کدخبر: ۲۶۵۷۸۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
روزی که بریتانیا تحقیر شد

روزی که بریتانیا تحقیر شد

اقتصادنیوز: اجازه مجلس عوام به ترزا می ‌برای رایزنی با اتحادیه اروپا درباره طرح «B» یا جایگزین آن می‌تواند یک نوع پیروزی برای خانم می ‌تلقی شود. قانون‌گذاران انگلیسی روز سه‌شنبه ترزا می ‌را ملزم کردند تا مذاکرات مربوط به یک بخش از توافق برگزیت با اتحادیه اروپا را که مربوط به مرز با ایرلند است اصلاح و جایگزین کند؛ موضوعی که بی‌درنگ با پاسخ منفی بروکسل مواجه شد. البته مجلس عوام این اجازه را به نخست‌وزیر داده است تا درباره شروط خروج مجددا مذاکره داشته باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، مجلس عوام انگلیس دو هفته بعد از رد پیش‌نویس توافقی که ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت حاصل کرد، اکنون از پیشنهادی با هدف اعزام مجدد ترزا می‌ به بروکسل همراه با یک دستور کار قوی‌تر به منظور اعمال تغییراتی در این توافق حمایت کرده است.

این قانون‌گذاران همزمان پیشنهادی را به منظور تعیین راهی برای پارلمان با هدف جلوگیری از یک خروج بدون توافق و پرآشوب ارائه کردند؛ پیشنهادی که شامل وادار کردن ترزا می ‌به درخواست تاخیر از بروکسل در زمان ناتوانی وی در تصویب توافق در پارلمان می‌شود. درحالی‌که تنها دو ماه تا زمانی که بریتانیا طبق قانون باید اتحادیه اروپا را ترک کند باقی مانده، سرمایه‌گذاران و هم‌پیمان‌ها از دولت انگلیس خواسته‌اند تا با انعقاد توافقی اجازه به یک خروج منظم را از اتحادیه‌ای که در سال ۱۹۷۳ به آن پیوست، بدهد. ترزا می ‌اخیرا دو هفته بعد از آنکه توافق برگزیت‌اش شکست سختی در پارلمان خورد، گفت: امشب اکثریت نمایندگان شریف گفته‌اند که از یک توافق دارای تغییراتی جدید حمایت می‌کنند.

او خاطرنشان کرد: اکنون روشن است که راهی وجود دارد که می‌توان از طریق آن اکثریت قابل توجه و چشمگیر پارلمان را برای حمایت از ترک اتحادیه اروپا با یک توافق به دست آورد. سی‌ان‌ان می‌گوید مجلس عوام توپ را حالا به زمین اتحادیه اروپا انداخته است. برخی اما می‌گویند که سوال مهم این است که حالا بعد چه خواهد شد؟ به اعتقاد ناظران آنچه روز سه‌شنبه تصویب شد اگرچه یک پیروزی کم‌رمق برای ترزا می ‌به حساب می‌آید اما طرفداران سرسخت برگزیت بازی را به‌گونه‌ای پیش برده‌اند که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه اجازه یک توافق جدید را بدهد، بریتانیا را به سمت یک خروج بدون توافق سوق می‌دهد.  بازی این گروه از طرفداران برگزیت نیز آن‌گونه که دوست دارند پیش رفته است، چرا که پاسخ فوری بروکسل نشان می‌دهد که آنها چندان خواستار تغییرات در پیش‌نویس اولیه نیستند. با این حال ترزا می‌ گفت که به‌دنبال تغییرات الزام‌آور به لحاظ قانونی خواهد بود.

