رد لایحه استراتژی آمریکا در خاورمیانه

کدخبر: 261645
اقتصاد نیوز: نزدیک به سه هفته از تعطیلی تعدادی از نهاد‌های دولت فدرال آمریکا می‌گذرد اما هیچ چشم‌انداز روشنی برای پایان این تعطیلی مشاهده نمی‌شود. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده، روز سه‌شنبه و در اولین نطق زنده تلویزیونی خود از کاخ سفید، باز هم دموکرات‌ها را مقصر تعطیلی دولت فدرال دانست.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا؛ ترامپ ادعا می‌کند که موافقت‌نکردن نمایندگان حزب دموکرات در کنگره با ساخت دیوار مرزی با مکزیک، دولت فدرال را به تعطیلی کشانده است و در آن سو هم رهبران حزب دموکرات‌، ترامپ را به ایجاد یک بحران ساختگی متهم کرده‌اند.ترامپ در نطق تلویزیونی خود که در «دفتر بیضی‌شکل» کاخ سفید انجام شد، باز هم ساخت دیوار مرزی با مکزیک را اقدامی ضروری دانست و از مهاجرت غیرقانونی به آمریکا به عنوان «فاجعه انسانی فزاینده» نام برد. رؤسای‌ جمهور آمریکا سخنرانی‌های بسیار مهم خود را در این دفتر انجام می‌دهند و ترامپ هم قصد داشت با سخنرانی در «دفتر بیضی‌شکل»، موضوع بودجه دیوار مرزی را موضوعی بسیار مهم برای امنیت ملی آمریکا قلمداد کند.

رئیس‌جمهور آمریکا در بخشی از نطق خود گفت: «مأموران مرزی و گمرک ایالات متحده روزانه با هزاران مهاجر غیرقانونی برخورد می‌کنند که درصدد ورود به خاک کشور ما هستند. بسیاری از این افراد مجرمانی هستند که در صورت ورود به خاک آمریکا برای شهروندان آمریکایی ایجاد ناامنی خواهند کرد».

ترامپ وضعیت در مرزهای جنوبی را «خارج از کنترل» دانسته و به مردم هشدار داد که «قاچاق انسان و مواد مخدر به‌راحتی از طریق مرز در مکزیک صورت می‌گیرد». ترامپ با اشاره به اینکه دموکرات‌ها حاضر به تأمین بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک نیستند، باز هم در این نطق خود از رهبران این حزب خواست با بودجه 5.7 میلیارددلاری او برای ساخت دیوار موافقت کنند.

دونالد ترامپ تأکید کرد که از خواسته خود برای ساخت دیوار مرزی عقب‌نشینی نخواهد کرد و اگر لازم باشد به روند تعطیلی دولت ادامه خواهد داد. رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید فقط از طریق ساخت دیوار می‌توان با «مهاجران غیرقانونی، مجرمان، تروریست‌ها و قاچاق مواد مخدر به کشور» مقابله کرد. رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این هم هشدار داده بود که اگر لازم باشد، دولت فدرال ماه‌ها تعطیل خواهد شد تا بودجه مورد نظر او برای ساخت دیوار مرزی مورد تأیید دموکرات‌ها قرار گیرد.

پیش از این انتظار می‌رفت که ترامپ از اختیارات خود برای اعلام وضعیت اضطراری در مرز با مکزیک و درخواست بودجه اضطراری استفاده کند اما او در این سخنرانی برخلاف پیش‌بینی‌ها، برای دورزدن کنگره و ساختن یک دیوار مرزی، وضعیت اضطراری اعلام نکرد. او در نطق خود گفت 90 درصد هروئینی که در آمریکا فروخته می‌شود از مکزیک می‌آید. ترامپ همچنین با اشاره به آمار بازداشت 266 هزار مجرم در آمریکا در دو سال گذشته هشدار داد که بخش زیادی از این مجرمان و تبهکاران از مرزهای جنوبی وارد ایالات متحده می‌شوند.

ترامپ به‌تازگی کمی در قبال دیوار مرزی انعطاف به خرج داد و طرح دیوار بتونی را به دیوار فولادی کم‌هزینه‌تر تغییر داده بود. او در سخنرانی سه‌شنبه‌شب خود هیچ راهکار تازه‌ای برای برون‌رفت از بن‌بست موجود ارائه نداد اما باز هم بر لزوم اجرائی‌شدن طرح خود تأکید کرد و گفت که مهاجران غیرقانونی «خون آمریکایی‌ها را خواهند ریخت». او قصد دارد فشار بر دموکرات‌ها را ادامه دهد و در این راستا، امروز به مناطق مرزی با مکزیک سفر می‌کند و ساعاتی قبل از آن هم با سناتورهای جمهوری‌خواه دیدار می‌کند.

