کدخبر: ۲۶۸۱۱۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
هشدار آمریکا به ترکیه درباره خرید سامانه «اس ۴۰۰» از روسیه

هشدار آمریکا به ترکیه درباره خرید سامانه «اس ۴۰۰» از روسیه

اقتصادنیوز: نماینده دائم آمریکا در ناتو مدعی است اقدام ترکیه به خرید سامانه اس-۴۰۰ روسی، چالشی امنیتی برای اعضای این پیمان تلقی می شود و به همین دلیل، آنکارا باید از انجام آن پرهیز کند.

به گزارش اقتصادنیوز، بخ نقل از بلومبرگ؛ «کِی بِیلی هاچینسون» نماینده دائم آمریکا در ناتو، طی اظهاراتی مدعی شد که واشنگتن به حصول توافقی وسیع تر با روسیه در راستای منع اشاعه تسلیحات هسته ای روی خوش نشان می دهد اما همزمان تهدید کرد که ترکیه نیز به عنوان عضوی از ناتو، حق خرید سامانه اس-۴۰۰ روسی را ندارد.

وی در این باره گفت: آمریکا از بابت خرید هرگونه تسلیحات نظامی روسیه از سوی یکی از متحدان ناتو (ترکیه) نگران است. همه اعضای ناتو از این بابت بیمناک هستند و امیدواریم که ترکیه تصمیم درست را اتخاذ کرده و به دنبال سامانه نظامی دیگری (غیر از اس-۴۰۰ روسی) باشد.

گفتنی است ترکیه طرح خرید این سامانه روسی را نهایی کرده و قرار است اکتبر ۲۰۱۹، نخستین نمونه آن را تحویل بگیرد.

به ادعای هاچینسون، اقدام ترکیه به خرید اس-۴۰۰، ناقض امنیت اعضای ناتو است و توانایی دفاعی آنها را به مخاطره می اندازد.

همزمان، هاچینسون مدعی شد که آمریکا به دنبال توافق کنترل تسلیحاتی است که همه کشورهای برخوردار از موشک های میان برد را در بر می گیرد.

وی همچنین مدعی شد که آمریکا باید برای مقابله با موشک های روسی که ناقض پیمان منع موشک های میان برد ( INF ) هستند؛ توان نظامی خود را توسعه بدهد.

گفتنی است ادعای آمریکا مبنی بر برخورداری روسیه از چنین موشک هایی، به تعلیق INF از سوی طرفین منجر شد حال آنکه مسکو این اتهام را ابزار واشنگتن برای دامن زدن به رقابت تسلیحاتی تلقی می کند.