 مناقشه بر سر مرز ایرلند مربوط به سیاستی است که هدفش جلوگیری از اجرای دوباره سیاست مرز سخت میان ایرلند و همچنین ایرلند شمالی است که بخشی از توافق صلح سال ۱۹۹۸ در خشونت‌های ایرلند بود. این موجب تداوم تجارت بدون مشکل در این مرز خواهد شد. با این حال منتقدان می‌گویند این کار مجددا بریتانیا را ملزم به قوانین اتحادیه اروپا خواهد کرد. طرح پیشنهادی اخیر در پارلمان بریتانیا از سوی گراهام بریدی، قانون‌گذار محافظه‌کار با نفوذ ارائه شده و موفق به کسب ۳۱۷ رای مثبت در مقابل ۳۰۱ رای مخالف شد. این طرح خواهان آن شده که سازوکارهایی جایگزین در مرز با ایرلند به اجرا در بیاید و گفته که پارلمان تنها در صورت مشاهده این تغییرات از توافق برگزیت ترزا می ‌حمایت خواهد کرد. این درحالی است که بروکسل که تاکنون مکررا با از سرگیری دوباره مذاکرات بر سر توافق امضا شده مخالفت کرده، دوباره بر این مخالفت خود تاکید کرد. سخنگوی دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا در صحبت‌هایی بلافاصله بعد از این رای‌گیری پارلمان انگلیس گفت: مساله مرز ایرلند بخشی از توافق خروج بوده و مشمول مذاکره دوباره نخواهد شد. این موضع از سوی دولت ایرلند هم تکرار شد.

در این شرایط اما پارلمان امضای توافق خروج را منوط به اصلاح بندهایی کرده که به مرز ایرلند مرتبط است. پارلمان بریتانیا بر این باور است که عدم اصلاح روی این موضوع، آنها را در موضع ضعف قرار خواهد داد. اما ایرلندی‌ها نیز ترس از این موضوع دارند که هر نوع تغییری ممکن است برای آنها خسارت‌بار باشد. این در شرایطی است که واکنش سریع و منفی بروکسل برگزیتی‌ها را در موضعی قرار می‌دهد که این‌بار این اتحادیه اروپا بوده است که بازی را به بن‌بست کشانده است.

نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت: ترزا می ‌که از رای‌گیری روز سه‌شنبه جان سالم به در برد، حتی می‌تواند زمان برگزیت را به تاخیر بیندازد.  رای روز سه‌شنبه از این‌رو اهمیت دارد که می‌تواند هرج و مرج خروج بی‌توافق با اتحادیه اروپا را به تاخیر بیندازد. تبعات خروج بدون برنامه نه تنها می‌تواند فرآیند پسابرگزیت را مختل کند، بلکه دموکراسی در این کشور را به خطر می‌اندازد.  ترزا می‌ بر این باور است که اصلاحیه مدنظر قانون‌گذارانی همچون ایوت کوپر از حزب کارگر و نیک بولز از توری‌ها (محافظه‌کاران) به استثمار قانون‌اساسی منجر می‌شود و پارلمان را در مقام اجرایی قرار می‌دهد، نه قانون‌گذاری. پارلمان دنبال سهم بیشتری در ایفای نقش در برگزیت است. ترزا می، پیش از ورود به پارلمان گفت: چنین درخواست‌هایی با تبعات غیرقابل پیش‌بینی روبه‌رو است.

هرچند ترزا می ‌توانست در رای‌گیری روز سه‌‌شنبه یک پیروزی خفیف به‌دست آورد اما وی گزینه‌های زیادی پیش‌روی خود ندارد، فقط مهلتی به‌دست آورده است تا فرآیند فعلی برگزیت را معکوس کند. در واقع او تازه به نقطه صفر رسیده است؛ جایی که کار خود را آغاز کرده بود. اگر پارلمان طرح او را نپسندد در واقع به تقویت دوقطبی شدن در بریتانیا کمک می‌کند.  نخست‌وزیر بریتانیا برای اینکه بتواند دوباره از نقطه صفر شروع کند به طرفداران برگزیت‌ قول داده است که دوباره روی متن توافق با اتحادیه اروپا سخت کار خواهد کرد اما این قول و قرارها با پاسخ سریع اتحادیه اروپا تا حدی خنثی شده است. کما اینکه تاکنون نیز خود ترزا می ‌معترف بوده که مذاکره مجدد غیر ممکن است.