ساخت دیوار مرزی با مکزیک یکی از وعده‌های اصلی ترامپ در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال 2016 بود. ترامپ هزینه مورد نیاز برای ساخت دیوار فولادی را 5.7 میلیارد دلار تخمین زده و خواستار شده که مبلغ مورد نظر او در قانون بودجه سالانه درنظر گرفته شود. اما دموکرات‌ها با ساخت دیوار به‌شدت مخالفت کرده‌‌اند و فقط با بودجه‌ای 1.3 میلیارددلاری برای تأمین امنیت مرز با مکزیک موافقت کرده‌اند. 

اختلاف‌نظر دموکرات‌ها، کنگره و کاخ سفید موجب شد که از نیمه‌شب 22 دسامبر و قبل از آغاز تعطیلات کریسمس و سال نو میلادی، هشت نهاد فدرال از جمله وزارتخانه‌های مسکن، وزارت امنیت داخلی، امور خارجه، کشاورزی و دادگستری به حالت تعطیل در آیند و حدود 800 هزار کارمند دولتی تحت تأثیر این تعطیلی یا به مرخصی اجباری بروند یا بدون دریافت حقوق در محل کار حاضر شوند.

**رد لایحه استراتژی آمریکا در خاورمیانه

البته ماجرا به اینجا ختم نشد و دموکرات‌های سنا در اقدامی که می‌تواند تنش این حزب با کاخ سفید را افزایش دهد، لایحه دوحزبی درباره استراتژی آمریکا در خاورمیانه را رد کردند چراکه اکثر دموکرات‌های سنا متعهد شده‌اند تا زمانی‌که تدابیری برای پایان تعطیلی دولت اندیشیده نشود، همه لوایح را مسکوت می‌گذارند. این لایحه که مورد حمایت هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات قرار داشت، با 56 رأی مثبت و 44 رأی منفی در سنا رد شد. این لایحه برای تصویب نیاز به 60 رأی مثبت داشت. 

دموکرات‌ها می‌گویند در اعتراض به رویکرد ترامپ در قبال تعطیلی دولت فدرال و ساخت دیوار مرزی به این لایحه رأی منفی دادند. تمرکز این لایحه بر حمایت واشنگتن از اسرائیل و اردن و نیز اعمال تحریم علیه حکومت سوریه و مقابله با افزایش نفوذ ایران، روسیه و ترکیه در سوریه بود. همچنین این لایحه شامل بندی است که به دولت‌های فدرال و محلی اجازه می‌دهد تا آمریکایی‌ها را بابت بایکوت اسرائیل مجازات کنند. مخالفان این مسئله که اکثرا جمهوری‌خواه بودند، آن را نقض آزادی بیان دانستند و برخی جمهوری‌خواهان، دموکرات‌ها را به حمایت از جنبش «بایکوت، تبعیض و تحریم» متهم کردند.

البته مقابله با ترامپ به فضای کنگره محدود نشد و نانسی پلوسی و چاک شومر، رهبران دموکرات کنگره، در واکنش به نطق تلویزیونی ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را به ایجاد بحران ساختگی و گروگان‌گرفتن مردم آمریکا متهم کردند. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در واکنش به نطق تلویزیونی ترامپ گفت که بسیاری از اظهارات ترامپ در جریان تعطیلی دولت بر پایه اطلاعات نادرست بوده و او قصد فریب مردم آمریکا را دارد». 

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنا، هم در واکنش به نطق تلویزیونی ترامپ گفت: «رئیس‌جمهور می‌خواهد با ایجاد ترس و واهمه به اهداف خود برسد. اما آنچه او می‌گوید نسبتی با واقعیت ندارد. ترامپ به جای ایجاد اتحاد، می‌خواهد شکاف و تفرقه را بیشتر کند. نماد آمریکا باید مجسمه آزادی باشد، نه دیوار چندصدکیلومتری در مرز مکزیک».

در این حال مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، قبل از دیدار ترامپ با جمهوری‌خواهان سنا در جمع رهبران جمهوری‌خواه حاضر شد و از آنها خواست که موضع قوی‌تری در حمایت از رئیس جمهور آمریکا در قبال تعطیلی دولت و ساخت دیوار مرزی داشته باشند. مایک پنس در این دیدار گفت: «رئیس‌جمهور درباره این مسئله بسیار مصمم است اما این به‌ آن معنی نیست که رئیس‌جمهور تمایلی به مذاکراه ندارد اما او در این‌باره ثابت‌قدم است». این نگرانی در کاخ سفید وجود دارد که تعدادی از جمهوری‌خواهان میانه‌رو در ماجرای تعطیلی دولت علیه ترامپ وارد عمل شده و با نانسی پلوسی و دموکرات‌ها متحد شوند.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما