حیدر العبادی به ترامپ: به عقب برنمی‌گردیم/احترام کشور عراق را حفظ کن

کدخبر: 258900
اقتصادنیوز: در بیانیه حیدر العبادی نخست‌وزیر سابق عراق آمده است: این سفر تناسبی با عرف دیپلماتیک و روابط میان کشورهای دارای حاکمیت ندارد و به روابط عراق و آمریکا ضربه می‌زند.پیروزی‌ها و موفقیت‌هایی که مردم و قهرمانان عراق به آن دست یافتند جهان را شگفت زده کرد و موقعیت عراق را در منطقه تثبیت کرده است و اجازه نمی‌دهیم که به عقب بازگزدیم.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از انتخاب؛ نخست‌وزیر سابق عراق با انتقاد از سفر ناگهانی و خارج از عرف دونالد ترامپ به عراق، از تمامی کشورهای جهان خواست تا به حاکمیت عراق احترام بگذارند.

به گزارش فارس، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر سابق عراق در بیانیه‌ای سفر شب گذشته دونالد ترامپ به عراق را خارج از عرف دیپلماتیک توصیف کرد.

به نوشته وبگاه شبکه «الفرات» عراق، در این بیانیه آمده است: این سفر تناسبی با عرف دیپلماتیک و روابط میان کشورهای دارای حاکمیت ندارد و به روابط عراق و آمریکا ضربه می‌زند.

العبادی افزود: پیروزی‌ها و موفقیت‌هایی که مردم و قهرمانان عراق به آن دست یافتند جهان را شگفت زده کرد و موقعیت عراق را در منطقه تثبیت کرده است و اجازه نمی‌دهیم که به عقب بازگزدیم.

او تأکید کرد: رفتار این چنینی با عراق و حاکمیتش به روابط عراق و آمریکا ضربه می‌زند و کشورهای منطقه و جهان باید بدانند که یک عراق قوی و دارای حاکمیت به نفع صلح و ثبات منطقه و جهان است.

سفر شب گذشته دونالد ترامپ به استان الانبار عراق و دیدار سه ساعته با سربازان آمریکایی پایگاه «عین‌الاسد» خشم بسیاری از محافل سیاسی عراق را بر انگیخته است. سفری که غیر منتظره و بدون رعایت اصول دیپلماتیک رخ داد.

ترامپ در این سفر از عادل عبدالمهدی خواسته بود تا به پایگاه عین الاسد آمده و با وی دیدار کند که این درخواست از سوی نخست‌وزیر عراق رد شده بود و بنابراین دو طرف به گفت و‌گوی تلفنی بسنده کردند.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید