هموار خواهد کرد. در این همه‌پرسی ۵۲ درصد رای‌دهندگان به خروج از اتحادیه اروپا و ۴۸ درصد به باقی ماندن در آن رای دادند.

احتمال می‌رود سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در نشست ۲۵ نوامبر خود در مورد توافق‌نامه خروج بریتانیا از این اتحادیه رایزنی و تصمیم‌گیری کنند. در همین حال مخالفان طرح برگزیت در پارلمان بریتانیا امکان رای عدم اعتماد به دولت ترزا می را منتفی نمی‌دانند.